Nagle widzisz jak przez mgłę, boli cię głowa, masz mdłości... To mógł być atak jaskry. Sprawdź, jak leczyć jaskrę i czy operacja jaskry jest refundowana przez NFZ.
Spis treści
Choć jaskry nie da się wyleczyć całkowicie, można zatrzymać jej postęp. Niewykryta i nieleczona jaskra prowadzi zaś do uszkodzenia nerwu wzrokowego – najpierw zawęża się pole widzenia, potem grozi nam nieodwracalna utrata wzroku. Leczenie może być w całości refundowane, a zabiegi teraz będą łatwiej dostępne (więcej informacji znajdziesz poniżej).
Jeśli miewasz:
zgłoś się do lekarza POZ po skierowanie do okulisty.
By potwierdzić lub wykluczyć jaskrę konieczne są badania:
Jeśli ciśnienie wewnątrzgałkowe jest zbyt wysokie (nie mieści się w przedziale 10–21 mm Hg) i występują symptomy jaskry, okulista zleci specjalistyczne badania:
Oba badania wykonamy bezpłatnie na NFZ – ale ze skierowaniem od okulisty. Trwają po kilkanaście minut, opis zwykle dostajemy od razu. Nie trzeba się do nich szczególnie przygotowywać, jedynie nie stosujemy przed badaniem żadnych kropli i maści do oczu, nie malujemy ich. Pamiętajmy, że w obu przypadkach oko będzie znieczulone – nie można prowadzić auta! Najlepiej, by ktoś nam towarzyszył podczas tych badań i powrotu do domu, nawet jeśli mamy wracać np. autobusem. Jeszcze przez jakiś czas po badaniu możemy mieć zaburzenia widzenia, zawroty głowy, uczucie ciała obcego w oku itp.
Obniżanie ciśnienia wewnątrzgałkowego to podstawowa metoda leczenia wcześnie wykrytej jaskry. Chory musi codziennie stosować krople na obniżenie ciśnienia (jeden rodzaj lub kilka preparatów). Ważne, by stosować się do zaleceń okulisty i prowadzić oszczędny tryb życia. Nie wolno gwałtownie się schylać ani dźwigać. Naukowcy dowiedli też, że u osób genetycznie obciążonych jaskrą na wzrost ciśnienia w oku ma wpływ kofeina, ograniczamy ją do dwóch filiżanek dziennie.
Jaskrę zaawansowaną leczy się operacyjnie, najczęściej laserowo lub – gdy inne metody zawodzą – chirurgicznie. Typ zabiegu dobierze okulista, w zależności od indywidualnych wskazań. Nadal są to zabiegi mało inwazyjne, wykonywane najczęściej w znieczuleniu miejscowym. Nie wymagają całodobowej hospitalizacji – pacjent spędza w szpitalu kilka godzin i wychodzi z zaleceniami.
Obecnie na operację jaskry czeka się, w zależności od miasta i od metody, od kilkunastu dni do kilku a nawet kilkunastu miesięcy. Od 1 kwietnia obowiązuje jednak nowy wykaz świadczeń finansowanych przez NFZ bez limitów – poszerzony o 12 pozycji, w tym zabiegi związane z leczeniem jaskry. Będą one teraz realizowane w ramach podstawowego szpitalnego zabezpieczenia świadczeń opieki zdrowotnej, poza ryczałtem, jak dotąd. Oznacza to, że będą udzielane bez limitów. Szpitale zyskały możliwość rozliczania się z kosztów tych zabiegów poza limitem finansowania przez NFZ, czyli zgodnie z bieżącym wykonaniem. To szansa na lepszą dostępność zabiegów i szybsze terminy.