Chłodnik litewski króluje wśród zimnych zup i to nie tylko w Polsce! To tradycyjne danie zostało uznane za najlepszą zimną zupę na świecie. Czy chłodnik jest daniem polskim czy litewskim? Czy jest zdrowy i jak go przygotować? Wypróbuj nasze trzy przepisy: klasyczny, tradycyjny według Wincenty Zawadzkiej i w wersji z szynką.
Spis treści
Zupy, jak mało które potrawy, łączą się z porami roku, a ściślej z klimatem i temperaturami na zewnątrz. W naszym klimacie zimą lubimy bardziej sycące i gorące potrawy, bo wówczas potrzebujemy najwięcej energii. Latem jest odwrotnie, zwłaszcza w środku upalnego dnia najchętniej zjedlibyśmy coś delikatnego, chłodnego. Mieszkańcy krajów, gdzie jest lub bywa gorąco, wymyślili chłodniki, a niektóre z nich weszły nawet do światowego kanonu kulinarnego, tak jak hiszpańskie gazpacho.
W Polsce jest jeden chłodnik nad chłodniki. Jest on znakomitym reprezentantem kuchni narodowej, choć nazywa się litewski. To pamiątka wspólnej przeszłości obu państw i narodów. Przenikały się zwyczaje, kultura i kulinaria.
Chołodziec „milczkiem żwawo jedli” w „Panu Tadeuszu” Mickiewicza. To potwierdzenie, że już wówczas potrawa ta cieszyła się dużą popularnością. Dużo wcześniej jednak, bo już za panowania Jagiellonów, tradycje, zwyczaje, moda i - oczywiście - kulinaria krążyły między Litwą a Koroną. Z kraju Giedymina i Jagiełły przywędrował między innymi chłodnik z botwinki i zsiadłego mleka.
Chłodnik, jako danie łączące Polaków i Litwinów, uhonorowano w Lublinie i Wilnie, miastach partnerskich. Na symbolicznym, wirtualnym stole łączącym oba miasta królował właśnie chłodnik. Wydarzenia podkreślało przyjaźń, która łączy Polskę i Litwę oraz Lublin z Wilnem. Chłodnik, który uwielbiają także Litwini, stał się symbolem reprezentującym wspólną historię, tradycyjne danie kuchni polsko-litewskiej.
Wydarzenie lubelskie łączy się z wileńskim festiwalem Pink Soup Fest (Festiwalem Różowej Zupy), który w tym roku odbył się 1 czerwca. Chłodnik litewski został właśnie uznany przez Taste Atlas za najlepszą zimną zupę na świecie. Pokonał m.in. takich konkurentów jak gazpacho czy bułgarski tarator.
Chłodnik jest nie tylko smaczny, ale też bardzo zdrowy. Jego podstawą są przecież surowe, świeże warzywa i nabiał. Dzięki zawartym w nich witaminom i minerałom chłodniki wzmacniają odporność organizmu, regenerują i utrzymują w świetnej kondycji fizycznej.
Chłodniki są dobrym źródłem białka. Jogurt, często stosowany do przyrządzenia chłodnika zawiera fosfor, magnez, witaminy A, C, B1, B2, niacynę. Ma także wapń, który chroni przed osteoporozą. Chłodnik mleczny sprawdza się po przyjmowaniu antybiotyków, ponieważ pomaga odtworzyć florę bakteryjną organizmu.
Składniki zawarte w chłodnikach poprawiają stan cery, włosów, zębów i paznokci.
Napoje pochodzące z fermentacji mleka, używane do przygotowania chłodnika zawierają także żywe kultury bakterii, które usprawniają trawienie i ułatwiają przyswajanie cennych składników odżywczych.
Chłodnik jest zupą sezonową, nie tylko z powodu temperatur powietrza. Do jego przygotowania wykorzystuje się bowiem łodygi młodych buraków. Podstawą jest też nabiał, czyli jogurt, kefir czy zsiadłe mleko oraz jajka. To banalnie proste połączenie łatwo dostępnych składników, wywodzące się z tradycyjnej kuchni ludowej. Chłodnik to prawdziwy slow food. Jest smaczny, zdrowy. Jego przygotowanie jest dość proste, a ryzyko, że się nie uda - niewielkie. Trzeba tylko próbować zupy w trakcie przygotowania i odpowiednio doprawiać.
Jest również niskokaloryczny, talerz chłodnika litewskiego o wadze 320 g i dostarcza 205 kcal.
Dzisiejszy chłodnik różni się jednak od tego, który podawano dawniej. Zmieniają się po prostu kulinarne gusta i smaki. Na przykład wg przepisów kulinarnych sprzed stu lat, a także dawniejszych, chłodnik powstawał na bazie rosołu. Dodawano też zakwas z mąki. W późniejszych przepisach nie ma już rosołu, jest śmietana zmieszana z kwaśnym mlekiem.
Składniki:
Przygotowanie:
Przepis na chłodnik litewski według Wincenty Zawadzkiej, autorki słynnej książki kucharskiej "Kuchnia Litewska" oraz uznanej specjalistki w kwestii chłodnika, jest klasycznym i tradycyjnym sposobem przygotowania tej zupy. Przepis pochodzi z XIX w.!
Składniki:
Przygotowanie:
Podanie:
Podawaj chłodnik litewski dobrze schłodzony, udekorowany dodatkowym posiekanym koperkiem i szczypiorkiem. Możesz również podać go z młodymi ziemniakami z koperkiem jako dodatek.
Składniki:
Przygotowanie: