Krajowa Sieć Onkologiczna ma zrewolucjonizować opiekę onkologiczną w Polsce. Choć jej pełne wdrożenie zostało przesunięte na 2025 rok, już teraz warto dowiedzieć się, które placówki wejdą w jej skład i jakie zmiany przyniesie dla pacjentów. Dowiedz się, jak Krajowa Sieć Onkologiczna zmieni standardy leczenia i ułatwi dostęp do niezbędnej opieki.
Spis treści
Na Krajową Sieć Onkologiczną pacjenci i ich rodziny czekają z niecierpliwością od zeszłego roku. Miała zostać uruchomiona w marcu tego roku, ale termin jej startu został przesunięty na 31 marca 2025 r. Mimo to już teraz wiemy, które placówki spełniły wstępne wymagania i Sieć utworzą. Otrzymają one pieniądze z Krajowego Planu Odbudowy na rozbudowę, doposażenie, zakup sprzętu medycznego.
Krajowa Sieć Onkologiczna to sieć szpitali specjalizujących się w leczeniu onkologicznym i współpracujących ze sobą w taki sposób, by ułatwić pacjentowi dostęp do opieki onkologicznej na terenie całego kraju – na identycznych zasadach. Chodzi o to, by standard leczenia był taki sam w każdym regionie.
Sieć utworzą Specjalistyczne Ośrodki Leczenia Onkologicznego I, II i III poziomu, czyli wysokospecjalistyczne szpitale (tu odbywa się chemioterapia, leczenie zabiegowe, radioterapia) wraz Ośrodkami Satelitarnymi i Kooperacyjnymi (dalsza opieka specjalistów, poza murami szpitala). Jeśli chcesz przekonać się, który szpital w twojej okolicy został zakwalifikowany do sieci, możesz to sprawdzić w wyszukiwarce NFZ.
Każdy pacjent onkologiczny docelowo ma mieć przypisanego swojego opiekuna. Osoba z podejrzeniem nowotworu otrzyma kontakt do koordynatora opieki onkologicznej, który będzie nadzorował rozpoczęcie jego leczenia i będzie wspierać go, m.in. umawiając badania i wizyty czy wyjaśniając niezrozumiałe zagadnienia.
Jedną z najważniejszych ma być obowiązkowa elektroniczna karta diagnostyki i leczenia onkologicznego DiLO (e-DiLO), wystawiana przez lekarza POZ, specjalistę lub lekarza szpitalnego. Karty e-DiLO mają dodatkowo ułatwić leczenie pacjentom ze wznową i w przypadkach nagłych oraz uwzględniać leczenie pacjenta w POZ i AOS oraz rehabilitację po opuszczeniu szpitala.
Zgodnie z nowelizacją przepisów, od 1 stycznia 2026 r. każda nowa karta DiLO będzie obsługiwana w ramach systemu Krajowej Sieci Onkologicznej w wersji elektronicznej. Okres przejściowy dla funkcjonowania wersji papierowej i elektronicznej ma trwać do 31 grudnia 2025 roku. 1 lipca 2025 roku uruchomiona zostanie infolinia KSO, która pozwoli łatwo zapisać się chorym na pierwszorazowe świadczenie w placówce działającej w ramach KSO.