Chlebek pita to nie tylko składnik popularnego kebabu. Można go podawać z wyrazistym, ostrym sosem lub dowolnym farszem. W naszej wersji klasyczny przepis na pitę wzbogacony jest o czosnek i paprykę, dzięki czemu chlebek będzie aromatyczny i świetnie sprawdzi się też jako samodzielna przekąska. Co więcej, dzięki wymianie mąki pszennej na orkiszową pita jest zdrowsza i mniej kaloryczna. Wypróbuj nasz prosty przepis.
Chlebek pita najczęściej kojarzy nam się z tureckim fast foodem - kebabem, bo w ten sposób często określamy naleśnik, którym owinięty jest farsz. Czy jest to słuszne skojarzenie? I tak, i nie. Pita ma bowiem znacznie szersze znaczenie i zastosowanie.
Pita to chlebek w formie okrągłych, płaskich placków pochodzący z Bliskiego Wschodu, najprawdopodobniej z Syrii, ale rozpowszechniony w większości krajów arabskich, a w ostatnim czasie także w Europie. Przygotowuje się w bardzo prosty sposób, gdyż składniki na chlebek pita to jedynie woda, mąka pszenna i drożdże. Dzięki tym ostatnim chlebek pęcznieje i potem można go łatwo rozdzielić na pół tworząc naturalną kieszonkę na dowolny farsz. Co ciekawe, dawniej pita spełniała nie tylko rolę pieczywa, ale też swego rodzaju talerza, na który wykładano sos lub farsz.
Słowo "pita" jest powszechnie używane także w Grecji, gdzie oznacza każdy rodzaj placka z wyjątkiem ciasta do pizzy. Co więcej, pity jako placki pszenne typu greckiego, to nie tyle chlebek, a naleśniki używane właśnie to zawinięcia w nie farsz mięsno-sałatkowy tworząc potrawę gyros.
W swojej ojczyźnie chlebek pita jest jedzony najczęściej z ostrymi lub wyrazistymi sosami sosami, w których macza się placki. Znakomicie smakuje szczególnie w połączeniu z sosem tzatziki, czosnkowym lub pikantnym sosem paprykowo-pomidorowym. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, aby pitę podawać nadziewaną farszem. Co ważne, jeśli chcemy nadziewać pitę farszem, musimy przygotować i podawać ją na ciepło tuż po upieczeniu, gdyż zimna traci swą elastyczność i nie ma możliwości przekrojenia jej na pół tworząc "kieszonkę".
Przygotowując pitę nadziewaną farszem mamy pełną dowolność. Oryginalnie jedzono ją z jagnięciną lub baraniną, ale obecnie pita jest rozpowszechniona jako dodatek do dowolnego farszu. Jeśli wolimy, możemy więc nadziewać ją mięsem z kurczaka, indyka, wołowiną lub wieprzowiną. Do tego możemy przygotować sałatkę z dowolnych warzyw (najlepiej komponuje się z sałatą lodową, kapustą pekińską, świeżą papryką, pomidorem i ogórkiem serem żółtym lub fetą). Sałatkę możemy też okrasić dressingiem typu włoskiego, francuskiego lub greckiego.
Chlebek pita według naszego przepisu to urozmaicenie klasycznej receptury na te placki. Dodatek świeżego czosnku i papryki sprawia, że pita ma aromatyczny, wyrazisty smak, dzięki czemu doskonale sprawdzi się nawet jako samodzielna przekąska, bez konieczności nadziewania jej farszem.
Najważniejsza modyfikacja w naszym przepisie to zmiana tradycyjnej mąki pszennej na mąkę orkiszową. Jest ona bowiem znacznie zdrowsza, bardziej wartościowa a zarazem mniej kaloryczna od mąki pszennej. Mąka orkiszowa ma większą zawartość białka wysokowartościowego, zawiera więcej witaminy B3, beta–karotenu i witamin A, E, D oraz witamin z grupy B, a także cynku, miedzi, żelaza, selenu i fosforu.
Nie bez znaczenia jest tutaj także uprawa orkiszu, który bardzo źle znosi chemiczne nawożenie i opryski, dlatego kupując mąkę orkiszową mamy pewność, że zawiera mniej chemii niż ta pszenna. Co więcej, orkisz zawiera 45 minerałów i mikroelementów, które są niezbędne do budowy kości, ścięgien i stawów, utrzymania odpowiedniej gospodarki elektrolitowej i przesyłanie impulsów nerwowych.
Co ważne dla walorów smakowych, pieczywo z mąki orkiszowej ma znacznie bogatszy smak i aromat.
Składniki:
Sposób przygotowania: