Przyczyn bólu łokcia może być wiele - od urazu czy stanu zapalnego poprzez choroby stawów aż po poważne i nieoczywiste schorzenia, jak toczeń czy choroby tarczycy. Aby potwierdzić lub wykluczyć diagnozę, należy udać się do lekarza, który zleci badania. Jakie należy wykonać?
Nawet jeśli ból łokcia po kilku dniach ustąpi, nie powinniśmy lekceważyć tego objawu. Zdrowych osób łokcie nie bolą – dlatego warto dotrzeć do przyczyn bólu. Czy przyczyną jest uraz, czy stan zapalny czy inne choroby, jak. np. reumatyzm, artretyzm, ale także toczeń lub... choroby tarczycy, pomogą określić badania.
Choć poniższe objawy świadczą o chorobach „stawowych”, to niewiele osób kojarzy je z dolegliwościami stawów. Choroby reumatyczne mogą przebiegać nietypowo. Dlatego wiele chorych osób nie wie, że są chore, dopóki stawy na dobre nie odmówią im posłuszeństwa.
Gdy pojawią się mało znane symptomy chorób reumatycznych, od razu idź do lekarza:
W pierwszej kolejności udaj się do lekarza POZ, który przeprowadzi wywiad i wypyta o szczegóły stanu zdrowia oraz objawy towarzyszące bólowi łokcia. Na tej podstawie może sam zlecić podstawowe badania lub wystawić skierowanie do specjalisty - ortopedy lub reumatologa, w zależności od tego, co uzna za przyczynę bólu.
Często możemy przeczytać, że po 50-tce współwinna naszym problemom ze stawami jest uboższa niż wcześniej produkcja kolagenu, który odżywia i nawilża stawy (to częste po menopauzie). Ale są też schorzenia, które mogą nasilić lub przyspieszyć problemy ze stawami (np. choroby tarczycy, toczeń). Pomogą je wykluczyć odpowiednie badania:
Wykonując badania profilaktyczne i stosując rozmaite kuracje czy łykając lekarstwa pamiętaj, że nie ma sensu „leczyć” samych stawów. Bo nie wiadomo, co dokładnie wywołuje chorobę. Do niedawna uważano, że reumatyzmu się nie leczy, ale dziś wiemy już, że można zatrzymać rozwój chorób reumatycznych i złagodzić objawy... pod warunkiem że leczy się cały organizm. A im wcześniej zaczniemy, tym leczenie będzie skuteczniejsze! Gdy tylko pojawią się pierwsze bóle stawów (np. ból łokcia), oprócz badań krwi poproś też o skierowanie na USG jamy brzusznej i RTG stawów.
Prawdopodobnie lekarz zaleci ci łykanie leków. Gdy choroba jest mniej zaawansowana, wystarczają NLPZ (leki przeciwzapalne bez recepty, np. z ibuprofenem). Przy dużym nasileniu bólu bywa konieczne stosowanie dodatkowo leków na receptę. Wypisać ją może nie tylko ortopeda, ale też lekarz POZ.