Ból zęba to jedna z najbardziej dotkliwych dolegliwości. Nie daje spać, utrudnia skupienie się, wywołuje nerwowość. Często towarzyszy mu obrzęk twarzy, ból głowy, tkliwość. Ból zęba zawsze powinien nas skłonić do szybkiej wizyty u dentysty. Czasami jednak nie jest to możliwe. Gdy na konsultację lekarską trzeba czekać, warto sięgnąć po dostępne bez recepty leki przeciwbólowe i zdać się na domowe sposoby na ból zęba. Sprawdzą się niektóre zioła, okłady i płukanki.
Spis treści
Ból zęba może być łagodną dolegliwością, która nasila się w czasie jedzenia lub picia, albo taką, która uniemożliwia normalne funkcjonowanie. Najczęściej ma on związek z próchnicą lub paradontozą. Obydwie choroby wymagają leczenia stomatologicznego, bo zaniedbane mogą prowadzić do wypadania zębów. Są one niebezpieczne także z innych powodów - w obydwu przypadkach mamy do czynienia z nasilonym stanem zapalnym w obrębie głowy, który może przenieść się do zatok, mózgu, a nawet serca. Dlatego nigdy nie wolno lekceważyć bólu zębów. Zawsze jest on wskazaniem do konsultacji stomatologicznej. Nie zawsze jednak można załatwić to od ręki. Jeśli ból zęba się nasila, a na wizytę trzeba trochę poczekać, warto zdać się wtedy na domowe sposoby. Na ból zęba pomogą m.in. goździki, płukanka z sody, płukanka z szałwii, olej kokosowy, wcierka z olejku neem, wcierka z aloesu, imbir, czosnek, jodyna. Jak je stosować?
Rozgryź bolącym zębem kilka goździków lub nasącz wacik olejkiem goździkowym i przyłóż w bolące miejsce. Goździki mają potwierdzone badaniami działanie znieczulające. Zawierają eugenol, środek, który szybko uśmierza ból. Dlatego tak świetnie radzą sobie z bólem zęba.
Wymieszaj dwie łyżeczki sody oczyszczonej ze szklanką letniej wody. Płucz usta 2-3 razy dziennie. Soda zmieni pH w ustach, zmniejszy stan zapalny i stworzy środowisko, w którym nie będą rozwijać się bakterie. Wszystko to sprawi, że ból zęba zacznie się zmniejszać.
Łyżeczkę ziela szałwii zalej szklanką wrzątku. Parz 15 min. Przecedź przez sitko. Przestudzonym naparem łyk po łyku płucz jamę ustną. Szałwia ma silne działanie antyseptyczne, dlatego zmniejsza stan zapalny dziąseł i ogranicza ból zębów związany z próchnicą.
Weź do ust łyżkę organicznego, nierafinowanego oleju kokosowego i płucz nim jamę ustną 10–20 minut. Olej z kokosa ma wysokie stężenie kwasu laurynowego, który hamuje rozwój bakterii. Taka płukanka pomoże szczególnie w przypadku bólu zęba spowodowanego paradontozą.
Do pół szklanki ciepłej wody dodaj łyżeczkę olejku z neem (kupisz go w aptece lub sklepie zielarskim). Płucz kilka razy dziennie. Taki zabieg działa antybakteryjnie.
2-3 razy dziennie wcieraj w okolice zęba sok pozyskany z co najmniej trzyletniego aloesu. To pomoże rozwiązać problem paradontozy i zmniejszy ból związany z tą chorobą. Świeży sok z aloesu ma działanie silnie bakteriobójcze i odżywcze.
Wsyp 2 łyżeczki soli kamiennej do szklanki ciepłej wody. Wymieszaj. Przepłucz kilka razy jamę ustną. Roztwór soli ma działanie przeciwbólowe, antyseptyczne i zmniejszające obrzęk. Dlatego tak skutecznie walczy z bólem zęba.
Kilka kostek lodu lub mrożonkę zawiń w bawełnianą ściereczkę i przyłóż do twarzy (po tej stronie, gdzie boli). Po 20 min przytrzymywania okładu zrób co najmniej 15 min przerwy. Zimno ma działanie przeciwbólowe i zmniejszające obrzęk.
Łyżkę suszonego kłącza tataraku zalej szklanką wrzątku. Parz 10 min. Przecedź, przestudź. Płucz jamę ustną. Tatarak dzięki zawartości olejków eterycznych, garbników i soli mineralnych ma właściwości przeciwbakteryjne, przeciwgrzybicze i przeciwzapalne. Pomaga zwalczyć różne rodzaje bólu zęba i przyzębia.
Zgnieć ząbek czosnku i 2 plastry cebuli (np. w moździerzu). Połącz z odrobiną soli i wody. Taką papkę połóż na bolesnym zębie. Czosnek i cebula hamują rozwój bakterii i zmniejszają stan zapalny wywołany np. przez próchnicę.
Zetrzyj na drobnej tarce 2 cm obranego kłącza imbiru. Dodaj szczyptę mielonego czarnego pieprzu. Taką pastą posmaruj bolesny ząb. Dzięki działaniu przeciwbólowemu dolegliwości związane z próchnicą powinny szybko się zmniejszyć.
Nasącz nim wacik i przyłóż do zęba. Olejek eukaliptusowy działa antyseptycznie i przeciwzapalnie (m.in. dlatego jest składnikiem wielu past do zębów).
Posmaruj nią bolące miejsce (np. zamaczając w niej patyczek do ucha). Jodyna ma działanie dezynfekujące, zabija bakterie i szybko łagodzi ból zęba.
Wypłucz usta kieliszkiem wódki. To podziała odkażająco i zmniejszy ból zęba związany z próchnicą.
W walce z bólem zęba doskonale sprawdzają się także leki dostępne bez recepty. Zgodnie z wytycznymi WHO w przypadku bólu lekiem pierwszego rzutu powinien być paracetamol. Jest on najbezpieczniejszym lekiem przeciwbólowym. Warto jednak pamiętać, że nie wolno go łączyć nawet z najmniejszą ilością alkoholu, bo może to prowadzić do niewydolności wątroby.
Jeśli paracetamol nie pomaga, można zastosować leki z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych (NLPZ). W przypadku bólu zęba na pewno sprawdzą się np. ibuprofen i kwas acetylosalicylowy. Leki z tej grupy można łączyć z paracetamolem. Uwaga! Jeśli cierpisz na choroby serca lub masz kłopoty z żołądkiem (np. wrzody), unikaj stosowania leków z NLPZ.
W przypadku silnego bólu zęba można sięgnąć po metamizol, czyli Pyralginę, która także jest dostępna bez recepty. Działa ona przeciwbólowo, przeciwzapalnie i przeciwgorączkowo. Warto jednak bardzo uważać, stosując ją, ponieważ wiele osób jej nie toleruje (może mieć po niej bóle brzucha, zawroty głowy, uczucie odrealnienia).