Tak jak twarz, dłonie czy brzuch, również okolice intymne mogą źle znosić kontakt z niektórymi substancjami, co powoduje alergię miejsc intymnych. Sprawdź, w jaki sposób sobie pomóc.
Spis treści
O reakcji alergicznej w okolicach intymnych może świadczyć świąd lub pieczenie warg sromowych, przedsionka pochwy oraz odbytu. Objawy nasilają się się w cieple, np. gdy bierzesz gorącą kąpiel lub śpisz przykryta kołdrą. W ciągu dnia dokuczają ci zwiększone upławy. Na błonach śluzowych możesz zauważyć drobne krostki – to alergiczna wysypka.
Alergia miejsc intymnych jest tym bardziej prawdopodobna, jeśli miewasz inne schorzenia o podłożu alergicznym, takie jak:
Podłoże tych wszystkich problemów jest takie samo – zaburzona praca układu odpornościowego i jego „nadgorliwość” powodująca, że nieszkodliwe cząsteczki (np. pyłku roślin, różnych substancji i związków) są odbierane jako niebezpieczne.
W razie rozpoznania alergii trzeba w pierwszej kolejności ustalić, co dokładnie ją wywołało, a następnie to wyeliminować. Zaszkodzić ci mógł nowy kosmetyk (np. płyn do higieny intymnej) lub środek piorący, w którym wyprałaś bieliznę albo spodnie. Uczulające bywają także tampony i podpaski (np. perfumowane) oraz papier toaletowy (nie tylko ten perfumowany, ale też bezzapachowy, biały, do wybielenia którego użyto chloru).
Niekiedy alergia jest wywołana zmianą bielizny z bawełnianej na wykonaną ze sztucznego materiału. Niektóre kobiety są uczulone na środki nawilżające śluzówkę stosowane podczas współżycia (tzw. lubrykanty) i prezerwatywy. Ale zdarza się również, że za wysypkę w miejscu intymnym odpowiada pokarm lub napój – np. surowy owoc, jajka, alkohol.
Aby ostatecznie potwierdzić, że to uczulenie, a nie zakażenie spowodowane działaniem wirusów, grzybów lub bakterii warto zrobić badanie czystości pochwy (inaczej biocenozę pochwy). Jest refundowane przez NFZ (ze skierowaniem od lekarza ginekologa), prywatnie kosztuje od 15 do 50 zł. Pobrana próbka wydzieliny jest oglądana pod mikroskopem przez diagnostę laboratoryjnego. Wynik otrzymasz po 3 dniach. Pokaż go lekarzowi.
Aby złagodzić uciążliwe objawy, stosuj nasiadówki o działaniu ściągającym. Polecana jest zwłaszcza ta w odwarze dębowym lub z dodatkiem nalewki rumiankowej.
5 łyżek suszonej kory zalej 3 szklankami zimnej wody, wolno doprowadź do wrzenia, gotuj jeszcze 10 minut, przecedź. Wlej do wanny wypełnionej w 1/4 objętości ciepłą (nie – gorącą) wodą i usiądź w niej na 10 minut. Otrzymanym odwarem możesz też 4-5 razy dziennie przemywać okolice intymne.
2 łyżki suszonych kwiatów zalej w słoiku 1 szklanki spirytusu i odstaw na 14 dni, przesącz przez gazę. 2 łyżeczki nalewki rozprowadź w 4 szklankach lekko ciepłej wody i wlej do miski. Ukucnij nad miską i przemyj roztworem okolice intymne. Powtarzaj taki zabieg 2 razy dziennie. Stosuj nasiadówki, aż ustąpi swędzenie.