W większości przypadków osoba leżąca nie jest w stanie nawet usiąść. Gdy będziemy wiedzieć, jak dbać o jej higienę, chory będzie czuł się komfortowo, a my zadbamy o nasz kręgosłup. Zobacz, jak bezpiecznie myć osobę leżącą.
Spis treści
Mycie osoby leżącej stanie się łatwiejsze, jeśli poznasz odpowiednią technikę i nabierzesz nieco wprawy. Podpowiadamy, jak m.in. myć zęby, nogi, okolice intymne osoby leżącej. Co przygotować przed myciem? Jakie środki pielęgnacyjne są najlepsze dla skóry seniora? Jak bezpiecznie odwracać chorego? Sprawdź koniecznie.
Dla chorego, który nie może sam o siebie zadbać, jest to sytuacja wyjątkowo trudna i krępująca. Dlatego zanim przystąpimy do mycia, pamiętajmy:
Te rzeczy będą ci potrzebne podczas każdej pielęgnacji leżącego seniora:
Skóra osób starszych jest wrażliwa, dlatego woda powinna mieć temp. zbliżoną do temp. ciała, a kosmetyki być starannie dobrane.
Przed myciem przygotujmy sobie przybory. Sami przed przystąpieniem do mycia zróbmy kilka krążeń ramion do przodu i do tyłu. Potem rozruszajmy nadgarstki (złączmy dwie dłonie luźno i potrząśnijmy nimi). Na koniec ściągnijmy łopatki i wytrzymajmy w tej pozycji 30 sekund. Rozluźnijmy ramiona.
Higienę zaczynamy od mycia jamy ustnej (po każdym posiłku). Jeżeli jest to możliwe, posadźmy chorego (oprzyjmy o poduszki), jeżeli nie, ułóżmy w pozycji bocznej (ramka poniżej). Pod brodę podłóżmy mu ręcznik. Protezę wyjmujemy i myjemy. Najpierw czyścimy zwilżonym gazikiem podniebienie, język i policzki od środka. Zęby czyścimy suchą szczoteczką z pastą, jeżeli chory może wypłukać usta. Jeżeli nie, przemywamy je gazikiem skropionym aphtinem. Na końcu natłuszczamy usta (np. gliceryną).
Twarz myjemy osobie leżącej 2-3 razy dziennie, częściej, gdy chory się ślini. Odsuwamy kołnierzyk pidżamy, pod głowę podkładamy ręcznik. Kompresami zwilżonymi przegotowaną wodą przemywamy oczy. Namydloną myjką myjemy twarz (omijając oczy), uszy i szyję. Spłukujemy i osuszamy.
Zdejmujemy górną część pidżamy. Namydloną myjką myjemy dekolt, klatkę piersiową i brzuch. Zmoczoną gąbką przemywamy ciało. Osuszamy, przykrywamy ręcznikiem. Myjemy kończyny – pod każdą podkładamy podkład i myjemy myjką. Płuczemy, osuszamy i ubieramy chorego w pidżamę. Robimy to dwa razy dziennie.
Zdejmujemy choremu całą pidżamę i obracamy go na bok. Kładziemy podkład i myjką myjemy najpierw plecy, potem pośladki oraz szparę pośladkową (jeżeli jest konieczność, np. chory ma biegunki, pupę myjemy też po każdym wypróżnieniu). Osuszamy, smarujemy oliwką dla dzieci. Robimy to dwa razy dziennie.
Pod nogę kładziemy podkład, zginamy w stawie kolanowym. Na łóżku stawiamy miskę z ciepłą wodą i umieszczamy w niej stopę chorego. Myjką myjemy podudzie, udo i stopę. Wycierając stopę, dokładnie osuszamy miejsca między palcami. Tak samo myjemy drugą nogę. Robimy to dwa razy dziennie.
Zginamy nogi chorego w kolanach, kładziemy podkład (kobiecie pod pośladki podsuwamy basen). Krocze myjemy gazą zwilżoną płynem do higieny intymnej od spojenia łonowego w kierunku odbytu. Spłukujemy delikatnie letnią wodą z dzbanka, osuszamy. U mężczyzn odciągamy napletek i myjemy żołądź. Po osuszeniu napletek delikatnie naciągamy na miejsce. Krocze myjemy choremu 2-3 razy dziennie.
UWAGA! Gdy jest gorąco, przemywajmy ściereczką namoczoną letnią (nie zimną!) wodą nadgarstki, dłonie oraz kark chorego – nie będzie się tak pocił.
Dźwiganie chorego to obciążenie dla kręgosłupa. Dlatego warto robić to umiejętnie. Starajmy się też zapewnić sobie pomoc przy opiece. Jak układać go w pozycji bocznej?
Jeżeli mycie dla rodzica jest bardzo stresujące, spróbuj w tym czasie włączać jego ulubioną muzykę (np. na telefonie). To go zrelaksuje i ułatwi przejście przez krępującą sytuację.