Nadmierne wydzielanie śliny to nieprzyjemna dolegliwość, która może świadczyć o poważnych schorzeniach. Co zrobić, gdy ślinianki produkują zbyt wiele śliny?
Zwiększone wydzielanie śliny (inaczej - nadmierne ślinienie się) może dawać się we znaki osobom, które cierpią na tę przypadłość. Mogą one nie chcieć brać udziału w rozmowach, unikać publicznych wystąpień, ponieważ wstydzą się mówić: więcej śliny w ustach oznacza jej rozpylanie podczas mówienia. Poza tym ślina zbiera się w kącikach ust, co nie wygląda ładnie. Osoby, które cierpią na nadmierne wydzielanie śliny mogą być nieakceptowane w towarzystwie i zawstydzane. Podpowiadamy, jakie są przyczyny tej dolegliwości i co można zrobić, aby zapobiec nadmiernemu ślinieniu się lub się go pozbyć.
Nasza ślina pełni ważne funkcje w organizmie. Warto wspomnieć o czterech podstawowych.
Ślina składa się głównie z wody i enzymów trawiennych, które sprawiają, że jedzenie - zanim je połkniemy - jest zamieniane w papkę, łatwiej strawną dla żołądka.
Nasza ślina zawiera również składniki, takie jak fluor, który wzmacnia i utrzymuje nasze szkliwo zębów w nienaruszonym przez bakterie stanie.
Ponieważ ślina ma również działanie antybakteryjne i przeciwbólowe, zapewnia lepsze gojenie się ran w jamie ustnej (i nie tylko – czasem machinalnie ślinimy np. zraniony palec, to instynkt. A dzięki temu ranka szybciej się zagoi).
I wreszcie, co jest równie istotne, ślina utrzymuje wilgotność błon śluzowych. To jest ważne podczas mówienia, smakowania i wąchania.
Normalnie produkujemy około półtora litra śliny dziennie. Nadprodukcję śliny można rozpoznać po tym, że w ustach znajduje się tak dużo śliny, że trzeba ją częściej przełykać. Jeśli śliny jest bardzo dużo, może być konieczne jej wyplucie. Ślinienie się podczas snu i podczas mówienia to również oznaki zwiększonego wydzielania śliny.
Nadprodukcja śliny często dotyka trzy grupy osób.
Jeśli problem dotyczy osób spoza tych grup, a zwiększone wydzielanie śliny utrzymuje się dłużej, jest ciągłe i nie jest związane z określonymi sytuacjami (np. gdy wyobrazimy sobie coś kwaśnego, nasze gruczoły ślinowe natychmiast zaczynają produkować więcej śliny), trzeba skontaktować się z lekarzem. To ważne, ponieważ nadprodukcja śliny może być objawem różnych chorób.
Zwiększone wydzielanie śliny może być m.in. oznaką:
Poniższe wskazówki mogą pomóc zmniejszyć produkcję śliny.
Nadmierne wydzielanie śliny to nie to samo co ślinotok. Ślinotokiem (sialorrhea) specjaliści określają wyciek śliny spowodowany najczęściej zaburzeniami połykania. Ślinotok może być związany z:
Poza tym nadmierne wydzielanie śliny zazwyczaj nie daje objawów widocznych na zewnątrz. Podczas badania natomiast widoczne jest wypełnianie dna jamy ustnej śliną. Z kolei ślinotok charakteryzuje się tym, że ślina wypływa z jamy ustnej. Jej działanie powoduje pęknięcia kącików ust, macerację skóry, jej złuszczanie oraz rumień.
Ślinotok jest jedynie objawem schorzeń i trudno go wyeliminować, jeśli nie wiadomo, jaka choroba go powoduje. