Chłodniki na upalne dni. Orzeźwiające, pyszne, pełne witamin
28.06.2022 10:03
Co zjeść na lekki obiad w ciepły dzień? Zimna warzywna zupa na maślance i jogurcie to jest to! Takie danie wystarczająco nas nasyci, orzeźwi i nawodni organizm. Chłodnik miętowy z zielonego groszku i chłodnik ogórkowy z jajkiem – oto nasze propozycje.
Chłodnik to wymarzona zupa na lato – nie ma lepszej propozycji na lekki obiad, gdy na dworze panuje upał! Najlepszą bazę pod chłodniki stanowią kefir i mleko, chociaż chłodnik można przygotować również na wywarze mięsnym, warzywnym albo na zakwasie.
Jak przygotować idealny chłodnik?
Jeśli chcemy, aby chłodnik był bardziej orzeźwiający, wtedy przygotujmy go na kefirze.
Aby zlikwidować gorycz niektórych warzyw, np. szczawiu i botwinki, należy je sparzyć, a dopiero potem pokroić.
Najwięcej wartości odżywczych mają chłodniki przyrządzone z surowych warzyw na bazie jogurtu. Te przygotowywane na wywarze mięsnym są bardziej kaloryczne i nie zawsze sprawdzą się jako propozycja na lekki obiad.
Na chłodniki owocowe doskonale nadają się owoce zarówno krajowe, jak i egzotyczne: truskawki, melon, arbuz czy rabarbar. Pamiętajmy, że zupę przed podaniem musimy chłodzić przez kilka godzin.
Chłodniki z warzyw warto doprawić świeżymi ziołami oraz intensywnymi przyprawami, np. do ogórków będzie pasować świeża mięta, a do marchewki kminek.
Do słodkich chłodników, np. z truskawek, warto dołożyć prawdziwą wanilię lub miód. Zbyt słodki smak najlepiej przełamać, dodając kilka kropel soku z limonki.
Chłodnik miętowy z zielonego groszku
Składniki
50 dag zielonego groszku
2 szklanki bulionu warzywnego
2 łodygi selera naciowego
1 pęczek mięty
1-2 ząbki czosnku
2 szalotki
1 łyżka masła
po 1 i 1/3 szklanki maślanki i kwaśnej śmietany
sól
pieprz
grzanki jako dodatek
Przygotowanie
Seler oczyść, pokrój na kawałeczki. Szalotki i czosnek obierz, posiekaj, zeszklij na maśle. Zdejmij. Na tym samym tłuszczu podsmaż (około 3 minuty) seler naciowy. Dodaj do niego groszek. Ponownie do garnka włóż czosnek i cebulę.
Warzywa zalej bulionem. Gotuj przez 5-7 minut. Zdejmij z ognia, dodaj listki mięty i zmiksuj. Po przestudzeniu wymieszaj ze śmietaną i maślanką. Przypraw solą oraz pieprzem. Schładzaj 2 godziny. Udekoruj i posyp grzankami.
Wersja chłodnika na wzmocnienie serca
Osobom z chorobami układu krążenia zaleca się, by ograniczały w diecie tłuszcze nasycone. Przyczyniają się one bowiem do rozwoju miażdżycy oraz choroby wieńcowej.
Dlatego zastąp śmietanę jogurtem naturalnym. Ten zamiennik zmniejszy kaloryczność zupy i wzbogaci danie o korzystne dla układu pokarmowego bakterie probiotyczne.
Chłodnik ogórkowy z jajkiem
Składniki
2 ogórki sałatkowe
1 pęczek mały koperku
1 pęczek rzodkiewek
2 ząbki czosnku
4 szklanki gęstego jogurtu
2 dymki
2 łyżeczki soku z cytryny
1 szklanki bulionu warzywnego
4 jajka ugotowane na twardo
sól
biały pieprz
Przygotowanie
Ogórki, dymki, rzodkiewki oczyść, umyj i pokrój w kosteczkę. Koperek opłucz. Trochę koperku zostaw, resztę posiekaj. Czosnek przeciśnij przez praskę.
Do miseczki wrzucić 2/3 rozdrobnionych składników, dodaj sok z cytryny. Zalej bulionem i jogurtem. Przypraw solą i pieprzem. Dobrze wymieszaj.
Schładzaj 2 godziny. Przed podaniem posyp resztą warzyw. Udekoruj odłożonym koperkiem. Serwuj z jajkami pokrojonymi na połówki.
Wersja chłodnika przy problemach żołądkowych
Z wiekiem układ pokarmowy gorzej sobie radzi z trawieniem surowego czosnku, dając przykre dolegliwości (uczucie rozpierania w nadbrzuszu, pieczenie).
Dlatego czosnek sparz lub dodaj go w formie kiszonej. Zminimalizuje to obecność związków siarki odpowiedzialnych za ostry smak i bolesne dolegliwości ze strony układu pokarmowego.