Kamica żółciowa objawia się bólem w nadbrzuszu i nudnościami, zwykle po zjedzeniu tłustej potrawy. Dowiedz się, jak zlokalizować narząd i które błędy w codziennej diecie mogą prowadzić do powstania złogów w pęcherzyku żółciowym.
Ten niewielki narząd o kształcie gruszki mieści się po prawej stronie brzucha, pod żebrami i tuż pod wątrobą. Dlatego często jego ból mylimy z dolegliwościami ze strony wątroby. Najczęściej dokucza mu kamica, czyli kamienie żółciowe oraz ostre i przewlekłe zapalenie.
Zadaniem pęcherzyka żółciowego (taka jest prawidłowa nazwa tego narządu) jest magazynowanie i zagęszczanie żółci. A ta z kolei jest nam potrzebna do trawienia tłuszczów. Podczas posiłków wędruje ona drogami żółciowymi z woreczka do dwunastnicy, gdzie zaczynają się procesy trawienne. I właśnie podczas tego procesu, u niektórych osób kryształki cholesterolu i soli żółciowych zbijają się w różnej wielkości grudki, tworząc złogi żółciowe, popularnie nazywane kamieniami. Ograniczają one przepływ żółci, powodując spory ból oraz stan zapalny.
Problemy z woreczkiem często towarzyszą:
Inne przyczyny kłopotów to zwykle błędy dietetyczne:
Gdy woreczek jest pełen kamieni lub złogi są duże, lekarze zalecają usunąć go operacyjnie. Osobom, które przeszły zabieg usunięcia woreczka, wydaje się, że nie muszą być na diecie. To nieprawda! Usunięto im bowiem tylko skutek choroby (pęcherzyk z kamieniami), a nie przyczynę. Po operacji trzeba więc wprowadzić zmiany w jadłospisie.