Uczucie ciężkiej głowy może być wynikiem długiego bezruchu, alergii lub infekcji zatok. Jeżeli towarzyszą mu zawroty głowy, nudności i problemy z pamięcią, koniecznie udaj się do lekarza, bowiem najprawdopodobniej przyczyną jest wstrząs mózgu. Co jeszcze powoduje uczucie ciężkości głowy?
To dziwne uczucie towarzyszy wielu problemom zdrowotnym – od błahych po poważne. Ustalenie przyczyny bywa więc wyzwaniem. Pomogą w tym dodatkowe objawy, pojawiające się poza wrażeniem ciężkiej głowy. Na co zwrócić uwagę?
Nadwerężone mięśnie. Każda sytuacja, skutkująca naciągnięciem mięśni szyi i karku, może sprawić, że będzie Ci trudno utrzymać głowę. Od poważnego upadku, przez nagły ruch szyją, po tak banalne sprawy, jak dźwignięcie torby z zakupami – to wszystko okoliczności, które mogą spowodować nadwyrężenie mięśni. Dodatkowe symptomy, które zwykle się wtedy pojawiają: ograniczenie ruchu i ból szyi, sztywność i ból mięśni karku, uczucie ich osłabienia, a także zawroty głowy.
Długi bezruch. Jeśli siedzisz kilka godzin przed komputerem lub telewizorem, Twoja szyja i oczy mogą się zmęczyć. Utrzymywanie cały czas takiej samej pozycji jest dla odcinka szyjnego równie obciążające, co dźwiganie ciężarów. Aby tego uniknąć, stosuj zasadę 50-10, czyli w ciągu każdej siedzącej godziny rób 10 minut przerwy, aby się trochę poprzeciągać i poruszać. Dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o nadmiernym obciążeniu mięśni: sztywność i twardość karku i pleców, ból głowy, ramion i szyi.
Alergia. Uczuciem ciężkiej głowy może skutkować uczulenie i wywołany nim alergiczny nieżyt nosa. Jest to związane z faktycznym obrzękiem w obrębie nosa, zatok i ucha wewnętrznego – powszechnych przypadłości w ataku alergii. Dokłada się do tego zmęczenie, na które często narzekają pacjenci. Dodatkowe oznaki, mogące świadczyć o tym schorzeniu: kichanie (często seryjne), bezbarwny, wodnisty katar, swędzenie oraz łzawienie oczu, drapanie w gardle, przytkane uszy.
Infekcja zatok. Kiedy śluzówka w nich zmienia się zapalnie, możesz czuć, że rośnie ciśnienie w Twojej głowie i robi się ona ciężka. Zazwyczaj przyczyną takiej infekcji są bakterie lub wirusy, rzadziej grzyby. Często jest ona powikłaniem przebytego przeziębienia. Dodatkowe objawy, które mogą świadczyć o infekcji zatok:
Problemy z układem równowagi. System za to odpowiedzialny składa się ze współpracujących ze sobą struktur w uchu wewnętrznym i mózgu. Kiedy szwankuje, uczucie ciężkiej, niestabilnej głowy może być jednym z symptomów. Dodatkowe oznaki, które potrafią świadczyć o problemach z układem równowagi: zawroty głowy, kłopoty ze słuchem – dzwonienie lub szumy uszne, bóle głowy, potykanie się podczas chodzenia, nieprzyjemne uczucie pełności w uszach.
Wstrząs mózgu. Następuje wskutek urazu głowy, czasem wystarczy się pechowo uderzyć. Poza ciężką głową osoba z wstrząśnieniem mózgu doznaje uczucia pomieszania, zagubienia, ma zamazane widzenie, problemy z pamięcią, jest jej niedobrze, zatacza się. Objawy pojawiają się do godziny po urazie. Koniecznie trzeba iść z nimi do lekarza!
Guz mózgu. To bardzo rzadka choroba, ale czasem się zdarza. Uczucie rozsadzania w głowie może być jednym z symptomów. Inne to mdłości i wymioty, nawracające bóle głowy, problemy ze słyszeniem i/lub widzeniem, słabość mięśni rąk, nóg czy twarzy, zaburzenia pamięci i zachowania, kłopoty z koncentracją. Do diagnozy konieczne jest wykonanie tomografii.