Dieta owocowo-warzywna jest niezwykle skuteczna i łatwa w stosowaniu, ponieważ nie jest to wyłącznie roślinny post. Wystarczy, że zastosujesz się do naszych wskazówek, a schudniesz nawet trzy kilogramy w ciągu tygodnia. Podajemy jadłospis na cały tydzień.
Najbardziej znaną w Polsce dietą opartą na jedzeniu warzyw i owoców jest dieta dr Dąbrowskiej. Dieta owocowo-warzywna jest inna – przede wszystkim nie wymaga ograniczania się do jedzenia wyłącznie warzyw i owoców. Poznaj jej zasady:
Dieta owocowo-warzywna przyniesie zamierzone efekty, jeżeli będziesz ją stosować przez trzy tygodnie. Możesz schudnąć nawet trzy kilogramy w ciągu tygodnia.
Pierwszego dnia diety jesz tylko owoce. Możesz je jeść w stanie nieprzetworzonym lub w sałatce owocowej.
Przepis na sałatkę owocową: obierz banana, umyj 2 brzoskwinie, 1 gruszkę, kiść winogron. Pokrój drobno owoce i wymieszaj. Sałatkę podziel na trzy części i zjedz ją na śniadanie, obiad oraz kolację.
Między posiłkami wypij 3 litry napojów. Niech to będą niegazowana woda mineralna i niesłodzone herbatki ziołowe oraz owocowe.
Drugiego dnia diety oprócz owoców możesz jeść także warzywa.
Śniadanie – Sałatka owocowa: 1 banana, 1 jabłko i 1 gruszkę umyj, obierz, pokrój i wymieszaj.
Obiad –surówka: 10 dag cukinii, 15 dag kalarepy i 15 dag marchewki umyj, obierz, pokrój i wymieszaj. Dopraw łyżką soku z cytryny i łyżką jogurtu naturalnego.
Kolacja – sałatka śródziemnomorska: 5 dag sałaty, 1 pomidora i 10 dag ogórka umyj i drobno pokrój. Dodaj 3 zielone lub czarne oliwki. Sałatkę dopraw łyżką soku z cytryny.
Trzeciego dnia diety nadal możesz jeść wyłącznie owoce i warzywa.
Śniadanie – sałatka owocowa: 1 kiwi, 1 banana, 1 jabłko oraz 10 dag truskawek lub malin umyj i drobno pokrój. Sałatkę wymieszaj i dopraw łyżką soku z cytryny.
Obiad – sałatka paprykowa: 10 dag czerwonej papryki, 1 cebulę dymkę i 5 dag sałaty umyj i pokrój. Dodaj 5 dag kukurydzy z puszki. Sałatkę zalej dwoma łyżkami jogurtu naturalnego.
Kolacja – zupa warzywna: 20 dag marchwi, 20 dag kapusty oczyść i drobno pokrój. Wlej 100 ml bulionu warzywnego i duś 10 minut.
Czwartego dnia diety oprócz owoców i warzyw możesz zjeść także 2 jajka.
Śniadanie – sałatka brzoskwiniowa: 1 brzoskwinię oraz 1 jabłko umyj, obierz i pokrój. Dodaj 10 dag wiśni lub ciemnych winogron. Dopraw do smaku sokiem z cytryny oraz słodzikiem.
Obiad – kolorowa sałatka: 5 dag zielonej sałaty, 10 dag marchwi, 10 dag kalarepy i 15 dag rzodkiewek umyj i drobno pokrój. Dopraw łyżką jogurtu naturalnego.
Kolacja – szparagi z jajkiem: obierz 20 dag szparagów. Gotuj je przez 15 minut. Wyjmij z wody i posyp łyżką posiekanej natki pietruszki. Do szparagów zjedz dwa jajka.
Piątego dnia diety oprócz owoców i warzyw możesz zjeść kawałek drobiu oraz ser.
Śniadanie – sałatka egzotyczna: 10 dag melona, 1 kiwi i 1 pomarańczę obierz, drobno pokrój i wymieszaj.
Obiad – sałatka serowa: 10 dag pomidorów, 10 dag sałaty, 1 cebulę dymkę umyj i pokrój. Dodaj 5 dag czarnych oliwek i 5 dag niskotłuszczowego sera feta. Dopraw łyżką soku z cytryny lub łyżką jogurtu naturalnego.
