Błędne jest przekonanie, że smutek to objaw niezbędny do stwierdzenia depresji. Tak naprawdę symptomy choroby mogą być bardzo mylące. Depresję można łatwo pomylić z przemęczeniem. Po czym zatem poznać, że nam lub bliskim grozi ta poważna choroba? Poznaj objawy depresji i sprawdź, na czym polega jej leczenie.
Spis treści
Depresji warto przyjrzeć się bliżej właśnie teraz, bo zimowa dieta (jemy bardziej słodko i tłusto niż w ciepłe miesiące) zwiększa ryzyko wystąpienia choroby nawet o 40%. A choć myślami jesteśmy już przy wiośnie, wciąż możemy być bardziej podatne na zachorowanie.
Powszechnie depresja kojarzy się ze smutkiem, tymczasem cierpiący na nią wcale nie muszą być smutni. Może się wręcz wydawać że dobrze funkcjonują! Osobom chorym na depresję przede wszystkim przestaje zależeć: na tym, na czym zależało im do tej pory, nie przejmują się tym, czy zabraknie pieniędzy na ratę kredytu lub na zajęcia dodatkowe dla dzieci. Z czasem dają sobie spokój z chodzeniem do pracy. Mogą nie mieć siły na najprostsze czynności (takie jak choćby wstanie z łóżka, umycie zębów). Objawami mogą być m.in. wyższy niż zazwyczaj poziom lęku, znaczący spadek sprawności intelektualnej, zaburzenia snu, apetytu czy po prostu nerwowość. Depresja jest chorobą progresywną, pogłębiającą się bez leczenia. Najpierw jednak pojawiają się raczej myśli rezygnacyjne: „nie warto, nie ma sensu”, a dopiero w kolejnym etapie myśli samobójcze.
Konsultacji lekarza (POZ lub psychiatry) wymagają objawy:
Uwaga! Aby lekarz zdiagnozował epizod depresyjny wystarczą 2 tygodnie ww. objawów. Wystarczy, że zaobserwujesz u siebie chociaż dwa z wymienionych symptomów.
W przypadku depresji „maskowanej” pojawić się mogą objawy fizyczne, takie jak bóle głowy, klatki piersiowej, jamy brzusznej. Chorzy czują obawę że mają nowotwór, albo problemy kardiologiczne. Szukają pomocy u różnych specjalistów, ale nie u psychiatry.
Ponadto depresja bardzo często towarzyszy chorobom przewlekłym takim jak:
Zatem jeśli chorujesz na któreś z wymienionych schorzeń, istnieje duże prawdopodobieństwo, że występuje u ciebie także depresja.
Jeśli zmieniły się nasze nawyki. Coś, co wcześniej sprawiało nam radość, nagle przestaje mieć znaczenie. Nie możemy spać, siedzimy w nocy, czytamy, oglądamy – sami nie wiemy co, a rano wstajemy zmęczeni. Dobrymi obserwatorami naszych zachowań są zawsze bliscy, którzy na pewno zauważą zmiany.
Konsultacja psychiatryczna, niegdyś „wstydliwa”, na szczęście staje się czymś normalnym i codziennym. Niestety mamy bardzo trudny dostęp do tego typu pomocy w publicznej służbie zdrowia. Jednak również lekarz rodzinny jest przygotowany do udzielenia „pierwszej pomocy” w sprawach emocjonalnych. Jeśli padnie podejrzenie depresji, lekarz POZ najpewniej wystawi skierowanie do lekarza psychiatry.
Gdy psychiatra lub lekarz rodzinny stwierdza chorobę, przepisuje choremu leki (może też zalecić psychoterapię). Wielu chorych obawia się ich stosowania, bo panuje opinia, że uzależniają i trzeba je zażywać do końca życia. To nieprawda. Przeciętnie leczenie trwa ok. 9 miesięcy, a potem leki stopniowo się odstawia (pod kontrolą lekarza). Uwaga! Ważne jest, aby chory zrozumiał, że nie może samodzielnie odstawiać leków, bo poczuł się lepiej (np. po 3-4 miesiącach), ponieważ może to spowodować nawrót choroby. O odstawieniu leków decyduje lekarz (u wielu chorych np. nie odstawia się leków zimą).
W leczeniu depresji bardzo ważna jest także pomoc psychoterapeutyczna. Psychoterapia pomaga pacjentom zrozumieć i zarządzać swoimi emocjami, a także zmieniać negatywne wzorce myślowe na bardziej pozytywne. Dzięki terapii osoby z depresją uczą się skutecznych strategii radzenia sobie ze stresem i trudnymi sytuacjami, co pomaga zapobiegać nawrotom choroby. Psychoterapia zapewnia również wsparcie emocjonalne i pomaga w naprawie relacji interpersonalnych, co jest istotne dla powrotu do zdrowia i długoterminowego utrzymania zdrowia psychicznego.
Najlepiej byłoby połączyć obie formy leczenia – zarówno zewnętrzną interwencję medyczno-psychoterapeutyczną jak i szeroko rozumiane wsparcie bliskich.
To zależy od sytuacji klinicznej. Czym innym jest jeden epizod depresji, czym innym depresja nawracająca. Ten pierwszy pojawić się może w przebiegu choroby dwubiegunowej, ale również głębokie epizody depresyjne mogą wystąpić przy zejściu psychoz w przebiegu schizofrenii. Każda z tych sytuacji klinicznych jest inna i może wymagać oddziaływania farmakologicznego trwającego od kilku miesięcy aż do dożywotniego leczenia, w istocie będącego utrzymywaniem remisji.
Możesz zmniejszyć ryzyko depresji, szukając pozytywnych stron codziennych wydarzeń.