Parówki w boczku to idealna przekąska na ciepło na sylwestra
Fot. 123RF
Przekąski
Sprawdzone pomysły na sylwestrowe ciepłe przekąski – goście będą zachwyceni!
Kinga Różycka-Kościuk
29.12.2023 15:54
Sylwestrowe ciepłe przekąski na jeden kęs to hit każdej domowej imprezy! Wyglądają wyjątkowo apetycznie, są pyszne, a ich przygotowanie wcale nie wymaga długiego stania w kuchni. Co więcej, wszystkie składniki do przekąsek, które proponujemy, są łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Zobacz, jak m.in. z parówek, mielonego mięsa i ciasta francuskiego wyczarować znakomite ciepłe przekąski.
Nowy Rok możesz powitać w gronie najbliższej rodziny lub przyjaciół. Jeśli urządzasz domówkę, koniecznie przygotuj kilka pysznych i sprawdzonych przekąsek na sylwestra na ciepło. Możesz je zrobić już dzień wcześniej, a potem tylko odgrzać. Faszerowane pieczarki, chrupiące parówki z dipem, sajgonki z warzywami, miniburgery, zawijasy z ciasta francuskiego, indyjskie pierożki samosa to nasze propozycje ciepłych sylwestrowych przekąsek. Pamiętaj jednak, by nie podawać wszystkich dań jednocześnie.
Jak serwować przekąski na sylwestra na ciepło?
Gdy goście już się zgromadzą, oprócz sałatek i półmiska z wędlinami zaproponuj 1-2 ciepłe dania. Takie przekąski zaspokoją pierwszy głód i będą świetnym wstępem do wesołej zabawy. Kolejne potrawy podaj tuż po północy. Nowy Rok często witamy na dworze, a więc goście z pewnością zechcą się rozgrzać. Serwowane razem z barszczykiem pierożki czy specjały z ciasta francuskiego będą doskonałym rozwiązaniem. Ostatnią turę przekąsek na sylwestra na ciepło postaw na stole nad ranem.
Sylwestrowe przekąski na jeden kęs
Podczas tanecznej imprezy najlepiej sprawdzają się przekąski na jeden kęs. Można po nie sięgać, nie zasiadając do stołu. Dlatego przekąski na sylwestra na ciepło serwuj w formie bufetu. Zadbaj, by nie zabrakło małych talerzyków, sztućców lub wykałaczek oraz jednorazowych serwetek.
Pieczarki faszerowane boczkiem i serem
Liczba porcji: 8
Czas przygotowania: 35 minut
Składniki:
8 pieczarek
50 g wędzonego boczku
1 duża cebula lub 2 mniejsze
20 g masła
50 g żółtego sera
sól, pieprz
natka
Przygotowanie:
Pieczarki oczyść, opłucz i osusz na papierowym ręczniku kuchennym (pozostaw ze skórką). Wytnij nóżki, drobno je poszatkuj.
Wędzony boczek drobno posiekaj. Cebulę obierz, pokrój w kosteczkę. Rozgrzej suchą patelnię. Wrzuć boczek, zrumień go na wytapiającym się tłuszczu. Dorzuć cebulę, przesmaż. Dodaj posiekane nóżki pieczarek, chwilę smaż razem. Zdejmij z ognia, ostudź.
Przygotowany farsz wymieszaj z 1-2 łyżkami posiekanej natki, dopraw solą i pieprzem. Napełnij kapelusze pieczarek. Ułóż je w naczyniu żaroodpornym, obłóż wiórkami zimnego masła. Posyp startym żółtym serem. Piecz 15-20 minut w temp. 180°C.
Chrupiące parówki w boczku z dipem
Liczba porcji: 6
Czas przygotowania: 30 minut
Składniki:
24 małe parówki
12 plasterków surowego boczku
kilka łyżek musztardy
5 łyżek gęstej kwaśnej śmietany
50 g sera z niebieską pleśnią
2 łyżki majonezu
sól, pieprz
chili
Przygotowanie:
Parówki (drobiowe, cielęce lub z szynki) pozbaw ewentualnych osłonek, posmaruj cienką warstwą musztardy i oprósz chili (możesz też użyć większych, pokrojonych na 3-4 kawałki parówek).
Cienkie plasterki surowego boczku przekrój wzdłuż na połówki. Poowijaj parówki. Jeśli chcesz, końcówki zepnij wykałaczkami. Piekarnik rozgrzej do temp. 200°C. Blachę do pieczenia wyłóż pergaminem. Ułóż parówki. Piecz na złoty kolor 15-20 minut.
Gęstą kwaśną śmietanę utrzyj w miseczce razem z drobno pokruszonym serem z niebieską pleśnią oraz z majonezem. Dip dopraw solą, pieprzem i chili. Podawaj do gorących parówek.
