Co zrobić, by szybciej pozbyć się kaca? Takie pytanie może pojawić się rano po imprezie, na której nie brakowało alkoholu... Czasem można się zapomnieć i nieco przeholować, dlatego kacowi warto zapobiegać już wcześniej. Podpowiadamy, co pomaga na kaca, a także co robić, by następnym razem nie dopuścić do jego powstania.
Spis treści
Przesadziłaś z alkoholem i masz kaca? Czujesz nudności, osłabienie czy ból głowy? Zobacz, jak wyleczyć kaca domowymi sposobami. Co jeść i pić? Jak mu zapobiegać, aby następnym razem uniknąć nieprzyjemnych symptomów?
Aby rozłożyć wchłonięty alkohol, potrzebna jest energia, dlatego spada poziom glukozy we krwi i w efekcie czujemy wyczerpanie. Krążąca w organizmie krew trafia do nerek. Te, aby odfiltrować alkohol, potrzebują sporo wody. To właśnie dlatego po spożyciu alkoholu organizm jest odwodniony, czujemy pragnienie i mamy wrażenie suchości w ustach.
Kolejnymi objawami kaca są nudności, bóle głowy i wymioty. To wynik kumulowania się aldehydu octowego we krwi – toksycznej substancji, która powstaje podczas rozkładania się alkoholu.
Za powstawanie kaca w dużej mierze odpowiadają kongenery – substancje występujące w alkoholu (powstają podczas procesu fermentacji). Najwięcej kongenerów zawierają: whisky, burbon, brandy i czerwone wino. Zatem trzeba się liczyć z tym, że po wypiciu większej ilości tych trunków, kac będzie murowany.
Gdy przesadzisz z alkoholem i będziesz się źle czuła:
Dzięki tym sposobom szybko pozbędziesz się kaca. W łagodzeniu objawów kaca pomoże też jedzenie i picie.
Gdy dopadnie cię kac, zjedz jajka. Zawierają one cysteinę (wspomaga wątrobę) i taurynę (rozkłada aldehyd octowy). Możesz też sięgnąć po kapustę kiszoną, która jest bogatym źródłem witaminy C. Z kolei banany i pomidory pozwolą uzupełnić utracone mikroelementy.
Jeśli jednak na samą myśl o jedzeniu robi ci się niedobrze, sięgnij po napar z lnu (2 łyżeczki mielonego siemienia lnianego zalej 250 ml wrzącej wody, przykryj i odstaw na 30 minut). W ciągu dnia popijaj wodę z miodem i cytryną. Przygotuj też sobie napar z imbiru (2-3 cm kawałek imbiru pokrój, przełóż do rondelka i zalej szklanką wody. Doprowadź do wrzenia. Pij lekko przestudzony). Dzięki temu zwalczysz nudności i wesprzesz pracę wątroby.
Jeśli wybierasz się na imprezę alkoholową, przygotuj się do niej wcześniej.
Przed imprezą:
W trakcie imprezy:
Objawy kaca mogą utrzymywać się 24 godziny lub dłużej.
Tak. Kobiety upijają się szybciej niż mężczyźni. Dlaczego? Przede wszystkim kobiety posiadają znacznie mniej enzymów odpowiedzialnych za metabolizowanie alkoholu. W dodatku mają mniej płynów w organizmie. Oznacza to, że ta sama ilość alkoholu zostaje rozpuszczona w mniejszej ilości płynów w stosunku do masy całego ciała. Dodatkowo panie mają więcej estrogenów, które sprzyjają intensywniejszemu wchłanianiu alkoholu.
Tak. Palenie podczas picia zwiększa kaca. Naukowcy z Brown University w Providence przeprowadzili badania, w których wzięło udział 113 studentów. Okazało się, że ci, którzy palili podczas zakrapianej imprezy, przechodzili kaca ciężej niż ci, którzy pili tyle samo, ale nie palili.
Pijąc różnego rodzaju alkohol, zazwyczaj spożywamy jego większą ilość. Kieliszek szampana, kieliszek wina, jeden drink... – mamy wówczas wrażenie, że wypiliśmy niewiele. Co więcej, zaczynając picie od piwa i przechodząc do czegoś cięższego, np. wódki, kolejny alkohol pijemy w podobnym tempie, nie zwracając uwagi na wyższą zawartość etanolu. Dlatego wydaje nam się, że mieszając różne rodzaje alkoholu, upijamy się szybciej.
Nie, to tylko złudzenie. W rzeczywistości wypicie popularnego klina na kaca mocno obciąża trzustkę i wątrobę, której enzymy jeszcze wolniej będą usuwać aldehyd octowy, zatem kac będzie trwał dłużej.
Tak, alkohol jest kaloryczny i to bardzo. Dla przykładu podajemy, ile kalorii zawiera 100 ml określonego trunku: