Chcesz spróbować postu, ale nie wiesz, jak to zrobić? Oto instrukcje dotyczące 7-dniowego postu terapeutycznego. Pozwoli ci schudnąć nawet 5 kilo w tydzień, ale nie jest dla każdego. Na czym polega i jakie daje efekty? Wypróbuj nasz gotowy plan z jadłospisem na 7 dni.
Spis treści
Słyszałaś, że post jest korzystny dla zdrowia. Chciałabyś pościć, ale cały miesiąc to dla ciebie zdecydowanie za długo. Dlaczego więc nie zacząć od tygodnia postu? Mamy dla ciebie 7-dniowy plan postu, który to ułatwi.
Przestrzeganie postu przez 7 dni jest zawsze szczególnym wyzwaniem. Kiedy tydzień postu może być dobrym rozwiązaniem? Zwolennicy okresowego postu twierdzą, że zawsze, gdy chcesz się lepiej poczuć, a także wówczas, gdy pragniesz zrzucić szybko kilka kilogramów. Planer 7-dniowego postu pomaga schudnąć dzięki tzw. postowi terapeutycznemu (leczniczemu.
W przeszłości często mówiono, że dieta jest ważna dla utrzymania „zdrowej wagi”, czyli wagi, którą inni uważają za prawidłową. Obecnie jest nieco inne podejście - chodzi o to, abyś ty czuła się dobrze, a nie o to, co inni chcieliby, abyś czuła. I nie potrzebne są do tego wymiary modelki.
Czasami jednak post leczniczy lub terapeutyczny może mieć pozytywny wpływ na organizm i samopoczucie.
Jeśli nie czujesz się szczęśliwa, a w dodatku chcesz schudnąć i zrobić coś dobrego dla swojego ciała, może ci pomóc 7-dniowy post. Wypróbuj nasz łatwy i dobry plan postu terapeutycznego. Przez tydzień spróbuj zmieniać swoją dietę zgodnie z instrukcjami.
Istnieje wiele rodzajów postu. Ten 7-dniowy plan postu terapeutycznego pomoże ci zwiększyć świadomość swojego ciała, a przy okazji zgubić kilka kilogramów. Ale ta utrata nie zawsze jest trwała. Pamiętaj, że szybkie diety nie działają. Aby schudnąć na zawsze, konieczna jest zmiana nawyków na zdrowsze.
W pierwszym dniu postu terapeutycznego nadal można spożywać pokarmy stałe, a oprócz tego trzeba pić dużo płynów, takich jak woda lub sok, aby przyzwyczaić się do zmiany diety. Po 7 dniach postu na pewno stracisz na wadze, ponieważ organizm pozbędzie się nadmiaru wody i powoli zacznie wykorzystywać swoje rezerwy. Ale uwaga! Najpierw będą to mięśnie, dopiero potem – tkanka tłuszczowa. Zwykle jednak waga wraca do normy po zakończeniu postu, chyba że podejmiesz świadomy wysiłek, aby później jeść więcej świeżych warzyw i owoców, a także ograniczyć liczbę codziennie zjadanych kalorii (np. jeść mniejsze porcje, zamienić tłuste pokarmy na te chudsze i mniej kaloryczne).
Chociaż plan postu terapeutycznego przewiduje siedem dni, kuracja postna nie powinna być po prostu całkowicie zarzucona już następnego dnia. Potrzeba jeszcze kilku dni postu, aby powoli przyzwyczaić organizm do ponownego jedzenia - nie należy więc z minuty na minutę powracać do starych wzorców, gdyż w przeciwnym razie okres postu nie będzie skuteczny.
Wskazówki na czas po pierwszych kilku dniach można znaleźć w 8. dniu postu.
Kto może faktycznie pościć terapeutycznie, a kto powinien obejść się bez postu? W końcu tydzień postu nie jest łatwy do zniesienia i nie dla każdego organizmu jest zdrowy, nawet jeśli przyjmujesz wystarczającą ilość płynów.
Ogólnie rzecz biorąc, jeśli cierpisz na problemy z narządami wewnętrznymi (wątrobą, nerkami, sercem, płucami, tarczycą), cukrzycę typu 1 lub inne choroby przewlekłe, zwłaszcza schorzenia autoimmunologiczne, lepiej nie pościć. Ponadto, jeśli przyjmujesz leki, ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem przed rozpoczęciem postu terapeutycznego, ponieważ 7-dniowy post może zakłócić ich działanie.
Osoby cierpiące na zaburzenia odżywiania (np. anoreksję, bulimię) również nie powinny pościć. Jeśli jesteś w ciąży lub karmisz piersią, powinnaś zdecydowanie powstrzymać się od postu.
Post może również powodować objawy niedoboru różnych substancji ożywczych. Należy przerwać post, jeśli w czasie jego stosowania wystąpią następujące skutki uboczne:
Poniżej znajdują się instrukcje dotyczące postu. Ich celem jest przywrócenie organizmowi odpowiedniej formy w ciągu 7 dni.
Picie dużej ilości wody i herbaty, ale bez jedzenia pokarmów stałych przez 5 dni, powinno pomóc w przeprowadzeniu postu terapeutycznego.
Dzisiaj będziesz jeść małe porcje i lekkie posiłki, które nie obciążą żołądka i przygotują trawienie na okres postu.
Pierwszy dzień postu wymaga największej dyscypliny. Nadal jesteś zbyt przyzwyczajona do regularnego przyjmowania pokarmów i dlatego masz wrażenie, że ciągle jesteś głodna. W związku z tym postaraj się wyrzucić myśli o jedzeniu ze swojej świadomości.
Ciało powoli przestaje produkować soki trawienne, a uczucie głodu znika.
Przechodzenie z jedzenia na post została zakończona. Krążenie ustabilizowało się, masz więcej energii. Od teraz powinnaś zacząć być aktywna fizycznie.
Czujesz się teraz żądna przygód, twoja kreatywność się obudziła. Teraz rób to, co zawsze chciałaś robić. Jeśli pojawią się zmienne nastroje lub smutek, pozwól im na to. Post jest procesem holistycznym: dusza pości razem z tobą.
Twoja pewność siebie wzrosła. Wiesz już, że możliwe jest życie przez zadziwiająco długi czas bez stałego pożywienia. To wprawia w dobry nastrój: czujesz się lekka i wyzwolona.
Dziś jest ostatni dzień postu i pierwszy dzień odbudowy. Udało ci się! Twoje oczy błyszczą, skóra stała się piękniejsza, waga pokazuje pięć kilogramów mniej. Możesz być z siebie dumna!
Rozpoczyna się przejście od postu do jedzenia. Ważne! Jedz powoli i dobrze przeżuwaj! Potrzeba kilku dni, aby soki trawienne znów zaczęły prawidłowo przepływać.