Domowe mini burgery i mini hot-dogi
Liczba porcji: 16
Czas przygotowania: 70 minut
Składniki:
2 szkl. mąki
po 1 łyżeczce cukru i drożdży instant
1/2 szkl. mleka
1 łyżka masła
2 jajka
kajzerka
400 g mięsa mielonego
kilka miniparówek
ser żółty
musztarda
sól, pieprz
olej
Przygotowanie:
Wymieszaj mąkę, cukier, drożdże i łyżeczkę soli. Dodaj mleko, rozpuszczone i ostudzone masło oraz 1 jajko. Wyrób elastyczne ciasto, odstaw je na godzinę do wyrośnięcia.
Odrywaj porcje ciasta i formuj małe bułeczki. Lekko je spłaszcz, ułóż na pokrytej pergaminem blasze. Piecz 15 min w temp. 160°C.
Wyrób mięso z drugim jajkiem oraz namoczoną i odciśniętą kajzerką. Dopraw masę do smaku solą oraz pieprzem. Usmaż na oleju małe kotleciki. Upieczone bułeczki rozkrój, przekładaj kotletami i serem lub ciepłymi parówkami z musztardą.
Sajgonki na ciepło z warzywami
Liczba porcji: 15
Czas przygotowania: 50 minut
Składniki:
1 op. mrożonej mieszanki chińskiej
200 g pieczarek
3 ząbki czosnku
2 dymki ze szczypiorkiem
15 arkuszy papieru ryżowego do sajgonek
masło
olej do głębokiego smażenia
imbir i chili w proszku
jasny sos sojowy
Przygotowanie:
Na patelni rozgrzej 2 łyżki masła. Wrzuć rozmrożoną mieszankę chińską oraz oczyszczone i posiekane pieczarki. Smaż, mieszając, 10 minut.
Dodaj przeciśnięty przez praskę czosnek oraz posiekane dymki ze szczypiorkiem. Farsz dopraw do smaku solą, pieprzem, sproszkowanym imbirem, chili oraz sosem sojowym.
Rozgrzej olej do głębokiego smażenia. Krążki papieru zanurzaj na kilkanaście sekund w wodzie. Nakładaj farsz, zwijaj jak krokiety. Smaż sajgonki na złoty kolor.
Indyjskie pierożki samosa na ciepło
Liczba porcji: 8
Czas przygotowania: 70 minut
Składniki:
24 dag mąki
olej
2 łyżeczki nasion kolendry
1 duża cebula
2 cm korzenia imbiru
7 ziemniaków
150 g mrożonego groszku
2 zielone papryczki chili
sok z cytryny
garam masala
sól
Przygotowanie:
Zagnieć gładkie i elastyczne ciasto z mąki, łyżeczki soli, 7 łyżek oleju oraz 6-7 łyżek zimnej wody. Uformuj kulę, schładzaj 60 min.
W rondlu rozgrzej 4 łyżki oleju. Wsyp nasiona kolendry. Gdy zaczną wydzielać aromat, wrzuć posiekaną cebulę i starty obrany imbir. Smaż do zeszklenia.
Dodaj drobno pokrojone obrane ziemniaki, rozmrożony groszek i posiekane chili. Dopraw całość łyżeczką przyprawy garam masala oraz solą. Składniki zalej wodą do połowy wysokości. Duś na małym ogniu do miękkości. Dopraw cytryną.
Schłodzone ciasto rozwałkuj, wykrawaj półkola. Zrób z nich stożki (bez dna), napełniaj farszem. Zlepiaj brzegi. Smaż w głębokim oleju na złoto.
Zawijasy z ciasta francuskiego z boczkiem na ciepło
Liczba porcji: 20
Czas przygotowania: 30 minut
Składniki:
1 opakowania gotowego ciasta francuskiego
10 długich plasterków wędzonego boczku, bekonu lub szynki
20 zielonych oliwek bez pestek
majonez
keczup
Przygotowanie:
Gotowy rulon ciasta włóż na 15 min do zamrażalnika, aby się dobrze schłodził. Po tym czasie wyjmij z opakowania, ułóż na desce. Pokrój na 20 pasków o szerokości około 1 cm.
Plasterki boczku, bekonu lub szynki przekrój wzdłuż na połówki. Potrzebujesz 20 pasków o wielkości zbliżonej do pasków ciasta. Namocz w zimnej wodzie 10 drewnianych patyczków do szaszłyków.
Paski wędliny układaj na paskach ciasta. Składaj je w dłoniach, formując choinki. Nadziewaj na zwilżone patyczki. Ułóż na blasze pokrytej pergaminem. Piecz w temp. 200°C na złoty kolor (ok. 15 minut). Udekoruj oliwkami. Podawaj z majonezem i keczupem.