Suchy kaszel zwykle jest objawem infekcji wirusowej i wtedy po 2-3 dniach przechodzi w kaszel mokry. Czasem męczy dłużej, gdy jego przyczyną jest alergia. Mamy dla Was przepisy na inhalacje i płukanki, domowe syropy i ziołowe napary, które pomogą zwalczyć suchy, nieproduktywny kaszel i przyniosą ulgę.
Choć kaszel jest mechanizmem obronnym, bo w ten sposób organizm pozbywa się drażniących substancji, bywa bardzo męczący. Suchy kaszel, tzw. nieproduktywny, kiedy nie możemy odkaszlnąć wydzieliny, może być skutkiem infekcji wirusowej, m.in. zakażenia koronawirusem. Inhalacje, płukanki i domowe syropy nawilżą błonę śluzową dróg oddechowych, dzięki czemu odruch kaszlu zostanie złagodzony. Stosuj je 2 razy dziennie.
Inhalacje polegają na powolnym i głębokim wdychaniu pary. Już samo jej ciepło działa leczniczo – powoduje lepsze ukrwienie śluzówki dróg oddechowych. A jeśli zrobimy inhalację z dodatkiem ziół, zwielokrotnimy pozytywne efekty takiego zabiegu. Ziołowe drobinki zawarte w parze łatwo wnikną w śluzówkę, nawilżając ją i zmniejszając ilość wirusów. Dalej z błony śluzowej przedostaną się do krwiobiegu, wzmacniając odporność całego organizmu. Żeby jednak inhalacja zadziałała, należy pamiętać o kilku ważnych zasadach. Przede wszystkim zadbaj, by woda była bardzo ciepła, ale nie gorąca, bo grozi to poparzeniem! 2 - 3 godziny po inhalacji nie odkurzaj i nie stosuj detergentów w sprayu. Po takim zabiegu śluzówka nosa i gardła jest bardziej przekrwiona i łatwiej wnikają w nią inne substancje. Najlepiej połóż się choć na pół godziny i odpocznij. Te inhalacje wypróbuj!
Połącz po łyżce liści mięty, szałwii, macierzanki i tymianku. Zalej 2 litrami wrzątku. Parz 10 min. Przelej do miski. Inhaluj się 10 min, a potem od razu ogrzej pod kocem.
Wlej do miski litr bardzo ciepłej wody. Dodaj 2 - 3 krople olejku z drzewa herbacianego. Przykryj głowę ręcznikiem. Wdychaj opary przez minutę, 2 razy dziennie.
3 łyżki podbiału zalej litrem zimnej wody. Doprowadź do wrzenia i gotuj 2 min na małym ogniu. Odczekaj 15 min. Inhaluj się 10 min, 2 - 3 razy dziennie.
Zalej wrzątkiem po 2 łyżki tymianku, szałwii i rumianku. Dodaj łyżkę soli kamiennej. Wdychaj napar przez 5-10 minut.
Płucz gardło naparami. Najlepiej z lipy, rumianku i szałwii. Nawilżą śluzówkę i złagodzą podrażnienia wywołane kaszlem.
Stosuj mikstury z miodem – on powleka ściany gardła i sprawia, że odruch kaszlu jest coraz słabszy.
Pierwiosnek lekarski zawiera saponiny, które łagodzą kaszel, ułatwiają odkrztuszanie, pomagają wyleczyć zapalenie gardła i krtani. Dlatego warto przygotować z niego syrop. Oto przepis:
2 czubate łyżki suszonych kwiatów pierwiosnka lekarskiego (do kupienia w aptece) zalej szklanką wrzątku. Przykryj i pozostaw do zaparzenia na około 15-20 minut. Przecedź napar, aby usunąć kwiaty. Przelej płyn do czystego garnuszka. Do naparu dodaj szklankę miodu. Podgrzewaj na małym ogniu, mieszając, aż miód całkowicie się rozpuści. Nie doprowadzaj do wrzenia. Dodaj trochę soku z cytryny dla smaku i dodatkowych właściwości. Odstaw syrop do ostygnięcia, a następnie przelej do czystego, sterylnego słoika. Przechowuj w lodówce. Stosuj 1-2 łyżki syropu z kwiatów pierwiosnka i miodu, gdy odczuwasz potrzebę złagodzenia suchego kaszlu.
Posiekaj drobno 2 cebule, zalej miodem. Przykryj i odstaw w ciepłe miejsce na kilka godzin. Stosuj 2-3 razy dziennie po łyżeczce.
Dwie cytryny pokrój na cienkie plastry. Zetrzyj na drobnej tarce 4-centymetrowy korzeń imbiru. Do wyparzonego słoika wlewaj po łyżce miodu i kładź 3-4 plastry cytryny – do momentu, aż wypełnisz słoik. Dodaj imbir i wlej jeszcze ostatnią warstwą miodu. Zakręć słój i odstaw na 24 godziny do lodówki. Stosuj 3 łyżki syropu dziennie.