W regulacji poziomu cholesterolu we krwi kluczowe znaczenie ma odpowiednia dieta. Ale jeśli masz wysoki cholesterol LDL, możesz przyspieszyć jego spadek stosując proste domowe sposoby. Sprawdź, jak stosować witaminę B, kurację imbirową, odwar z kozieradki i sok z cebuli, by skutecznie obniżyć cholesterol.
Spis treści
Zwykle mówi się o negatywnym wpływie cholesterolu na zdrowie. Lecz bez niego niemożliwa jest m.in. produkcja hormonów i wit. D. Warto być czujnym. Gdy podwyższonemu poziomowi cholesterolu towarzyszy wysoki poziom homocysteiny (sprawdź w wynikach badań), wypróbujmy jeden z poniższych sposobów.
Zwalcza tzw. „zły” cholesterol, zmniejszając jego wytwarzanie w wątrobie.
Jak stosować?
Można łykać ją na własną rękę w dawce 15 mg dziennie (czytaj ulotkę). Większe dawki skonsultuj z lekarzem. Podobnie, gdy masz przepisane leki „na cholesterol”. Uwaga! Wit. B3 zażywaj z posiłkiem.
Reguluje poziom cholesterolu LDL, a przy okazji obniża poziom cukru (często idą w parze). Stosuj rano, np. po wypiciu herbaty, ale przed śniadaniem.
Jak przygotować?
3-4 łyżki soku z cytryny wymieszaj z taką samą ilością soku z imbiru. Powoli pij przez słomkę (np. co ok. 5 min weź mały łyk).
Zawiera saponiny, które zmniejszają wchłanianie cholesterolu i trójglicerydów. Dodatkowo spora ilość potasu poprawia stan naczyń i usprawnia pracę serca.
Jak przygotować?
1,5 łyżeczki zmielonych nasion (70 g/5 zł) zalej 2 szklanki wody. Gotuj 10 min, ostudź i przecedź. Pij 3 razy dziennie po pół szklanki przez 2 tygodnie.
Zapobiega odkładaniu się cholesterolu w naczyniach.
Jak przygotować?
Kilogram obranych cebul zblenduj lub zetrzyj na tarce (na najmniejszych oczkach). Dodaj szklankę miodu, 2 łyżki posiekanych orzechów włoskich i 1,5 szklanki wódki. Wymieszaj i odstaw w ciemne, chłodne miejsce na 7 dni. Pij łyżkę stołową 2 razy dziennie (15 min przed jedzeniem).
Jeśli masz nie tylko podwyższony poziom lipidów (cholesterolu, trójglicerydów), ale i nadciśnienie, nie wystarczą domowe metody. Może ono bowiem prowadzić do udaru mózgu, niewydolności serca, nerek, chorób oczu (np. retinopatii nadciśnieniowej).
Powinnaś dostać skierowanie (na początku od lekarza POZ) na badania, które pozwolą wykluczyć powikłania lub podjąć ich leczenie.