Pogryzienie przez psa z całą pewnością nie jest przyjemne. Najbardziej niepokojące jest zdarzenie z udziałem bezpańskiego zwierzęcia, o którym nie wiadomo, czy mogło być czymś zakażone. Ale tak naprawdę ugryzienie może być groźne niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z zaszczepionym psem, czy nie. Co robić po ugryzieniu? Jakie są zagrożenia i na co zwrócić uwagę? Jak opatrzyć ranę po ugryzieniu i kiedy konieczne są zastrzyki przeciwko tężcowi i wściekliźnie?
Spis treści
Ugryzienie prze psa to bardzo częsty problem. W Stanach Zjednoczonych każdego roku pogryzieniu ulega aż 4,5 miliona ludzi. W Anglii z tego powodu do lekarzy trafia corocznie 250 tysięcy osób. I choć większość ugryzień przez psy raczej nie jest groźna, trzeba wiedzieć, jak postępować, aby uniknąć poważniejszych kłopotów.
Zdarza się, że pies ugryzie nas np. w czasie zabawy a ranka jest niewielka. Ale nawet takiego urazu nie powinniśmy lekceważyć. Mamy tendencję, by na niewielkie zadrapania machnąć ręką – wydają się takie niewinne. To błąd. Nawet jeśli ranka nie wygląda na poważną, musisz ją uważnie obserwować. Taka niezbyt głęboka też może się okazać fatalna w skutkach, jeśli zwierzę, które Cię ugryzło, miało na zębach groźne bakterie.
Zwróć więc uwagę na to, czy w ciągu 12-24 godzin od ugryzienia nic się nie dzieje. Obserwuj, czy rana nie zaczyna puchnąć, nie zaczerwieniła się, czy nie zaczyna z niej wyciekać jakaś wydzielina albo nie powstał w jej okolicy twardy naciek. Zaniepokoić też powinno jej ocieplenie, a także powiększenie stawów lub węzłów chłonnych w jej okolicy. Jeśli zauważysz którykolwiek z tych objawów, jak najszybciej idź do lekarza.
Wprawdzie statystycznie tylko 3 osoby na 1000 będą mieć z powodu ugryzienia naprawdę poważne problemy, ale lepiej dmuchać na zimne.
Koniecznie zapisz, kiedy zostałaś ugryziona przez psa. To może wydawać się mało istotne, ale przydaje się. Na psich zębach występują na ogół dość typowe bakterie. Najczęściej są z grupy Bacterioides, Pasteurella oraz gronkowce. Jeśli psie zęby zakaziły rankę bateriami Pasteurella, objawy infekcji występują raczej w ciągu 12 godzin. Jeśli będą to pozostałe bakterie – symptomy mogą wystąpić w czasie dłuższym niż 24 godziny.
Dlaczego to ważne? Ponieważ szczepy bakterii wrażliwe są na różne rodzaje antybiotyków: jedne umierają pod wpływem penicyliny, inne w ogóle na nią nie reagują. Wyposażony w powyższe informacje lekarz wypisze najskuteczniejszy lek.
Najpierw zatamuj krwawienie (jeśli jest taka potrzeba) poprzez przyłożenie do rany czystego materiału i równomierny ucisk. Powinno ustać w ciągu 15-20 minut. Jeśli tak się nie dzieje, idź do lekarza. Gdy krew przestanie lecieć, pora oczyścić ranę. Odkręć kran i podstaw ciało pod letnią wodę. Płucz tak zranione miejsce przez 5 minut lub dłużej. Dopiero potem umyj obrażenie mydłem, a następnie dokładnie spłucz (inaczej będzie później drażniło tkanki).
Zdezynfekuj miejsce ugryzienia. Najlepiej użyj do tego wody utlenionej, najmniej szczypie. Możesz sięgnąć też po jodynę lub płyn antyseptyczny z apteki. Dopiero tak przygotowaną ranę przykryj czystym opatrunkiem – np. jałową gazą.
Oceń ryzyko. Jeśli rana nie jest głęboka, a Ty jesteś w pełni zdrowa, istnieje szansa, że wszystko się samo zagoi. Są jednak przypadki, które powinien obejrzeć lekarz. Należą do nich rany na dłoniach lub nadgarstkach – to miejsca, gdzie jest tylko cienka skóra, stawy i ścięgna - nie ma ochronnej warstwy tłuszczu lub mięśni. Z tego powodu często dochodzi do poważniejszych uszkodzeń, np. nerwów. Wszystkie ugryzienia zlokalizowane na twarzy, szyi i głowie również powinien obejrzeć specjalista.
Szczepienie przeciwko tężcowi. Powinnaś o nim pomyśleć przy ugryzieniu, w którym zęby zwierzęcia przebiły skórę. Jeśli doszło tylko do zmiażdżenia tkanek, bez przerwania ciągłości skóry, zastrzyk nie będzie konieczny. Wprawdzie zakażenie tężcem jest rzadsze niż bakteryjne, ale jeśli do niego dojdzie, może być groźne. Dlatego lekarze zalecają je na wszelki wypadek.
Szczepienie przeciwko wściekliźnie. Jest zalecane, gdy ugryzł Cię obcy pies i nie masz możliwości sprawdzenia, czy był szczepiony – zwłaszcza jeśli zwierzę zaatakowało bez powodu, śliniło się, miało niedowłady.