Dieta to w przypadku dny moczanowej (zwanej też artretyzmem lub podagrą) jeden z najważniejszych elementów leczenia. Chorym zalecana jest tak zwana dieta niskopurynowa, która zapobiega odkładaniu się kryształów kwasu moczowego w stawach i atakom bólu. Przedstawiamy zasady diety niskopurynowej, listę bezpiecznych produktów, które warto jeść na co dzień, a także tych, które lepiej wykluczyć z menu. Podajemy też przykładowy jadłospis w dnie moczanowej, ułożony przez dr inż. Agnieszkę Leciejewską – dietetyczkę, specjalistkę ds. żywienia w różnych chorobach.
Spis treści
Dieta jest jednym z podstawowych sposobów na łagodzenie dolegliwości w dnie moczanowej. To właśnie na skutek złej diety, obfitującej w tzw. związki purynowe (najwięcej ich znajduje się w produktach zawierających białko), dochodzi do odkładania się kryształków moczanu sodu w stawach, ścięgnach oraz otaczających je tkankach, co prowadzi do stanów zapalnych i rozwoju choroby. Dieta oparta na produktach o niskiej zawartości puryn pomaga obniżyć poziom kwasu moczowego i zmniejsza stan zapalny. Jakie są zasady diety niskopurynowej?
W przypadku dny moczanowej należy jeść regularnie 4–5 małych posiłków dziennie w odstępach 2–3 godzinnych. Ostatni posiłek należy spożyć 4 godziny przed snem, by nie dopuścić do zatrzymywania w organizmie kwasu moczowego, co wywołuje ból.
Dania powinny być łagodne w smaku i nie pikantne. Potrawy należy gotować, dusić bez obsmażania na tłuszczu i piec bez dodatku tłuszczu. Zupy i sosy gotować wyłącznie na wywarach warzywnych, unikać gotowania na kościach i na grzybach. Osoby, które nie mają cukrzycy ani zaburzeń lipidowych (podwyższonego poziomu cholesterolu i trójglicerydów we krwi) mogą smarować pieczywo masłem, dodawać odrobinę śmietany i masła do zup i sosów. Pieczywo jeść z miodem i dżemem.
Trzeba pić co najmniej 8–10 szklanek płynów dziennie. Picie wody powoduje wzrost wydalania kwasu moczowego w nerkach i zapobiega powstawaniu kamieni nerkowych. Najlepsze będą: woda mineralna alkaliczna, np. Zuber lub słaba herbata, herbaty ziołowe i owocowe, soki warzywne, soki owocowe (najwyżej 1–2 szklanki dziennie), koktajle owocowe.
Podstawowymi składnikami diety powinny być produkty z niewielką ilością puryn, z których powstaje mniej niż 50 mg kwasu moczowego. Są to:
Z jadłospisu należy wykluczyć produkty zawierające dużo puryn, z których powstaje ponad 100 mg kwasu moczowego. Są to:
W ograniczonych ilościach można jeść produkty, z których powstaje 50 do 100 mg kwasu moczowego. Ale w okresie ataku dny, trzeba je w ogóle wykluczyć je z diety. Są to:
W diecie niskopurynowej zalecanej przy dnie moczanowej dopuszcza się spożywanie produktów, które w sumie dostarczają 300 mg kwasu moczowego (w ciągu całego dnia). W okresie ataków dny zaleca się wprowadzić jeszcze bardziej restrykcyjna dietę złożoną z produktów, które w sumie dostarczają nie więcej niż 120 mg kwasu moczowego.
Produkty, z których powstaje mniej niż 50 mg kwasu moczowego.
Produkty, z których powstaje 50-100 mg kwasu moczowego
Po produkty, z których powstaje mniej niż 50–100 mg kwasu moczowego można sięgać od czasu do czasu, a czasie ataku dny w ogóle ich unikać.
Produkty, z których powstaje więcej niż 100 mg kwasu moczowego
Produktów, z których powstaje więcej niż 100 mg kwasu moczowego najlepiej unikać. Jeśli już po nie sięgamy, to tylko sporadycznie, starając się wybierać te produkty, z których powstaje najmniej kwasu moczowego i, oczywiście, jeść je w minimalnej ilości:
Śniadanie:
omlet z 2 jajek z pomidorem. Pomidor bez skórki pokroić w kostkę, wymieszać z jajkiem i białkami. Doprawić solą i pieprzem. Roztrzepane jajka z pomidorem wylać na rozgrzaną patelnię i usmażyć omlet. Posypać posiekaną natką
mała grahamka lub pół dużej grahamki cienko posmarowanej margaryną
szklanka soku wyciśniętego z pomarańczy i dwóch mandarynek
II śniadanie:
2 kromki chleba graham cienko posmarowane łyżeczką margaryny, plaster chudego twarogu z 2 listkami sałaty i kilkoma plasterkami zielonego ogórka
herbatka owocowa
Obiad:
miseczka (250 ml) zupy jarzynowej z ziemniakami ugotowana na wywarze warzywnym (można ja doprawić łyżka jogurtu naturalnego)
2 gołąbki z farszem ryżowo-mięsnym
szklanka soku pomidorowego
Podwieczorek:
garść migdałów
pół szklanki jogurtu naturalnego
Kolacja:
Ryż zapiekany z jabłkiem. 4 łyżki ryżu ugotować do miękkości w połowie szklanki chudego mleka, z dodatkiem łyżeczki cukru waniliowego i połową łyżeczki masła. Jabłko cienko obrać ze skórki, usunąć gniazda nasienne i usmażyć z cynamonem i dodatkiem łyżeczki cukru waniliowego. Naczynie żaroodporne wysmarować masłem, wyłożyć warstwami ryż i jabłka. Na koniec posypać cynamonem. Zapiekać ok. 20 min. w temp 200 stopni.
herbatka ziołowa
Zalecenia oraz jadłospis przygotowała dr inż. Agnieszka Leciejewska – dietetyczka, specjalistka ds. żywienia w różnych chorobach