Starsze osoby jedzą mniej – to naturalne. Jeżeli jednak senior odmawia większości posiłków, trzeba znaleźć przyczynę i spróbować rozwiązać problem.
Przyczyny osłabienia apetytu u seniorów
- Metabolizm człowieka wraz z wiekiem zwalnia. Seniorzy nie potrzebują więc dostarczać organizmowi tylu kalorii, co osoby w sile wieku. Poza tym na ogół prowadzą oszczędny, mniej aktywny tryb życia.
- Przyczyną osłabienia apetytu jest też osłabienie zmysłów: z wiekiem kubki smakowe i komórki węchowe nie spełniają dobrze swojej roli, zanikają.
- Do tego dochodzi wolniejsza praca jelit i dolegliwości, np. zgaga, biegunki lub zaparcia, wzdęcia.
- Również hormony regulujące łaknienie nie pracują już tak intensywnie.
- Ponadto seniorzy mają zwykle wiele schorzeń przewlekłych i często zażywają leki, które sprawiają, że jedzenie przestaje im smakować.
- Nierzadko chęć do spożywania posiłków obniża też brak własnego uzębienia i dolegliwości związane z koniecznością używania protez zębowych.
Zagrożenia wynikające z utraty apetytu u starszych osób
Dlaczego trzeba reagować? Poznaj zagrożenia i porozmawiaj o nich z seniorem
Jeśli utrata apetytu utrzymuje się przez dłuższy czas, może spowodować poważne konsekwencje zdrowotne, a nawet doprowadzić organizm do groźnego dla życia wyniszczenia.
Czego należy się obawiać?
- Brak witamin i składników mineralnych wywołuje wiele dolegliwości czy wręcz chorób, np. niedobór witamin z grupy B prowadzi do zaburzeń neurologicznych, brak żelaza powoduje anemię, a deficyt magnezu i potasu odpowiedzialny jest za zaburzenia rytmu serca. Z kolei niedobory wapnia i witaminy D przyczyniają się do osteoporozy i patologicznych złamań kości.
- Niedożywienie wywiera wyniszczający wpływ na stan całego organizmu – powoduje spadek masy mięśniowej, upośledzenie funkcji układu oddechowego i odpornościowego, większą podatności na infekcje oraz rozwój bakterii.
- U osób niedożywionych trudniej też leczy się różne choroby, bo spada tolerancja na leki. Nie ma możliwości też np. dobrego kontrolowania poziomu glukozy we krwi.
Jak można pomóc?
- Na początek warto spróbować wpłynąć na zmianę stylu odżywiania seniora (by usprawnić jego trawienie i zwiększyć łaknienie). Zacznij więc od zmian w jadłospisie.
- Podawaj posiłki częściej, ale mniejsze porcje. Nawet 6-8 razy dziennie co 2-3 godziny, także późnym wieczorem.
- Zadbaj, by dania były aromatyczne i dobrze doprawione. Zwłaszcza takie przyprawy, jak bazylia, imbir, kminek, papryka, liście laurowe zaostrzają apetyt.
- Pamiętaj o świeżo wyciskanych sokach z marchewki, owoców cytrusowych, buraków. Są one źródłem witamin.
Gdyby zmiana diety nie pomaga, skonsultuj się telefonicznie z lekarzem rodzinnym i powiedz mu o problemach seniora z apetytem. A po ustąpieniu epidemii Covid-19 umów na kontrolną wizytę.