Skurcze łydek są uporczywe, ale najczęściej łatwo można się ich pozbyć oraz zapobiegać ich nawrotom. Wystarczy odpowiednie nawodnienie, suplementacja magnezu, ćwiczenia, masaże i odpowiednie rajstopy lub skarpetki. Regularne stosowanie domowych sposobów pomoże pozbyć się problemów na dłużej. Jeśli mimo to nie ustąpią, należy zgłosić się do lekarza.
Choć mogą być symptomem poważnych problemów zdrowotnych (np. cukrzycy, niewydolności żylnej), zwykle świadczą „jedynie” o braku niezbędnych minerałów (magnezu, potasu). Skurcze to też jeden z objawów... odwodnienia, które może nam się przydarzyć nie tylko gdy za mało pijemy, ale też gdy bierzemy leki moczopędne. Poniższe sposoby stosuj przez 10-14 dni. Jeśli nie pomogą, idź do lekarza.
Przez 7 dni zrezygnuj z picia kawy i mocnej czarnej herbaty (odwadniają i wypłukują magnez). Możesz je zastąpić herbatkami owocowymi, ale nie ziołowymi, bo są moczopędne (odwadniają).
Pij też dziennie 1,5 l wody średnio zmineralizowanej i domowy izotonik: do 250 ml wody dodaj łyżkę miodu, szczyptę soli morskiej i łyżkę soku z cytryny (popijaj małymi łykami 2-3 razy dziennie).
Możesz też kupić gotowy izotonik (w sklepie, 2 zł), ale nie pomyl go z napojem energetycznym (czytaj etykiety!), bo wyglądają podobnie.
Najlepiej po wieczornej kąpieli (rozgrzane mięśnie łatwiej rozciągnąć), zwłaszcza jeśli skurcze łapią cię w nocy.
Stań przy ścianie w odległości 70-80 cm (to ważne, by ćwiczenie pomogło). Oprzyj na ścianie ręce zgięte w łokciach. Wytrzymaj 20 s. Następnie stań na palcach na 10 s. Powtórz cykl 3-4 razy.
Łydki masuj przed snem od dołu do góry. Przez 10 min ugniataj, szczyp, głaszcz.
Uzupełnia niedobór magnezu. Spryskujemy nim stopy przed snem (działa podobnie jak dezodorant, możemy go więc też używać pod pachy).
W garnku podgrzej 200 ml wody destylowanej (w sklepie 8 zł/5 l). Wsyp 100 g chlorku magnezu (w aptekach internetowych, 20 zł/500 g). Wlej do butelki z atomizerem.
Wymuszają prawidłowy obieg krwi (w aptece, sklepie, od 13 zł). Uwaga! Wkładaj je rano, zanim wstaniesz z łóżka.