Słysząc o żywności przetworzonej myślisz o produktach typu fast food, chipsach i słonych przekąskach? Masz rację, ale to tylko wierzchołek góry lodowej. Produkty wysoko przetworzone to także doskonale znane i lubiane drożdżówki, ketchup, kostka rosołowa, majonez, zupki chińskie z torebki, syrop owocowy oraz napoje light. Sprawdź, jakie szkodliwe składniki zawierają i jak wpływają one na nasze zdrowie.
Spis treści
Najlepiej w ogóle nie sięgać po żywność przetworzoną. Ale jeśli trudno nam się z nią całkowicie rozstać – róbmy to tylko od czasu do czasu, co najwyżej raz w miesiącu!
Na próżno szukać na opakowaniu informacji, że zawierają akrylamid. Jednak występuje on w nich bez wyjątku – powstaje podczas obróbki termicznej ziemniaków.
Badania wykazały, że regularne spożywanie chipsów (i akrylamidu) znacznie zwiększa ryzyko choroby serca, jak również wywołuje przewlekły stan zapalny, podnosząc ryzyko miażdżycy i wieńcówki.
Chipsy to żywność uboga w składniki odżywcze ale dostarczająca dużo energii – bardzo szybko tuczą!
Ta z przemysłowego wyrobu może zawierać barwnik o nazwie czerń brylantowa (E151). To składnik nie bez powodu zakazany w USA. Może negatywnie wpływać na nerki. Nasila objawy astmy. W jelitach jest przekształcany w szkodliwe substancje.
Pomidory, przecier lub koncentrat pomidorowy to często nie więcej, niż 60 procent składu. Wśród pozostałych składników króluje benzoesan sodu (E211).
Może wzmagać objawy alergii i astmy. Podrażnia przewód pokarmowy – przy wrzodach żołądka i zespole jelita wrażliwego bardzo odradzany!
Obok soli to główny składnik (E621) kostki udającej wszystko, co najlepsze w rosole. Naraża na tzw. syndrom chińskiej restauracji – bóle głowy, palpitacje serca, niepokój. Odkłada się w organizmie.
Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, majonez to produkt mocno dosładzany – cukru w nim więcej, niż soli (której i tak dużo).
Cukier to nie tylko większe ryzyko cukrzycy ale też grzybicy w jelitach. Sól wapniowo-disodowa (przeciwutleniacz) zaburza wchłanianie minerałów, m.in. żelaza.
A także – sól, glutamininian sodu, mąka pszenna.
Tłuszcz palmowy to w 50 proc. kwasy tłuszczowe nasycone. Tego rodzaju tłuszcz naraża nas na wzrost poziomu cholesterolu i choroby sercowo-naczyniowe.
A dokładnie – syrop glukozowo-fruktozowy. Zawiera go wiele syropów udających owocowe. To składnik obwiniany przez dietetyków i lekarzy o epidemię otyłości w krajach zachodnich.
Może też być winowajcą cukrzycy, nadciśnienia, dny moczanowej.
Zastępuje się nim cukier, by był mnie kaloryczny. Choć ubogi w kalorie, aspartam (E951) do zdrowych się nie zalicza. Zaburza skład mikroflory w jelitach.
Wykazano, że osoby regularnie sięgające po napoje dosładzane słodzikami typu aspartam są bardziej zagrożone cukrzycą i chorobami układu krążenia, niż inni.