Czym zastąpić serek mascarpone? Najlepsze zamienniki domowej roboty – przepisy
Marta Barczyńska
28.05.2023 21:11
Tradycyjnie ser mascarpone, przygotowywany jest z tłustej, 36% śmietany. Ale robiąc go samemu w domu można przygotować go w wersji light, używając śmietany o mniejszej zawartości tłuszczu (30 proc., 18 proc. a nawet 12 proc.). Klasyczną wersję mascarpone można zmodyfikować lub sprytnie zastąpić n kilka sposobów. Sprawdź, w jaki sposób!
Serek mascarpone to delikatny, kremowy serek włoski, który jest często używany w deserach i sosach. Od innych serów odróżnia go to, że robiony jest nie z mleka, a ze śmietany. Ma aksamitną konsystencję i łagodny, słodko-maślany smak. Jest podstawą wielu włoskich deserów – najbardziej znany to tiramisu. Dodaje się go do zapiekanek i makaronów. Mascarpone, mimo że zawiera dużo cholesterolu (100 g to ponad 1/3 dopuszczalnej dziennej dawki cholesterolu), jest źródłem białka i wapnia. Ma mało sodu a za to sporo witaminy A (retinolu), która wzmacnia odporność i wspomaga widzenie. Ma też dużo witaminy B12, która wspiera pracę układu nerwowego, zapobiega anemii i zmniejsza uczucie znużenia (100 g pokrywa ok. 15 proc. dziennego zapotrzebowania).
Jak smakuje serek mascarpone?
Serek mascarpone ma łagodny, lekko słodkawy smak z nutą kremowości, co sprawia, że jest doskonałym dodatkiem do wielu różnych potraw. Można go porównać do innych kremowych serów, takich jak serek śmietankowy, chociaż mascarpone jest zwykle cięższe i bardziej smaczne.
Podobnie jak serek śmietankowy, mascarpone jest dobrze znanym składnikiem w wielu deserach, w tym w tradycyjnym włoskim tiramisu. Może być także używany jako alternatywa dla śmietany w niektórych przepisach, takich jak sosy do makaronu, a także jako składnik na krem do ciast i tarty.
Jeśli chodzi o smak, można go porównać do bardzo gęstej, kremowej wersji śmietany z lekką nutą słodyczy. Chociaż ma unikalny smak, który różni się od innych serów, jest wystarczająco delikatny, aby dobrze komponować się z wieloma innymi składnikami.
Mimo że ser mascarpone jest pyszny, to jest też bardzo tłusty (100 g pokrywa blisko 20 proc. dziennego zapotrzebowania kalorycznego). A mascarpone w wersji light ciężko kupić w sklepie. Na szczęście ser mascarpone o obniżonej zawartości tłuszczu łatwo możemy zrobić same w domu. A ponieważ mascarpone to dosyć drogi ser – warto się pokusić o zrobienie jego domowych zamienników. Będą zdrowsze bo świeże i bez konserwantów.
Ser mascarpone można zastąpić na kilka sposobów
Wystarczy dokładnie ubić mikserem opakowanie budyniu śmietankowego z puszką niesłodzonego mleka skondensowanego. I wstawić na 3-4 godziny do lodówki.
Ser mascarpone zastąpi też mieszanka kremówki i żelatyny. 200 g śmietany kremówki ubijamy na sztywno. W 4 łyżkach ciepłej wody rozpuszczamy łyżkę żelatyny i łączymy ze śmietanką. Wstawiamy na 3-4 godziny do lodówki.
Możemy też zmielić biały ser tłusty lub półtłusty i wymieszać z ubitą śmietanką 30 % lub 36 % w proporcji 1:1.
Jeśli nie mamy sera mascarpone w domu, dobrze go zastąpi także ser typu Almette czy Philadelphia. 30 dag serka typu Almette czy Philadelphia ubijamy z 2 łyżkami naturalnego serka homogenizowanego, 3 łyżkami jogurtu greckiego i łyżką cukru pudru. Schładzamy w lodówce.
Możemy też pokusić się o zrobienie sera od zera samemu - w wersji light, wegańskiej, pomarańczowej, bardziej maślanej lub bardziej kwaśnej, a także wykorzystując domowy ser ricotta czy domową śmietankę crème fraîche.
Domowy ser mascarpone w wersji light – przepis
Składniki:
1 l śmietany 18%
3 łyżki soku z cytryny
Dodatkowo:
mniejszy i większy garnek do kąpieli wodnej
termometr kuchenny
podwójnie złożona gaza (lub jeśli masz chustę serowarską, ok. 12 zł/5 szt.)
sitko
łyżka
miska
Przygotowanie:
Do większego garnka wlewamy do połowy wodę. Wkładamy mniejszy garnek, wlewamy do niego śmietanę. Podgrzewamy na małym ogniu śmietanę w kąpieli wodnej do temperatury 75°C – 80°C (sprawdzamy termometrem kuchennym).
Dodajemy sok z cytryny i mieszamy do chwili, aż śmietana zgęstnieje. Wyjmujemy garnek z kąpieli wodnej i odstawiamy przykryty do wystudzenia.
W miskę wkładamy sitko, wyłożone podwójnie złożoną gazą. Przelewamy śmietanę. Zawiązujemy rogi gazy do środka i przykrywamy talerzykiem. Wkładamy do lodówki na 24 godziny.
