Dieta ryżowa - jak sama nazwa wskazuje - opiera się na spożywaniu posiłków z ryżem białym lub brązowym w roli głównej. Jest lekkostrawna i można dzięki niej szybko schudnąć, ale w trosce o zdrowie nie należy stosować jej zbyt długo. Zobacz, na czym polega dieta ryżowa i poznaj jej zasady. Sprawdź, jakie produkty możesz jeść, a czego unikać. Przykładowy jadłospis na 7 dni.
Spis treści
Ryż jest bogatym źródłem energii, ma dużo witamin i składników mineralnych oraz błonnika, nie zawiera natomiast tłuszczu i nie tuczy! Dlatego wchodzi w skład wielu diet, np. makrobiotycznej. Również dieta oczyszczająca organizm z toksyn opiera się na ryżu. My proponujemy tygodniową dietę ryżową. Gorąco polecamy ją wszystkim, którzy chcą schudnąć bez uszczerbku na zdrowiu, a poza tym wzmocnić organizm i zwiększyć swoją potencję umysłową i fizyczną.
Każdy ryż jest sycący i smaczny. Jednak więcej właściwości zdrowotnych ma ryż kolorowy. Powinniśmy jeść go częściej niż ryż biały. Najczęściej, chyba z przyzwyczajenia, jadamy biały ryż. Niestety, w trakcie produkcji (szlifowania) pozbawiany jest najbardziej wartościowych składników, np. błonnika, który ułatwia trawienie.
Brązowy ryż powstaje, gdy z ziaren usunie się tylko zewnętrzną warstwę. Jest to najbardziej naturalna, pełnoziarnista wersja ryżu, jedynie pozbawiona niejadalnych plew (drobne listki okrywające). Ma 3,5 raza więcej błonnika, 2 razy więcej witaminy E i magnezu niż biały ryż. Zawiera też więcej pożywnego białka. Brązowy ryż chroni przed miażdżycą, cukrzycą typu 2, rakiem jelita grubego.
Czerwony ryż to odmiana, w której osłonce jest czerwony barwnik. Ryż ten obfituje w antyoksydanty (unieszkodliwiają wolne rodniki odpowiadające za rozwój nowotworów). Jest bogaty w wit. A, B, D, E) i składniki mineralne m.in. cynk, magnez, żelazo. Czerwony ryż wzmacnia odporność, obniża poziom cholesterolu we krwi, normalizuje ciśnienie tętnicze.
Czarny ryż mylony jest z tzw. dzikim ryżem (dziki to rodzaj trawy). Po ugotowaniu przybiera fioletowy odcień, co zawdzięcza obecności określonych barwników (antocyjanów). Obfituje w witaminę E, żelazo, cynk, miedź. Czarny ryż korzystnie wpływa na pamięć i krążenie krwi. Antocyjany zaś poprawiają ostrość widzenia.
Dieta ryżowa zakłada jedzenie posiłków opartych na ryżu białym i brązowym, które zawierają dużo błonnika, dzięki czemu są sycące i zapobiegają napadom głodu, a jednocześnie są lekkostrawne. Dietę uzupełniają warzywa, owoce, chude mięso, ryby i chudy nabiał. Dietę można stosować bez konsultacji z lekarzem maksymalnie przez 4 tygodnie i nie częściej niż raz na 3 miesiące.
Dzięki temu, że ryż daje szybkie i długotrwałe uczucie sytości oraz przyspiesza przemianę materii, dieta daje szybki efekt utraty wagi. Stosując ściśle jej zasady można schudnąć nawet 2-3 kg tygodniowo, a w ciągu całego cyklu (czyli 4 tygodni) do 10 kg. Dzięki wysokiej zawartości błonnika dieta działa też oczyszczająco, a także obniża ciśnienie krwi i zbyt wysoki poziom cholesterolu.
Dla uzyskania optymalnych efektów dietę ryżową należy stosować 2-4 tygodnie. Nie wolno jednak przekraczać górnego limitu czasowego, ponieważ może to doprowadzić do szkodliwych dla zdrowia niedoborów witamin, minerałów i potrzebnych składników odżywczych.
W czasie stosowania diety ryżowej jemy trzy posiłki dziennie: śniadanie, obiad i kolację i każdy z nich musi zawierać ryż w różnej postaci. Ryż może być dodatkiem do zupy, jogurtu i dania obiadowego. Ponadto ryżowe posiłki uzupełniamy warzywami, chudym mięsem, rybami i owocami. Dzienny bilans kaloryczny diety to ok. 1300-1700 kcal. Potrawy można gotować, piec lub smażyć z niewielkim dodatkiem oliwy z oliwek. Ponadto codziennie należy pić co najmniej 2 litry wody, może być z dodatkiem cytryny lub miodu. Można pić też herbatę - zarówno zwykłą czarną jak i ziołową - oraz kawę czarną lub z mlekiem, ale bez dodatku cukru.
Dietę ryżową można stosować nie dłużej niż 4 tygodnie. Optymalne rezultaty można osiągnąć przestrzegając jej zasad przez 2-3 tygodnie. Dieta, choć oparta głównie na daniach z ryżem, jest dość urozmaicona warzywami, owocami, rybami i chudym mięsem.
