Rozpoczął się sezon jesienno-zimowy, więc wzrosła ilość infekcji. Zwłaszcza osoby po 60 r. ż. powinny zaszczepić się przeciw groźnej dla nich grypie. Sprawdź, co powinnaś wiedzieć o szczepieniach na grypę. Czy są one bezpłatne? Gdzie można się zaszczepić, czy potrzebne jest skierowanie i badania kwalifikacyjne?
Spis treści
Najlepszy czas na szczepienie przypada od września do grudnia, czyli przed szczytem sezonu grypowego w Polsce (koniec listopada – początek kwietnia). Szczepienie jest ważne z powodu wciąż dużej ilości zachorowań na COVID-19. Wirusolodzy ostrzegają, że tej zimy może grozić nam „twindemia”, czyli dwie epidemie jednocześnie. Obecnie narasta połączona fala COVID-19 i grypy, bardzo niebezpieczna dla seniorów.
Od 1 września obowiązuje zarządzenie NFZ w sprawie szczepień przeciw grypie w sezonie 2022/23. Nie zmieniają się zasady refundacji. Usługa szczepienia wyceniona jest na 21,83 zł, obejmuje kwalifikację i podanie szczepionki – dla osób ubezpieczonych jest bezpłatna.
Same preparaty kosztują ok. 51 zł. Dostępne szczepionki są objęte refundacją:
Dostępne w Polsce szczepionki przeciw grypie należą do kategorii „nieżywych” i zawierają jedynie małą część wirusa. Nie mogą wywołać zakażenia.
Szczepienia mogą być wykonywane w placówkach medycznych, czyli np. w przychodni POZ (dzieci i dorośli) oraz aptekach (tylko dorośli). Wykaz punktów, w których zaszczepimy się przeciw grypie, dostępny jest na stronie www.nfz.gov.pl/ dla-pacjenta/aktualnosci
WAŻNE! Na szczepienie zgłaszamy się bez objawów infekcji. Nie trzeba zachowywać odstępu między szczepieniem przeciw COVID-19 a tym przeciw grypie. Można to zrobić nawet podczas jednej wizyty.
Do wykonania szczepienia niezbędne są badania kwalifikacyjne, wpis do elektronicznej Karty Szczepień (umieszcza go osoba kwalifikująca) i recepta – również dla pacjentów, którym przysługuje refundacja. Otrzymamy ją od lekarza rodzinnego (jeśli chcemy zaszczepić się w aptece, najpierw trzeba uzyskać receptę w przychodni POZ, farmaceuci nie mają uprawnień do wystawiania recept).
Badanie kwalifikacyjne w dniu szczepienia u osoby dorosłej może wykonać: lekarz, felczer, dentysta, pielęgniarka, położna, ratownik medyczny, fizjoterapeuta, diagnosta laboratoryjny i farmaceuta. Osoby niepełnoletnie kwalifikuje lekarz.