Kolacja – pierś kurczaka z warzywami: 20 dag brokułów (lub brukselki) i 2 obrane ziemniaki umyj i drobno pokrój. Włóż je do garnka, zalej 100 ml bulionu warzywnego i gotuj przez 10 minut. 15 dag piersi kurczaka smaż przez 5 minut na łyżeczce gorącego oleju. Dopraw solą i pieprzem.
Szóstego dnia diety do swojego jadłospisu możesz dodać filet z dorsza.
Śniadanie – muesli z truskawkami: 10 dag truskawek umyj i drobno pokrój. Zmieszaj owoce z dwoma łyżkami muesli i zalej kubeczkiem jogurtu naturalnego.
Obiad – sałatka z indykiem wędzonym: 10 dag cukinii i 10 dag sałaty umyj i pokrój. 20 dag wędzonej piersi indyka pokrój na plasterki, wymieszaj z warzywami. Posyp łyżeczką posiekanej natki pietruszki, dopraw łyżką soku z cytryny lub jogurtu naturalnego.
Kolacja – dorsz w warzywach: 30 dag żółtej papryki oraz 1 cebulę dymkę umyj, pokrój i zeszklij na łyżeczce rozgrzanego oleju. Dolej 100 ml bulionu warzywnego i gotuj przez 5 minut. 15 dag fileta z dorsza pokrój na drobne kawałki, włóż do wywaru i gotuj kolejne 5 minut. Dopraw solą i pieprzem.
Siódmego dnia diety możesz pozwolić sobie na wołowinę i ser.
Śniadanie – kanapka z serem i sałatka owocowa. Kromkę chleba graham posmaruj margaryną. Na kanapkę połóż 2 listki zielonej sałaty i plasterek żółtego sera. Do tego zjedz sałatkę z połówki melona pokrojonego w kostkę, zmieszanego z drobno pokrojonym kiwi i 10 dag malin.
Obiad – sałatka z szynką: umyj i drobno pokrój 5 dag sałaty, 5 dag pieczarek i 5 dag świeżego ogórka. Składniki wymieszaj z 5 dag kukurydzy z puszki i 15 dag chudej szynki. Dopraw łyżką soku z cytryny lub jogurtu naturalnego.
Kolacja – stek z warzywami: 20 dag zielonej fasolki umyj i duś przez 15 minut z 2 łyżkami bulionu warzywnego. Po upływie 1 minuty dodaj dwa pokrojone w ćwiartki pomidory. Dopraw do smaku solą i pieprzem. 15 dag steku wołowego opłucz, osusz i usmaż na łyżeczce rozgrzanego oleju, dopraw solą i pieprzem.
W szczególności warzywa, na przykład brokuły i brukselka korzystnie wpływają na stan żył. Zbadano, że przeciwdziałają ich wapnieniu. Aby niekorzystne procesy zmalały o 46 procent, wystarczy zjadać co dnia 45 gramów warzyw kapustnych. To zalecane zwłaszcza w okresie menopauzy, gdy pod wpływem zmian hormonalnych wzrasta ryzyko zmian w układzie krążenia żylnego.
Takimi właściwościami odznaczają się zwłaszcza cebula, czosnek i por. Ci, którzy jedzą dużą ilość szczypiących w język warzywek (np. sięgają po nie kilka razy w tygodniu), są o 79 procent mniej narażeni na groźne zmiany.
Każde kolejne 200 g zjedzonych warzyw i owoców to o 13 procent mniejsze prawdopodobieństwo wystąpienia udaru niedokrwiennego. Aby jeszcze lepiej się przed nim chronić, warto spożywać dużo błonnika – 30 g (zamiast zalecanych minimum 20 g) to spadek ryzyka o 23 procent. W odróżnieniu od roślin mięso niekorzystnie oddziałuje na mózg – niszczy go, sprzyjając demencji.
Bogate w potas pomidory, ziemniaki, brokuły, natka, banany, pomarańcze, suszone morele, pestki dyni i orzechy przeciwdziałają nie tylko nadciśnieniu, ale też tworzeniu się kamieni nerkowych i zmniejszeniu gęstości kości.
Naukowcy badający czy dieta bogata w pokarmy roślinne ma wpływ na psychikę, są zgodni co do tego, że ma, i to ogromny. Wyliczono nawet, że każda dodatkowa (ponad 5 zalecanych) porcja warzyw i owoców przynosi tyle samo korzyści, co 8 dodatkowych 10-minutowych spacerów w miesiącu. To naturalne remedium na lęki i depresję.