Dieta ryżowa: dzień 1
Śniadanie: 3 wafle ryżowe posmarowane cienko masłem, obłożone zieloną sałatą i chudą szynką drobiową, 1 pomidor, herbata ziołowa lub kawa z mlekiem (310 kcal)
Obiad: gęsta zupa pomidorowa na wywarze z jarzyn z ryżem (bez śmietany), sałatka: tuńczyk, szczypiorek, ziarna kukurydzy i ryż ugotowany na sypko w proporcji: 2/3 ciemnego i 1/3 białego, szklanka wody mineralnej, najlepiej niegazowanej (780 kcal)
Kolacja: budyń z płatków ryżowych ugotowany na odtłuszczonym mleku z bananem, herbata lub ciepły napój owocowy, 1 owoc kiwi (370 kcal)
Dieta ryżowa: dzień 2
Śniadanie: 3-4 wafle ryżowe posmarowane masłem i niskosłodzonym dżemem lub powidłami, 1 jogurt naturalny, herbata owocowa, 1 banan lub 1 jabłko (450 kcal)
Obiad: zapiekanka ryżowa (lekko podgotowany ryż zapiekany z szalotką, czosnkiem, ziołami prowansalskimi, zamiast tłuszczu – wywar z warzyw, wierzch posypać twardym żółtym serem, np. parmezanem), sałatka z kapusty pekińskiej z sosem winegret i posiekaną natką pietruszki, szklanka wody mineralnej (590 kcal)
Kolacja: ryż duszony na mleku z wanilią i suszonymi morelami, szklanka koktajlu owocowego, np. kefir z truskawkami – owoce mogą być mrożone (300 kcal)
Dieta ryżowa: dzień 3
Śniadanie: sałatka ryżowo-owocowa na słodko połączona z naturalnym jogurtem, szklanka letniej wody z miodem i sokiem z cytryny (480 kcal)
Obiad: rosół na wywarze mięsnym z ryżem i natką pietruszki, smażone placuszki z płatków ryżowych ze startą cukinią i żółtym serem, majerankiem, tymiankiem i czosnkiem, gotowane brokuły lub kalafior, woda mineralna lub kompot owocowy (900 kcal)
Kolacja: 3-4 wafle ryżowe, pasta z ryby wędzonej, chudy biały ser ze szczypiorkiem, jabłko lub banan, szklanka herbaty ziołowej lub soku owocowego (320 kcal)
Dieta ryżowa: dzień 4
Śniadanie: pudding z ryżu z owocami (ugotowany na mleku ryż połączyć z pokrojonymi suszonymi śliwkami, figami i rodzynkami), szklanka chudego mleka lub herbaty owocowej, 1 jabłko lub 1 kiwi (310 kcal)
Obiad: zupa kalafiorowa z płatkami ryżowymi, risotto z warzywami (por, papryka, pieczarki, cebula, czosnek i natka pietruszki) i z mięsem z indyka, woda mineralna albo sok wyciśnięty z 1 grejpfruta (780 kcal)
Kolacja: 3-4 wafle ryżowe z masłem i sałatą oraz pastą z twarożku, szczypiorku, rzeżuchy i tymianku, herbata ziołowa lub maślanka (280 kcal)
Dieta ryżowa: dzień 5
Śniadanie: 3 wafle ryżowe, 2 parówki cielęce na gorąco, pomidor i zielona sałata, herbata zielona z cytryną, 1 pomarańcza (350 kcal)
Obiad: dietetyczna zupa ryżowa przyrządzona na wywarze z jarzyn z rzeżuchą lub natką pietruszki, kulki ryżowe (ugotowany ryż, surowe jajko, posiekany szczypiorek, tymianek, oregano – uformowane kulki lekko przyrumienić na patelni) oraz gulasz z ciecierzycy ugotowanej pod ciśnieniem, sałatka z ogórków kiszonych z cebulką i papryką, szklanka wody mineralnej (850 kcal)
Kolacja: ryż ugotowany na mleku z wiórkami kokosowymi, cynamonem i goździkami, 1 jabłko lub 1 banan, herbata owocowa (420 kcal)
Dieta ryżowa: dzień 6
Śniadanie: 3 wafle ryżowe z topionym serkiem, jajecznica z 2 jajek ze szczypiorkiem, szklanka przegotowanej wody z miodem i sokiem z cytryny, jabłko lub kiwi (510 kcal)
Obiad: ryż z fasolą i ziarnami słonecznika (ugotowany ryż i fasolę połączyć z podduszoną czerwoną cebulą, czosnkiem, papryką i prażonym słonecznikiem, podsmażyć na oliwie z oliwek), sałatka z czerwonych buraczków pokrojonych w kostkę z sosem winegret, do picia szklanka bulionu warzywnego (890 kcal)
Kolacja: ugotowany na sypko ciemny ryż z sosem z soczewicy i ziołami, szklanka wody mineralnej (230 kcal)
Dieta ryżowa: dzień 7
Śniadanie: 3-4 wafle ryżowe z masłem i miodem naturalnym, 1/3 szklanki otrąb ryżowych z mlekiem, herbata owocowa, banan lub jabłko (380 kcal)
Obiad: zupa ogórkowa z płatkami ryżowymi, brązowy ryż na sypko z rybą i pieczarkami (ugotowaną rybę i pieczarki drobno pokroić, połączyć z ryżem i sosem sojowym, obficie posypać natką pietruszki), surówka z kiszonej kapusty z marchewką i szczypiorkiem, kompot z suszonych lub świeżych jabłek (560 kcal)
Kolacja: 3 wafle ryżowe, sałatka z serem feta, czarnymi oliwkami, zieloną papryką i surowym kalafiorem, herbata zielona z cytryną, jabłko (430 kcal)
Dietę opracowała specjalistka zdrowego żywienia Lidia Ipohorska-Markiewicz