Grypa żołądkowa potocznie nazywana jelitówką może uprzykrzyć nam życie na co najmniej kilka dni. Mówi się, że każda jelitówka trwa 3 dni, ale to nie takie oczywiste. Z tą chorobą można się uporać dość szybko, ale trzeba pomóc organizmowi w leczeniu. Sprawdź, jaka dieta, leki i probiotyki pomogą w leczeniu grypy żołądkowej. Jak nie dopuścić do odwodnienia organizmu?
Stosowanie się do opisanych poniżej zasad to niemal stuprocentowa pewność, że dolegliwości miną już po 1-3 dniach.
Grypa żołądkowa, podobnie jak ta zwykła, jest infekcją wirusową. Jej przyczyną zwykle są rotawirusy, czasem także adenowirusy. Choroba zaczyna się gwałtownie – wymiotami, biegunką i wysoką gorączką oraz bardzo złym samopoczuciem. Tym objawom najczęściej towarzyszy silny ból brzucha. Chorobę możesz leczyć samodzielnie w domu, a głównym twoim zadaniem jest niedopuszczenie do odwodnienia organizmu.
U osób ogólnie zdrowych wystarczy przez kilka dni zastosować kilka poniższych zasad. Jeśli chodzi seniorów i małe dzieci (poniżej roku), warto skonsultować się z lekarzem, jeśli objawy są silne lub nie miną w ciągu 24-48 godzin.
Przez pierwsze godziny (nawet całą dobę) nie zmuszaj się do jedzenia. Potem, gdy zacznie wracać ci apetyt, zjedz kawałek białej bułki lub sucharek. Jeśli wymioty się nie pojawią, możesz wdrożyć dietę lekkostrawną – polecane są zwłaszcza kleik ryżowy, marchew rozgotowana na papkę lub wywar z niej. Nie przedłużaj głodówki, bo pokarm działa korzystnie na przewód pokarmowy. Częste jedzenie małych porcji sprzyja bowiem regeneracji nabłonka jelit, który został uszkodzony podczas procesu zapalnego.
Nie przyjmuj leków przeciwbiegunkowych, zwłaszcza w pierwszych 1-2 dniach infekcji – spowalniają one wydalanie toksyn i wirusa z organizmu, co może przedłużyć chorobę. Skrócenie czasu trwania biegunki i złagodzenie jej przebiegu jest za to możliwe dzięki stosowaniu przebadanego klinicznie preparatu z bakteriami probiotycznymi. Pomaga on także w odbudowie zachwianej równowagi mikrobiomu układu pokarmowego, warto więc kontynuować taką terapię jeszcze przez tydzień po ustąpieniu objawów.
Gdy gorączka wzrasta powyżej 38,5° stosuj środek przeciwgorączkowy (najlepiej preparat z paracetamolem). Jeśli lek zostanie zwymiotowany przed upływem kilkunastu minut, dawkę trzeba powtórzyć, po upływie tego czasu możesz założyć, że już się wchłonął. Najważniejsze podczas infekcji jest picie wody lub stosowanie specjalnych płynów nawadniających.
To jedna z najgroźniejszych komplikacji infekcji rotawirusowej. By zapobiec odwodnieniu powinnaś dużo pić – na każdy kilogram masy ciała około 50 ml płynów na dobę (jeśli ważysz np. 70 kg oznacza to ok. 3,5 l). Ważny jest też sposób przyjmowania płynów – pij po 2-3 łyżki płynu kilka razy w ciągu godziny – to nawadnia organizm skuteczniej niż wypicie jednorazowo dużej ilości.
Jeśli wymioty i biegunka są bardzo nasilone, może dojść do wypłukania elektrolitów – stosuj wówczas specjalne doustne środki nawadniające, które kupisz w aptece.
Najprostszy test, dzięki któremu można to sprawdzić polega na ściśnięciu palcami skóry np. na brzuchu. Jeśli po zwolnieniu ucisku natychmiast wraca ona do stanu poprzedniego, to dobrze. Ale jeżeli pozostaje pomarszczona, może to świadczyć o odwodnieniu. Dodatkowe niepokojące objawy to suchość w ustach, intensywny kolor i zapach moczu, bóle głowy. Wówczas poszukaj pomocy lekarza.
Choć jedzenie to ostatnia rzecz, na jaką masz ochotę podczas grypy żołądkowej, to odpowiedni jadłospis pozwoli ci zwalczyć chorobę szybciej. Leczniczo zadziała zupa, napój i herbata.
Zupa marchewkowa pomaga przywrócić prawidłową pracę jelit.
4 szklanki wody, pół szklanki ryżu i szczyptę soli. Marchew obierz, pokrój na plasterki i wrzuć do garnka z wodą. Dodaj przepłukany zimną wodą ryż oraz sól, gotuj do miękkości. Zmiksuj i podziel na 3-4 porcje. Zjedz w ciągu dnia.
Napój z czarnych jagód łagodzi biegunkę.
2-3 łyżki czarnych suszonych jagód zalej szklanką wrzątku (możesz użyć też mrożonych, ale wówczas wrzuć je do wrzątku i zagotuj). Ostudź i wypij z dodatkiem odrobiny miodu lub cukru.
Herbata rumiankowa zmniejsza skurcze żołądka.
Łyżkę suszonych kwiatostanów rumianku zalej wrzątkiem, parz pod przykryciem ok. 10 minut, przecedź i pij małymi łykami po ¼ szklanki co godzinę.