Swędzenie skóry to powszechny problem, który może być wynikiem wielu różnych przyczyn. Może to być nie tylko uciążliwe, ale także wpływać na jakość życia. Swędzenie skóry może mieć różne podłoża, od stanów zapalnych, alergii i infekcji, po choroby skóry i choroby ogólnoustrojowe. Sprawdź, jakie mogą być przyczyny swędzenia skóry i jak sobie pomóc w każdym przypadku.
Spis treści
Z wiekiem skóra staje się mniej napięta, pojawiają się zmarszczki. To naturalne zjawisko. Ale gdy swędzi i piecze, przyczyną mogą być nie tylko choroby skórne. Przedstawiamy możliwe przyczyny swędzenia skóry, w tym choroby skóry, czynniki środowiskowe i dietetyczne. Odkryj, co może powodować swędzenie skóry i jak można sobie pomóc, aby pozbyć się tego nieprzyjemnego objawu.
Zimna to najgorsza dla skóry pora roku. Mróz, ostry wiatr i centralne ogrzewanie powodują uszkodzenie płaszcza lipidowego, co sprawia, że skóra błyskawicznie traci wilgoć. Dlatego zimą i wiosną często skóra jest bardziej wrażliwa, towarzyszy jej uczucie ściągnięcia, jest zaczerwieniona, łuszczy się, szczypie. Aby temu zapobiec, podstawą jest odpowiednie nawilżenie.
Co robić, gdy skóra swędzi od zimna lub ciepła?
Objawy uczulenia zwykle pojawiają się w miejscach na skórze, które miały bezpośredni kontakt z alergenem. Zaczerwienienie, uporczywe swędzenie, czasem obrzęk, czy też pęcherzyki pojawiają się po 1-2 dniach (do 72 godzin).
Spośród substancji stosowanych w kosmetykach najczęściej uczulają: aldehyd cynamonowy, alkohol, eugenol, isoeugenol, hydroksycytronellal, geraniol, aldehyd a-amylocynamonowy, olejki: różany, geraniowy, cytronelowy, sosnowy. W środkach piorących są to najczęściej substancje zapachowe określane jako: parfum, aroma, fragrance.
Uczulać mogą też pyłki roślin, roztocza kurzu domowego, sierść zwierząt domowych.
Co robić, gdy skóra swędzi z powodu alergii?
Choroba najczęściej ujawnia się między 10. a 40. rokiem życia. Skóra swędzi, jest zaczerwieniona, podrażniona i pojawiają się wykwity pokryte srebrzystymi łuskami. Zmiany najczęściej pojawiają się na łokciach, kolanach, tułowiu, na skórze głowy, ale mogą także występować na dłoniach, w pachwinach, pod biustem. Szczególnie szkodliwe jest zimne i suche powietrze.
Co robić, gdy skóra swędzi z powodu łuszczycy?
Podczas menopauzy poziom estrogenów spada, przez co skóra staje się pergaminowa, zwiotczała oraz bardziej sucha, co związane jest z zanikaniem gruczołów łojowych. Swędzą łokcie, dekolt, kark i piersi.
Co robić, gdy skóra swędzi z powodu menopauzy?
Sucha, swędząca się skóra, wolniejsze gojenie się ran mogą być sygnałem insulinooporności lub cukrzycy. Gdy towarzyszy temu wzmożone pragnienie, częstsze oddawanie moczu, ciągłe poddenerwowanie, nawracające infekcje, np. okolic intymnych, zrób pomiar stężenia glukozy we krwi na czczo, a wynik skonsultuj z lekarzem.
Co robić, gdy skóra swędzi z powodu zbyt wysokiego poziomu cukru?
Przez niski poziom żelaza organizm nie jest w stanie dostarczyć komórkom odpowiedniej ilości tlenu. To odbija się na kondycji skóry, która staje się sucha, blada, kąciki ust zaczynają pękać. Gdy ograniczasz produkty pochodzenia zwierzęcego, czujesz się osłabiona i swędzi cię skóra na całym ciele, zbadaj poziom żelaza we krwi. Leczenie anemii powinno się odbywać pod okiem lekarza, który przepisze odpowiednią suplementację.
Co robić, gdy skóra swędzi z powodu niedoboru żelaza?
Choroby nerek często przebiegają bardzo podstępnie, bez charakterystycznych objawów. Gdy pojawia się swędzenie skóry (pleców, tułowia i twarzy), siniaki, parcie na pęcherz, osłabienie, gorączka, bóle w dolnej części pleców zrób badanie ogólne moczu oraz określenie poziomu kreatyniny we krwi.
Co robić, gdy skóra swędzi z powodu choroby nerek?
Podczas stresu z końcówek nerwowych w skórze uwalniane są neuropeptydy, które mogą wywoływać rumień lub czerwone plamy, bladość, wysypkę. Obniża się tzw. próg świądowy – skóra, ubranie zaczyna „gryźć”.
Co robić, gdy skóra swędzi z powodu nadmiaru stresu?
Na swędzenie skóry doraźnie pomoże kąpiel w letniej wodzie z dodatkiem podchlorynu sodu w stężeniu zaleconym przez lekarza. Skuteczna będzie też metoda mokrych opatrunków: na skórę pokrytą emolientem nałóż zwilżone ciepłą wodą bandaże lub bawełniane ubranie (podkoszulka, leginsy). Okład noś nawet do 12 godzin na dobę przez 7 dni.
Co poprawia kondycję skóry?
Co szkodzi skórze?