Ryż często jest polecany jako zdrowa alternatywa dla ziemniaków i makaronu. Czy jednak każda odmiana ryżu ma podobne właściwości zastosowanie w kuchni? Wyjaśniamy, czym różni się ryż arborio od ryżu basmati, co to jest ryż patna, czarny, brązowy, czerwony i wiele innych typów ryżu. Sprawdź, jakiego ryżu użyć do risotto, a jaki nadaje się do zapiekanek.
Dlaczego warto jeść ryż?
Nie bez przyczyny ryż jest podstawowym składnikiem w kuchni azjatyckiej. Zawiera wartościowe witaminy i minerały oraz wspiera detoks organizmu. Ponadto przedłuża wrażenie sytości, dlatego jest polecany w diecie odchudzającej.
Najsmaczniejsze odmiany ryżu
-
Brązowy. To ryż niepolerowany, z którego usunięto tylko łupinę. Jest najmniej przetworzony, a więc najbardziej wartościowy pod względem odżywczym. Doskonale nadaje się do zapiekanek i do dań z patelni.
-
Patna. Ten długoziarnisty ryż uprawiany jest przeważnie w Indiach. Ze względu na swój delikatny i neutralny smak pasuje do mięsa, ryb i drobiu, ale szczególnie polecany jest do dań kuchni azjatyckiej.
-
Ryż arborio. Jest świetny do risotto. Skrobia znajduje się tuż pod skórką, więc skleja się szybko i jest gęsty.
-
Ryż carnaroli. To skrzyżowanie ryżu vialone i perłowego lencino – nadaje się do wszystkich kremowych risotto.
-
Ryż vialone. Pasuje do tzw. twardych risotto. Jego czas gotowania wynosi ok. 18 minut.
-
Czarny. Pierwotnie pochodził z Chin, ale obecnie jest uprawiany także we Włoszech. Czarny kolor ziaren bierze się z naturalnego pigmentu. Ma orzechowy posmak i pachnie jak świeżo pieczony chleb. Doskonały do krewetek.
-
Rouge. Uprawiany w Camargue na południu Francji swój czerwonobrązowy kolor zawdzięcza gliniastej ziemi, na której rośnie. Ma orzechowy aromat. Idealnie nadaje się do sałatek i zapiekanek. Czas gotowania – ok. 18 minut.
-
Zielony. Zbiera się go z pola, gdy nie jest jeszcze całkiem dojrzały. Wówczas cukier w nim zawarty nie przekształca się w skrobię. Dzięki temu ryż ma słodkawy posmak. Doskonale pasuje do ryb i owoców morza. Zielony ryż gotuje się w proporcjach 1:1. Bardzo ważne jest, by go nie rozgotować (gotuje się go nie dłużej niż 5 minut), ponieważ ziarenka się posklejają.
-
Ryż sushi. Zarówno jego średniej wielkości ziarna, jak i nazwa mówią wszystko – przyrządza się z niego sushi. Ważne jest to, by przed przygotowaniem potrawy kilkakrotnie go przepłukać. W przeciwnym razie będzie zbyt klejący. Jego czas gotowania wynosi ok. 15 minut.
-
Basmati. Rośnie u stóp Himalajów. Jego ziarna są dłuższe i cieńsze niż ziarna pozostałych odmian ryżu. Idealny do sałatek oraz jako dodatek do mięsa i ryb.