Czasami każdemu zdarza się grzeszek kulinarny, a z nim pieczenie w przełyku, kwaśność w jamie ustnej i ból brzucha. Doraźnie z objawami zgagi poradzisz sobie, sięgając po to, co akurat masz pod ręką. Uwaga! Jeśli zgaga nawraca lub jest bardzo uciążliwa, skonsultuj się z lekarzem.
Spis treści
Zgaga to jeden z najpowszechniejszych objawów gastrologicznych. Od czasu do czasu mierzy się z nim każdy z nas. Z badań wynika, że codziennie ze zgagą boryka się 7% osób, a 30% osób ma tego typu dolegliwości co najmniej raz w miesiącu. U źródeł tego typu problemów leżą zaburzenia w wydzielaniu soku żołądkowego i niedomykalność zwieracza przełyku. Warto dodać, że zgaga zwykle ma związek z błędami dietetycznymi. Dlatego podstawowe znaczenie w walce z nią ma zmiana menu. Doskonale sprawdzają się również ziołowe napary i inne domowe leki.
Zwieracz przełyku działa jak wrota, które zamykają się, gdy tylko kęs pokarmu przemieści się do żołądka. Czasami jednak wrota te nie domykają się i treść pokarmowa nawraca, wywołując w błonie śluzowej stan zapalny. W efekcie u chorego pojawia się pieczenie w jamie ustnej, ból w klatce piersiowej, niekiedy przypominający ten, który zwiastuje problemy kardiologiczne. Dlatego właśnie niektórzy pacjenci ze zgagą niekiedy wzywają karetkę lub jadą na SOR, bo podejrzewają zawał… Ból charakterystyczny dla zgagi jest silny, piekący, promieniuje w szyi, czasem barku. Nasila w pozycji leżącej.
Jeśli zgaga pojawia się regularnie, warto skonsultować się z lekarzem. Nawracająca może być bowiem objawem wielu, niekiedy groźnych, chorób (wrzodów żołądka, refluksu żołądkowo-przełykowego, a nawet zmian o charakterze nowotworowym). Warto więc to wykluczyć. W leczeniu stosuje się leki zobojętniające kwas żołądkowy oraz tzw. inhibitory pompy protonowej (ograniczają wydzielanie kwasu żołądkowego). W walce ze zgagą warto wykorzystać również domowe sposoby.
Działają zobojętniająco na sok żołądkowy i zmniejszają jego wydzielanie. Działają łagodnie, ale bardzo skutecznie. Wiele z nich dodatkowo usprawnia trawienie i zmniejsza bóle brzucha.
Łyżkę mielonego siemienia lnianego zalej gorącą wodą i pozostaw pod przykryciem. Po upływie kwadransa wypij gęsty kleik małymi łykami. Siemię lniane nie tylko zmniejsza objawy zgagi, ale także osłania śluzówkę żołądka, redukując ryzyko wrzodów żołądka.
Połącz po 50 g porostu islandzkiego, ziela krwawnika, kwiatostanu lipy, ziela majeranku, liści melisy, kłączy perzu, korzeni prawoślazu, ziela srebrnika, ziela szanty. Następnie kopiastą łyżkę mieszanki zalej szklanką wrzątku. Parz pod przykryciem. Po upływie 3 godzin przecedź, lekko podgrzej. Pij 3 razy dziennie szklankę takiego ziołowego napoju 20 minut przed posiłkiem. Napar ojca Klimuszki pij powoli, przytrzymując płyn w ustach! Ma ona działanie zobojętniające sok żołądkowy, łagodzi ból brzucha, zmniejsza gorycz w ustach.
Łyżkę stołową nasion gorczycy białej zmiel w młynku do kawy. Zalej szklanką ciepłej wody. Odstaw na noc. Rano podgrzej. Przecedź przez sitko. Pij 2 razy dziennie po pół szklanki. Napój z gorczycy zmniejsza objawy zgagi i sprawdza się w leczeniu niestrawności oraz wrzodów żołądka.
Żuj ją po posiłku, gdy czujesz, że może pojawić się problem z trawieniem lub przy pierwszych objawach zgagi. Gumę do żucia z lukrecją kupisz w sklepie zielarskim lub aptece. Lukrecja nie tylko wspomaga pracę żołądka i zmniejsza zgagę, ale również chroni szkliwo.
Wypełnij połowę słoika liśćmi piołunu (mogą być świeże lub suszone). Zalej do pełna wódką. Odstaw w chłodne miejsce. Raz dziennie potrząsaj słoikiem. Po dwóch tygodniach przelej nalewkę przez gazę do butelki. Stosuj jako środek zapobiegający zgadze - po przejedzeniu zażyj 2 łyżeczki specyfiku.
Obierz i pokrój w cienkie plasterki 2 cm kłącza imbiru. Zalej szklanką wrzątku. Po 10 min wypij (może dosłodzić niewielką ilością miodu). Imbir neutralizuje działanie kwasów żołądkowych i zmniejsza objawy zgagi.
To bardzo popularny sposób na zgagę praktykowany jeszcze przez nasze babcie. Soda ma odczyn zasadowy, dlatego faktycznie zmniejsza uczucie pieczenia w przełyku i żołądku. Nie wolno jednak z nią przesadzać, bo może zaburzyć proces trawienia (neutralizuje kwasy także w żołądku!) i wywołać bóle brzucha.
Pół łyżeczki sody oczyszczonej rozpuść w szklance ciepłe wody. Wymieszaj. Wypij powoli, gdy odczuwasz pieczenie w przełyku.
To sposób polecany szczególnie kobietom w ciąży. I skuteczny - migdały mają odczyn zasadowy, dzięki zobojętniają kwasy żołądkowe. Dlatego gdy poczujesz pieczenie w przełyku, zjedz 2-3 migdały. Długo je przeżuwaj, gryząc bardzo drobno.
Osoby, które mają skłonność do zgagi, powinny przede wszystkim jeść tak, by nie obciążać żołądka. Posiłki muszą być regularne, ostatni trzeba zjeść co najmniej 3 godziny przed snem (inaczej zgaga będzie cię budzić w nocy).
Nie wolno się przejadać. Dzięki temu treść żołądkową nie będzie się cofać.
Warto także ograniczyć picie w czasie posiłku. Lepiej popić jedzenie pół godziny później.
Ważne jest także, by nie kłaść się po jedzeniu i nie wykonywać ćwiczeń gimnastycznych. Prowadzi to do ściśnięcie żołądka i łatwego przesuwania się treści żołądkowej w stronę przełyku.
Warto wyeliminować postawy tłuste, bardzo kwaśne i pikantne, słodycze, kawę i alkohol. Zgadze sprzyjają także: cebula, czosnek. Kapusta, tłusty nabiał, napoje gazowane.
Do zgagi mogą przyczyniać się także leki z grupy NLPZ, np. ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Jeśli stosujesz je przewlekle, zapytaj lekarza o leki osłaniające śluzówkę żołądka.
Uwaga! Zgadze sprzyja także noszenie bielizny wyszczuplającej, ciasnych pasków i ciasnych dżinsów. Wszystko to uciska brzuch i zwiększa dolegliwości związane ze zgagą.