Wielkanocna sałatka z ryżem, jajkiem i pieczarkami.
Fot. Fot. dar1930/123 RF/Picsel
Świąteczny stół
5 najsmaczniejszych sałatek na Wielkanoc. Jak je przygotować i doprawić, by wydobyć z nich najlepszy smak
03.03.2024 09:36
Na wielkanocnym stole nie może zabraknąć sałatki, ale wcale nie musi to być sałatka jarzynowa! Wypróbuj pyszne sałatki z dodatkiem jajek, wędliny, ryżu, ziemniaków, pieczarek, doprawione aromatycznymi ziołami. Oto przepisy na słynną sałatkę Oliviera, wielkanocną sałatkę z czosnkiem niedźwiedzim, świąteczną sałatkę z pora, sałatkę z awokado oraz wyjątkowo smakowitą sałatkę z ryżem, jajkiem i pieczarkami. Radzimy, jak przygotować i doprawić świąteczną sałatkę, by wydobyć z niej najlepszy smak.
Sałatki są obowiązkową pozycją w świątecznym menu. Na polskich stołach od lat gości sałatka jarzynowa, która w czasach PRL-u była królową polskiej gastronomii. Nie jest to wbrew pozorom nasze rodzime danie. Jedna z teorii mówi, że przepis na nią jest modyfikacją receptury słynnej sałatki Oliviera.
Od sałatki Oliviera do swojskiej sałatki jarzynowej
W latach 60. XIX w. Lucien Olivier, szef kuchni moskiewskiej restauracji Hermitaż, skomponował sałatkę, która była spełnieniem marzeń każdego smakosza. W jej skład wchodziły m.in. ozorki cielęce, mięso z cietrzewia, szyjki rakowe, kapary, pikle, kawior oraz sos na bazie oliwy, octu francuskiego i musztardy. Sos nadawał smak całemu daniu i był pilnie strzeżoną tajemnicą Oliviera. W pierwotnym przepisie nie było ziemniaków. Dla tej sałatki każdy, kogo było na to stać, rezerwował stolik w restauracji Hermitaż. Przepis na nią wykradł uczeń, który terminował u Oliviera, i sprzedał go wydawnictwu, które wydawało książki kucharskie. I w ten sposób sałatka Oliviera trafiła na stoły całej Europy.
Receptura sałatki Oliviera była modyfikowana, drogie i trudno dostępne składniki zastąpiono tańszymi i łatwo dostępnymi produktami: zamiast mięsa cietrzewia dawano kiełbasę albo rybę, zamiast kaparów - zielony groszek, szyki rakowe zastąpiono marchewką.
Druga teoria mówi, że nasza sałatka jarzynowa jest pochodną sałatki madecońskiej, składającej się z ryb, homarów, kapłonów, jajek na twardo, szyjek rakowych, pikli, kawioru i warzyw pokrojonych w kostkę. Przepis na nią dotarł do Polski na początku XX wieku i z czasem został zmodyfikowany i uproszczony. Jego podstawowymi składnikami zastały warzywa, jajka, kiszone ogórki, jabłka i majonez.
Jeśli znudziła się nam sałatka jarzynowa, możemy przygotować na Wielkanoc inne sałatki, równie proste, tanie i smaczne, bazujące oczywiście na jajkach.
Sekret smacznej sałatki
Świąteczna sałatka będzie miała idealny smak, jeśli:
warzywa będą ugotowane w mundurkach al dente. Do sałatki nie należy dawać warzyw z rosołu;
dodamy odpowiednią ilość majonezu, który powinien tylko oblepiać składniki;
składniki nie powinny być zbyt drobno pokrojone, ponieważ mogą się zlepić;
jeśli dodajemy ogórki kiszone, należy odcisnąć z nich nadmiar soku, by zapobiec zmianie konsystencji sałatki;
przyprawimy ją tylko pieprzem i solą.
Sałatka Olivier na Wielkanoc
Składniki:
2 marchewki
1 mały seler
2 małe ziemniaki
4 jajka ugotowane na twardo
20 dag szynki w kawałku
20 dag marynowanych pieczarek
2 łyżki posiekanej natki pietruszki
1 łyżka posiekanego koperku
1 łyżeczka musztardy
3 łyżki majonezu
sól
pieprz
Przygotowanie:
Pokroić w kostkę ugotowane warzywa, jajka, szynkę, odcedzone pieczarki (zostawić kilka do dekoracji). Posiekać natkę pietruszki i koperek.
Majonez wymieszać z musztardą, posolić, dodać pieprz, wymieszać.
Do metalowej obręczy lub do dużej miski nakładać warstwami: pokrojone ziemniaki wymieszane z selerem, jajka z dodatkiem natki pietruszki, szynkę, marchewkę wymieszaną z pieczarkami, jajka.
Na każdą warstwę należy nałożyć majonez wymieszany z musztardą.