Uwaga! Mascarpone wchłania zapachy, dlatego w lodówce nie powinno być potraw o intensywnych zapachach, jak np. kapusta, śledzie, czosnek czy cebula.
Domowa ricotta zamiast mascarpone – przepis
Jednym z zastępników mascarpone może być ricotta. Jednak ser ten ma grudkową konsystencję i jest wilgotniejszy. Dlatego, by jak najbardziej przypominał mascarpone warto go zmiksować z ubitą śmietaną kremówką.
Składniki:
2 litry świeżego mleka 3,2% (niepasteryzowane)
sok z 1 cytryny
szczypta soli
200 ml śmietany kremówki 30%
Dodatkowo:
duży, szeroki garnek
termometr kuchenny
duża miska
sitko
metr gazy
Przygotowanie:
Do garnka wlewamy mleko, dodajemy sól i powoli gotujemy, aż mleko osiągnie temperaturę 85°C – 90°C (sprawdzamy termometrem).
Do mleka dodajemy sok z cytryny, mieszamy i trzymamy na bardzo małym ogniu, aż się zetnie. Odstawiamy do ostudzenia.
Do dużej miski wkładamy sitko i wykładamy je gazą złożoną na 4 części.
Zbieramy łyżką cedzakową z mleka większe ścięte kawałki i układamy je na sitku. Następnie przelewamy przez sitko resztę mleka, lejąc delikatnie przy brzegu sitka, nie po zebranych kawałkach.
Zostawiamy ser do odsączenia na sitku na godzinę. Następnie zawijamy gazę w sakiewkę, wkładamy w czystą miseczkę i wstawiamy do lodówki na 4 godziny.
Ubijamy schłodzoną śmietanę kremówkę i miksujemy ją z ricottą.
Francuski crème fraîche zamiast mascarpone – przepis
Mascarpone możemy też zastąpić francuską gęstą śmietaną crème fraîche (czytaj krem fresz). Jednak jest ona mniej maślana, a bardziej kwaskowa niż mascarpone.
Składniki:
200 ml słodkiej śmietany 30% – 36%
2 łyżki maślanki naturalnej
Dodatkowo:
duży, zakręcany słoik
Przygotowanie:
Śmietanę i maślankę wlewamy do słoika, zakręcamy i porządnie mieszamy. Słoik zakręcamy i stawiamy w ciepłym miejscu (w temperaturze ok. 25°C) na 36 godz, aż całość zgęstnieje. Konsystencja śmietany powinna zmienić się z płynnej na kremową
Wstawiamy do lodówki na 12 godzin lun dłużej. Śmietana powinna jeszcze bardziej zgęstnieć.
Przechowujemy w lodówce do 1- 2 tygodni.
Domowy ser typu mascarpone bez laktozy – przepis
Ser mascarpone zawiera laktozę. Im jesteśmy starsi, tym tolerancja laktozy spada (może objawiać się to skłonnościami do biegunek). Dlatego warto wypróbować sera mascarpone bez laktozy. Ma on kokosowo-orzechowy smak i luźniejszą konsystencję niż klasyczny ser mascarpone.
Składniki:
10 dag orzechów nerkowca
80 ml mleczka kokosowego
łyżka soku z cytryny
łyżka miodu lub syropu klonowego czy z agawy
szczypta soli
Przygotowanie:
Orzechy nerkowca zalewamy wodą na noc (8-12 godzin).
Ze schłodzonego w lodówce mleka zdejmujemy gęstą, ściętą warstwę mleczka kokosowego.
Miksujemy z blenderze orzechy razem z mleczkiem i pozostałymi składnikami. Schładzamy w lodówce aż do ścięcia.
Domowy ser a'la mascarpone na bazie masła i kwaśnej śmietany – przepis
Jeśli nie jesteśmy fanami słodkiego smaku, możemy ser mascarpone zrobić z 18 proc. kwaśnej śmietany.
Składniki:
20 dag masła 82% tłuszczu
6 łyżek cukru
1 szklanka kwaśnej śmietany 18%
Przygotowanie:
Masło zostawiamy do ocieplenia i gdy osiągnie temperaturę pokojową, ucieramy je z cukrem na puszystą masę.
Cały czas ucierając, do masy dodajemy po łyżeczce śmietany. Wstawiamy do lodówki do schłodzenia.
Domowy ser mascarpone o smaku cytrusowym z mleka pasteryzowanego – przepis
Ser ten ma cytrynowo-pomarańczowy smak i kremową, mleczną konsystencję. Będzie idealny do kremowego sernika pomarańczowego.
Składniki:
1 litr mleka pasteryzowanego
3 cytryny (ok. 150 ml soku)
4 pomarańcze (ok. 500 ml wyciśniętego soku)
Dodatkowo:
garnek
termometr kuchenny
rózga
sitko
gaza
miska
Przygotowanie:
Z cytryn i pomarańczy wyciskamy sok.
W garnku podgrzewamy mleko do temperatury 90°C – 95°C. Dodajemy sok i mieszamy rózgą.
Podgrzewamy tak długo aż z mleka oddzieli się serwatka i zrobi skrzep.
W miskę wkładamy sitko i wykładamy gazą złożoną na 3. Przelewamy skrzep z serwatką. Zostawiamy do ocieknięcia na 4 godziny.
Zamykamy sakiewkę z gazy. Przekładamy ser do czystej miseczki i chłodzimy 2-3 godziny w lodówce.