Uporczywe, nawracające bóle stóp mogą mieć różną przyczynę. Nie zawsze jest to wina częstego noszenia szpilek czy urazów mechanicznych. Ból stóp może być wywołany przez halluksy, ostrogę piętową, rwę kulszową, ale też chorobę żylną czy cukrzycę. Sprawdź, jak złagodzić dolegliwości w zależności od przyczyny bólu stóp.
Gdy poznamy przyczynę problemów, łatwiej się z nimi uporamy. Przyczyna nie zawsze jest oczywista. Czasem za nawracające bóle stóp nie odpowiada niewłaściwe obuwie lub urazy mechaniczne, ale schorzenie wewnętrzne.
Gdy powstaje halluks, duży palec stopy odchyla się w bok w stosunku do pozostałych palców. Po jego zewnętrznej stronie tworzy się uwypuklenie, które z czasem przybiera postać bolesnego guzka, skóra jest napięta, zaczerwieniona, piecze. Przednia część stopy przestaje mieścić się w bucie, stopa boli.
Gdy tylko pojawią się pierwsze dolegliwości, trzeba działać.
Należy nosić buty z miękkiego materiału, które mają szerokie, stabilne obcasy (3-5 cm). Przednia część buta powinna być szeroka, żeby palce mogły się swobodnie poruszać. Obuwie powinno być o pół centymetra dłuższe od najdłuższego palca stopy.
Trzeba utrzymywać wagę w normie. Każdy dodatkowy kilogram to większy nacisk na przód stopy i pięty podczas chodzenia.
Gimnastyka wzmacnia mięśnie i więzadła, więc ćwiczmy codziennie, 15 minut – rano i wieczorem po odpoczynku, kąpieli i rozgrzaniu stóp.
Gdy dieta obfituje w mięso, dostarcza organizmowi zbyt wielu tzw. puryn. Powodują one odkładanie się kryształków moczanu sodu, np. w stawach palców stóp. Prowadzi to do stanów zapalnych, stąd ból.
Konieczne są leki obniżające poziom kwasu moczowego oraz odpowiednia dieta. Polega ona na ograniczeniu spożywania mięsa i jego przetworów, podrobów i zup na wywarach. Jej podstawą jest chudy nabiał oraz warzywa.
W tym wypadku ból powoduje stan zapalny tzw. rozcięgna podeszwowego. To pasmo tkanki przypominające mocną taśmę rozpiętą na całej długości podeszwy stopy – od kości nazywanej piętą do palców.
Stosuje się specjalne wkładki oraz zabiegi, które pomagają zlikwidować stan zapalny i ból: działanie laserem lub ultradźwiękami, a także diadynamik: prądy modulowane o małej częstotliwości 50 i 100 Hz, które działają przeciwbólowo. Trzeba też stosować leki przeciwzapalne, wcierane w piętę dwa razy dziennie.
Przewlekła choroba żylna jest konsekwencją niewydolności zastawek, które mają za zadanie zapobiegać cofaniu się krwi. Objawem najpierw jest uczucie ciężkości nóg, obrzęki, następnie może pojawić się ból stóp.
Aby złagodzić dolegliwości towarzyszące chorobie i zapobiec jej rozwojowi, warto:
Wysoki poziom glukozy uszkadza naczynia i nerwy w stopach (tzw. zespół stopy cukrzycowej). To powoduje ból, nasilający się zwłaszcza w nocy.
Najważniejsze jest ustabilizowanie poziomu glukozy we krwi: trzeba stosować leki lub insuliny, przestrzegać diety oraz regularnie ćwiczyć.
Powinno się odciążać chorą stopę, nosić specjalne obuwie dla diabetyków (buty nie mogą uciskać!). Należy stosować specjalistyczne kosmetyki do pielęgnacji stóp.
Rwa kulszowa to schorzenie, w którym dochodzi do ucisku na nerw kulszowy – najdłuższy nerw znajdujący się w ludzkim ciele. W zależności od tego, w którym miejscu dojdzie do ucisku, tam pojawia się silny, promieniujący ból. Dlatego podczas ataku rwy kulszowej mogą boleć nie tylko plecy w okolicy lędźwiowej, ale także stopa.
W wypadku silnego bólu trzeba sięgnąć po leki przeciwbólowe i przeciwzapalne, najpierw w formie maści, a jeśli to nie pomoże – po leki doustne. Konieczny jest odpoczynek oraz konsultacja lekarza.
Jeśli chcesz trwale pozbyć się bólu stóp, powinnaś wyeliminować jego przyczynę. Jeśli jednak szukasz doraźnego sposobu łagodzenia bólu, pomogą Ci odpowiednie wkładki do butów i proste ćwiczenia.
Wkładki i podpiętki pomagają przy halluksach, ostrodze piętowej i płaskostopiu. Amortyzują wstrząsy, zapewniają równomierne rozłożenie obciążenia stóp. Łagodzą ból. Dobre buty na niezbyt wysokich obcasach pomagają zapobiegać problemom.
Ćwiczenia pomagają przy halluksach i ostrodze. Ćwiczenia są bardzo proste – można toczyć stopami schłodzoną butelkę z wodą lub masażer (np. wałeczek z kolcami), podnosić palcami drobne przedmioty z podłogi, chodzić na przemian na palcach i na piętach.