Ból głowy to najczęstsza dolegliwość każdej z nas. Stres, nadmiar bodźców lub choroby przewlekłe mogą wywoływać dokuczliwe bóle. Zanim sięgniesz po leki przeciwbólowe, wypróbuj naturalne sposoby na pozbycie się bólu głowy.
Bonifraterską mieszkankę na migrenę kupisz w aptekach i zielarniach (ok. 25 zł). Zawiera: korę wierzby, liście melisy, koszyczki rumianku, liście maliny oraz kwiaty lipy i czarnego bzu.
2 łyżki ziół zalej 2 szklankami wody, doprowadź do wrzenia i odstaw do ostygnięcia pod przykryciem. Przy częstych migrenach wypróbuj kurację: pij po pół szklanki ciepłego wywaru trzy razy dziennie, przed posiłkiem. Po 4 tygodniach zrób przerwę.
Wymieszaj: 3 krople olejku lawendowego, po 2 krople geraniowego, goździkowego i miętowego i 1 kroplę eukaliptusowego. Wcieraj w skronie, czoło, kark i małżowiny uszne.
Zabiegi refundowane przez NFZ wykonywane są w poradniach leczenia bólu. Konieczne jest skierowanie od lekarza rodzinnego lub specjalisty. Nakłuwanie igłami nie boli. Seans trwa ok. 20 minut. Już pierwszy zabieg daje ulgę.
Gdy poczujesz ból, potrzymaj nogi w chłodnej wodzie przez kwadrans. Pobudzisz krążenie krwi, rozluźnisz napięte mięśnie i złagodzisz ból. Możesz też robić zimne okłady na czoło i kark. Pamiętaj, że odwodnienie to częsta przyczyna bólu głowy, dlatego co 15-20 minut wypij (małymi łykami) trochę wody.
To idealne ćwiczenie uspokajające i relaksujące. Pomoże przy napięciowych bólach głowy. Zamknij usta i powoli wciągnij powietrze nosem, licząc do 4. Licząc w myślach do 7, zatrzymaj powietrze na wdechu. Lekko uchyl usta i zrób wydech, licząc do 8. Ćwicz dwa razy dziennie po 4 głębokie oddechy. Trzymaj plecy prosto.
To nowość w sklepach rehabilitacyjnych. Poduszka Antar (ok. 125 zł) ma komorę, którą napełnia się wodą. To gwarantuje prawidłowe podparcie głowy i szyi podczas snu, co zapobiega bólowi.