Obniżenie poziomu cukru jest bardzo ważne dla diabetyków. W profilaktyce i leczeniu cukrzycy warto wykorzystać naturalne zioła. Sprawdź, jak przygotować domowe nalewki, napary, mieszanki i olej, które wspomogą działanie insuliny i obniżą poziom cukru we krwi.
Cukrzyca, jak wszystkie choroby metaboliczne, jest trudna w leczeniu. Kluczowe znaczenie ma odżywianie – dieta bogata w warzywa i owoce, a uboga w tłuszcze i cukier. A co z ziołami?
Zioła są szczególnie pomocne w początkowych okresach choroby, ale tylko w leczeniu cukrzycy typu II. Obniżają łagodnie poziom cukru we krwi, pomagają zapobiec takim konsekwencjom cukrzycy, jak miażdżyca, infekcje dróg moczowych i nerek czy otyłość. Pamiętaj, by podjęcie ziołowych kuracji zawsze skonsultować z lekarzem.
2 łyżki surowca (ok. 4 zł/50 g) zalej 1 szklanką wody i ogrzewaj do wrzenia. Utrzymuj pod przykryciem w stanie delikatnego wrzenia przez 5-10 minut. Przecedź, lekko ostudź. Pij 1-3 razy dziennie po 1 szklance ciepłego, świeżo przygotowanego, odwaru.
Uwaga! Dobowa dawka nie powinna przekraczać 5-15 g owocni fasoli, czyli 1-3 szklanek naparu.
Działanie lecznicze mają naziemne części rośliny. Zawierają sole chromu, które wspomagają działanie insuliny.
Wymieszaj po 50 g: ziela rutwicy, owocni fasoli, liści borówki czernicy, kwiatu i korzenia mniszka lekarskiego. 2 łyżki ziół zalej szklanką wody i gotuj pod przykryciem przez 3 minuty. Odstaw na 10 minut, przecedź. Pij 3 razy dziennie po 1 szklance.
Łyżeczkę suszu (ok. 5 zł/50 g) zalej szklanką gorącej wody, zaparzaj przez 10 minut. Pij po szklance naparu 20 minut po posiłku 2 razy dziennie przez 2 tygodnie.
Zamiast naparu możesz stosować zawiesinę z proszku. Rozdrobnij 3 łyżki ziela na proszek, przesyp do słoiczka. 1/2 łyżeczki proszku zmieszaj z 2 łyżkami przegotowanej, wystudzonej wody. Zawiesinę pij 2 razy dziennie przez 2 tygodnie. Kuracje możesz stosować zamiennie, ale nie częściej niż raz na półtora miesiąca.
Uwaga! Nie przekraczaj dawki 2 g liści morwy dziennie (czyli 2 łyżeczek ziela albo 1 łyżeczki proszku).
Napar: 1 łyżkę rozdrobnionego ziela zalej 1 szklanką wrzącej wody. Po 30 minutach napar przecedź. Zażywaj rano i wieczorem po 1/2 szklanki naparu przez miesiąc. W razie nudności dawkę zmniejsz do 3 łyżek naparu 2 razy dziennie.
Wino: 100 g świeżego lub suchego rozdrobnionego kłącza kokoryczki zalej 0,5 l ciepłego wytrawnego wina. Maceruj w słoju 14 dni, przefiltruj. Zażywaj 15-25 ml 1-2 razy dziennie.
Nalewka: 1/2 szklanki rozdrobnionych, przegotowanych kłączy kokoryczki zalej 250 ml wódki. Przelej do butelki, zakręć. Odstaw na 2 tygodnie w ciemne miejsce. Po tym czasie przefiltruj (np. przez filtr do kawy). Pij raz dziennie po łyżeczce przez 2 miesiące. Rób miesięczne przerwy między kuracjami.
Ziele szałwii reguluje wydzielanie insuliny i wydłuża czas podnoszenia poziomu glukozy we krwi.
Napełnij litrowy słoik w 1/3 świeżymi liśćmi szałwii i zalej 500 ml oleju rzepakowego. Zamknij i odstaw na 2 tygodnie w ciepłe miejsce (codziennie nim potrząsaj). Odcedź przez gazę, odciśnij zioła.
Olej stosuj do sałatek, i do smażenia. Możesz nim też smarować chleb zamiast masłem. Zdrową przekąską są również listki świeżej szałwii usmażone w cieście naleśnikowym (z pełnoziarnistej mąki).