Bolące stopy to duży problem – mogą powodować nie tylko ogromny dyskomfort w czasie chodzenia, ale też problemy z kolanami, biodrami, a nawet bóle głowy. Niewielkie odciski, bóle pięty podczas chodzenia lub ucisk koślawego palucha z czasem mogą się stać nie do zniesienia. Jak możesz złagodzić bóle stóp w domu, kiedy zaś powinnaś iść do specjalisty? Jakie zioła, zabiegi i ćwiczenia pomogą? Wypróbuj sprawdzone domowe sposoby.
Spis treści
Stopy są ważną podporą naszego ciała. Przyczyn bólu stóp może być wiele. Odciski, modzele, grzybica, wrastające paznokcie, zapalenie kaletki maziowej, ostroga czy hallyksy to kilka najczęstszych dolegliwości, których nie należy bagatelizować. W poważnych przypadkach mogą wymagać pomocy ortopedy albo podologa, jednak w lżejszych poradzisz sobie sama.
Prowadzi do halluksów i zniekształcenia stopy. Co robić, aby nie dopuścić do rozwinięcia się stanu zapalnego lub złagodzić już istniejący?
Trzeba ją leczyć, bo może się rozprzestrzenić na inne części ciała.
Najlepiej, by pomógł Ci podolog, który założy na wrastający paznokieć specjalną klamrę, nada mu właściwy kształt.
Gdy duży palec stopy staje się koślawy i odchyla się w bok, w kierunku pozostałych palców – po jego zewnętrznej stronie tworzy się uwypuklenie, które z czasem przybiera postać bolesnego guzka. Gdy deformacja się pogłębia, przednia część stopy przestaje mieścić się w bucie, stopa boli.
Za powstawanie halluksów odpowiadają przede wszystkim predyspozycje genetyczne. Problem narasta stopniowo. Od pojawienia się pierwszych objawów halluksów do ich zaawansowanej postaci upływa średnio 4,5 roku.
Co możesz zrobić sama?
1. Spaceruj po pokoju, wspinając się wysoko na palcach, a następ- nie na piętach.
2. Chwyć duży i mały palec stopy i rozciągaj w przeciwnym kierunku na zewnątrz, aż poczujesz lekki ból. Wytrzymaj 5 sekund, powtórz 10 razy.
U niemal wszystkich operowanych pacjentów problemy związane z halluksami znikają na zawsze i nie ma potrzeby ponownego ich operowania. Zabieg operacyjnego usunięcia halluksów jest refundowany ze skierowaniem od ortopedy. Halluksy usuwa się za pomocą osteotomii. Operacja trwa 1-2 godziny, nie jest bolesna, bo przeprowadza się ją w znieczuleniu. Po operacji może pojawić się dyskomfort. Większość pacjentów wraca do pracy 3-5 dni po zabiegu, a niektórzy nawet tego samego dnia
Za ból pięty odpowiada stan zapalny tzw. rozcięgna podeszwowego. Jest to pasmo tkanki, które przypomina mocną taśmę rozpiętą na całej długości podeszwy stopy – od pięty do palców. Łatwo ulega przeciążeniom i mikrourazom, np. wskutek chodzenia w niewygodnym obuwiu, podczas długiego stania czy intensywnego uprawiania sportów obciążających stopy (np. biegania). Pod kością piętową gromadzą się złogi wapienne. Z nich stopniowo tworzy się haczykowata wyrośl kostna, czyli tzw. ostroga piętowa.
W łagodzeniu bólu i zahamowaniu postępu choroby pomagają zabiegi nieoperacyjne, np. ostrzykiwanie czynnikami wzrostu. Do bolącego rozcięgna wstrzykiwane są białka produkowane przez płytki krwi pozyskiwane z krwi pacjenta, tzw. czynniki wzrostu. Likwidują stan zapalny i ból, pobudzają do regeneracji uszkodzone tkanki.
Pomoże też krioterapia miejscowa: stopa jest schładzana ciekłym azotem (-100°C do -180°C) – to łagodzi ból i stan zapalny.
Dobre rezultaty przynosi też jonoforeza. Skórę smaruje się lekiem przeciwbólowym i przeciwzapalnym, po czym podaje prąd stały, który ułatwia wchłanianie leku w chorą tkankę. Pomoże tylko seria zabiegów.
Leczenie operacyjne ostrogi piętowej polega na usunięciu wyrośli kostnej lub częściowym podcięciu rozcięgna podeszwowego w okolicy guza piętowego.
1. Weź plastikową butelkę (0,3 l lub 0,5 l) i wypełnij ją zimną wodą. Przetaczaj butelkę po podłodze chorą stopą 5 minut. Schłodzenie butelki sprawi, że jej rolowanie będzie też przeciwbólowym masażem.
2. Usiądź na krześle, stopę z ostrogą połóż na przeciwległym kolanie. Jedną ręką chwyć za chorą piętę, drugą odciągaj palce stóp w kierunku piszczela. Takie rozciąganie stopy utrzymuj 10 sekund, powtórz 10 razy.
3. Usiądź, unieś lekko nogę do góry. Napnij łydkę i ściągnij palce. Następnie przez 3 minuty kreśl w powietrzu litery, słowa lub figury geometryczne.
Halluksy i ostrogi piętowe często towarzyszą płaskostopiu. By zapobiec pogłębianiu się płaskostopia, warto nosić odpowiednie wkładki i ćwiczyć. Płaskostopie i halluksy prędzej czy później odbiją się na kolanach, które będą boleć coraz bardziej. Z czasem wpłynie to niekorzystnie na biodra, miednicę i cały kręgosłup. Uwaga, może powodować bóle głowy.