Nagły i gwałtowny wzrost masy ciała zawsze wzbudza nasz niepokój. Zastanawiasz się, dlaczego przytyłaś i nie możesz zmieścić się w ulubione ubranie. Przyczyną może być namiar wody w organizmie. Jakie daje objawy i co może być przyczyną takiego stanu? Sprawdź, jak rozpoznać, kiedy nadwaga jest efektem nadmiaru wody w organizmie i jak możesz sobie pomóc.
Delikatnie naciśnij kciukiem stopę lub łydkę. Na skórze pojawiło się wgłębienie (tzw. obrzęk wżerowy)? Wiele wskazuje na to, że masz nadmiar wody w organizmie. Co z tym robić?
Nadmiar wody najpierw objawia się nagłym wzrostem masy ciała, nawet o 3-5 kg w ciągu kilku dni, następnie opuchniętymi oczami i obrzękiem nóg, zwłaszcza w okolicy kostek. Powiększa się też obwód bioder i pasa, mamy wrażenie wzdętego brzucha, choć jemy lekkie posiłki.
Do tego dochodzą mniej typowe objawy: ból i sztywność stawów, uczucie ciężkich nóg, tkliwość skóry, ból głowy, zmęczenie, słaba kondycja i trudności z oddychaniem.
Przejściowy obrzęk wskazuje na picie… za małej ilości wody, zwłaszcza w upały (gdy pijemy za mało, organizm robi zapasy), jedzenie słodyczy, posiłków słonych i wysoko przetworzonych, picie alkoholu. Ten obrzęk powtarza się po weekendach (zwłaszcza w sezonie grillowania) i mija po zmianie diety. Jeśli tak nie jest, przyczyną może być choroba.
Nadmiar wody może być też skutkiem ubocznym przyjmowania leków, np. hormonalnych, antydepresyjnych, przeciwbólowych, na nadciśnienie.
Niekiedy już samo miejsce obrzęku i objawy mogą wskazywać na problem z:
Po rozmowie na temat dolegliwości internista może zlecić:
Kluczowe jest leczenie przyczyny. Pomoże też codzienny: