Swędząca skóra potrzebuje łagodnego nawilżenia. Wykorzystaj ziemniaka, aloes i płatki owsiane, by ukoić podrażnione miejsca. Te domowe metody pozwolą ci pozbyć się świądu i odżywić skórę.
Spis treści
Swędzenie skóry może być spowodowane alergią, chorobami dermatologicznymi lub nadmiernym wysuszeniem. Czasami podrażnienia są wynikiem kontaktu z proszkiem do prania lub płynem do płukania tkanin. Takie dolegliwości łydek, ramion, dekoltu mogą wynikać z przesuszenia, złej pielęgnacji, oparzenia słonecznego. Jeśli nie są związane z chorobą skóry, pomogą okłady. Zastosuj poniższe terapie, by pozbyć się uciążliwego świądu.
Rumianek, ziemniaki i owsianka to produkty, które większość z nas ma w swojej kuchni, jednak niewiele osób wie, jak wykorzystać ich łagodzące właściwości w walce ze świądem skóry. Poznaj przepisy na naturalne terapie!
Do szklanki letniej wody dodaj 1 łyżkę octu jabłkowego. Wymieszaj, zanurz gazę i przyłóż na kilka minut na swędzące miejsce.
Pokrusz łyżkę ziół. Zalej szklanką wrzątku, przykryj i gotuj na małym ogniu ok. 5 minut. Odstaw na ok. 10 minut, przecedź. Zamocz w płynie gazę i obłóż swędzącą skórę na kilka minut.
Dwie łyżki ziela zalej szklanką wrzątku. Po ok. 30 minutach przecedź. Zanurz w płynie gazę i połóż na kilka minut na swędząca skórę.
Rób tak codziennie przez 5 dni.
Rób tak codziennie przez 5 dni.
Rób taki zabieg 2 razy w tygodniu przez 3 kolejne tygodnie.
Stosuj przez 5 dni.
Kąpiel w płatkach owsianych nawilża i odżywia skórę.
Rób tak raz w tygodniu przez miesiąc.
Dobry krem wmasowany w skórę sprawi, że nie będzie ona tak bardzo podrażniona i swędząca. Sprawdzą się preparaty, które zawierają składniki nawilżające, zmiękczające, przeciwświądowe i przeciwbakteryjne, takie jak Β-glukan i ksylitol. Na noc możesz posmarować kremem dłonie i nałożyć na nie bawełniane rękawiczki.
Unikaj kremów z retinolem, witaminą C oraz kwasami o wysokich stężeniach, nie stosuj mocnego makijażu, który może dodatkowo podrażniać skórę.
Skórze szkodzą też kosmetyki z konserwantami, barwnikami i perfumami, brudne akcesoria do makijażu, smog, dym nikotynowy, źle ustawiona i zbyt rzadko czyszczona klimatyzacja, korzystanie ze słońca bez filtrów UV, sól i słodycze w diecie.