Czasami nasza psychika jest w złym stanie i pilnie potrzebuje pomocy specjalisty, a my nie zdajemy sobie z tego sprawy. Tymczasem o problemach psychicznych mogą świadczyć pozornie niewinne zaburzenia m.in. pamięci, koncentracji, percepcji czy zdolności komunikowania się z innymi. Oto 5 znaków wskazujących na to, że Twoja psychika potrzebuje pomocy.
Nasza psychika jest prawdziwym cudem - do dziś naukowcy nie potrafią z całą pewnością powiedzieć, jak działa nasza świadomość, myślenie i odczuwanie oraz wszystko, co się z tym wiąże. Jest to tym trudniejsze, gdy coś jest wytrącone z równowagi i czujemy się źle w środku. Oto 5 oznak, że z twoją psychiką nie jest dobrze i że trzeba pilnie zrobić coś, co przywróci równowagę twojej duszy.
Problemy psychiczne nie muszą od razu objawiać się jakimiś skrajnymi zachowaniami. Bardzo często na kłopoty wskazują pozornie niewinne zaburzenia. Oczywiście, jeśli zdarzają się bardzo rzadko to prawdopodobnie nie ma się czym przejmować, ale jeśli częstotliwość ich jest duża albo z czasem wciąż się zwiększa, warto zgłosić się do specjalisty.
Każdy człowiek postrzega rzeczy w inny sposób - dlatego w przypadku percepcji duży stopień indywidualności jest "normalny". Jeśli jednak występują wyraźne zakłócenia percepcji, takie jak halucynacje wzrokowe lub słuchowe, albo jeśli nasze zmysły, takie jak węch czy smak, przestają działać, jest to znak, że z psychiką nie jest dobrze.
Zapominanie jest dla większości ludzi częścią codziennego życia i w większości przypadków nie stanowi powodu do niepokoju. Jeśli jednak wystąpią rzeczywiste luki w świadomości, a działań lub wypowiedzi nie da się już usprawiedliwić z perspektywy czasu, może to oznaczać zaburzenia psychiczne.
Umiejętność mówienia jest dla nas bardzo ważna - w końcu to dzięki niej możemy komunikować się z innymi i sprawiać, że nasze wnętrze staje się zrozumiałe dla innych. Jeśli nasza zdolność komunikowania jest zaburzona, pojawiają się problemy z odnajdywaniem słów lub przestajemy być rozumiani przez innych, ponieważ wydajemy się zdezorganizowani, zagubieni lub nielogiczni. Może to świadczyć o chorobie psychicznej.
Wszyscy znamy takie dni: nie możemy się na niczym skupić, jesteśmy rozproszeni i myślami jesteśmy gdzie indziej - ale ten stan ma zwykle jakąś przyczynę, na przykład dlatego, że się czymś martwimy, jesteśmy bardzo zmęczeni lub coś podobnego. Jeśli jednak ktoś nie jest w stanie skoncentrować się przez dłuższy czas - i to bez żadnej konkretnej przyczyny - może to wskazywać na problem natury psychicznej. Szczególnie niepokojący jest silny brak spójności: jeśli ktoś przeskakuje od jednego pomysłu i tematu do następnego zupełnie bez spójności, to bardzo prawdopodobne jest, że doszło do zaburzenia równowagi psychicznej.
Czy przed wyjściem z domu również trzykrotnie sprawdzasz, czy wyłączyłeś kuchenkę? Pewne "kompulsywne działania", które służą naszej potrzebie bezpieczeństwa, są zupełnie normalne. Jeśli jednak nasze życie, a zwłaszcza codzienne czynności, są ograniczone przez kompulsywne działania i myślenie, przez co nie jesteśmy już w stanie np. pracować czy realizować się w hobby, powinno to nas zaniepokoić. Może to być znak, że z naszą psychiką nie jest dobrze.
Jak już wspomnieliśmy, psychika jest bardzo skomplikowanym elementem naszego życia i zdrowia - w razie wątpliwości tylko specjalista może stwierdzić, czy jest ona chora i należy ją leczyć. Wymienione powyżej oznaki wskazują, że psychika nie jest w porządku - jednak przyczyną mogą być również choroby lub problemy fizyczne. Tak czy inaczej, ważne jest, aby skontaktować się z lekarzem lub terapeutą, jeśli zauważysz jeden lub więcej z tych objawów u siebie lub innej osoby.