Napoje fermentowane mają wiele właściwości zdrowotnych, bo proces fermentacji utrwala najlepsze wartości produktu, z jakiego są przygotowane. Na zdrowie korzystnie wpłyną m.in.: buza z kaszy jaglanej, kefir wodny, zakwas buraczany, kombucha i kwas chlebowy. Każdy z tych napojów ma inne działanie i pomaga na inne dolegliwości. Sprawdź, jak je przygotować.
Proces fermentacji sprawia, że niektóre składniki odżywcze, np. witaminy z grupy B, cynk, żelazo i wapń, są lepiej wchłaniane – nawet w 80 procentach. Dlatego warto sięgać po fermentowane napoje: buzę z kaszy jaglanej, kefir wodny, zakwas buraczany, kombuchę i kwas chlebowy.
Fermentacja jest metodą wykorzystywaną do utrwalania żywności przez człowieka od tysięcy lat. To proces wykorzystywania mikroorganizmów, takich jak bakterie czy drożdże, w celu przekształcenia węglowodanów w alkohol lub kwasy organiczne. Proces ten zachodzi w warunkach beztlenowych. Zastosowanie fermentacji, oprócz konserwowania żywności, korzystnie wpływa na kształtowanie pożądanych cech zdrowotnych i walorów smakowych.
Fermentacja przede wszystkim konserwuje żywność. W trakcie tego procesu mikroorganizmy wytwarzają kwas octowy, alkohol i kwas mlekowy, które są „bio-konserwantami”. Produkty fermentowane zachowują więc składniki odżywcze, bo proces ten "zamyka" wszystkie wartości fermentowanego produktu i utrwala je. To oznacza, że produkty fermentowane są tak samo zdrowe, albo nawet zdrowsze niż w formie nieprzetworzonej.
Fermentowana żywność jest bogata w korzystne bakterie, które trafiają do jelit i wspomagają nasz układ odpornościowy. Dzięki temu fermentowana żywność poprawia trawienie i biodostępność składników odżywczych. Wspiera walkę z chorobami i pomaga im zapobiegać, m.in. zakażaniu Helicobacter pylori, nowotworom, chorobom wątroby, zapaleniu stawów, chorobom zapalnym jelit i nietolerancji laktozy. Wykazano ponadto, że fermentowana żywność wpływa na zmniejszenie odczuwanego niepokoju społecznego.
Polecany jest jako uzupełnienie diety osób z niedoborami żelaza. Wspomaga pracę wątroby, wspiera regenerację jej komórek. Pomaga obniżyć ciśnienie tętnicze krwi.
Jak zrobić?
Zawiera dużo witamin z grupy B, dzięki czemu działa tonująco na układ nerwowy, uspokaja i wycisza. Wspomaga pracę układu pokarmowego.
Jak zrobić?
Wspomaga proces oczyszczania organizmu, ponieważ wspiera korzystną mikrobiotę w jelicie grubym.
Jak zrobić?
Zawiera antyoksydanty, dzięki czemu pomaga zapobiegać chorobom serca.
Jak zrobić?
Poprawia przemianę materii, pomaga odbudowywać prawidłowy mikrobiom jelitowy.
Jak zrobić?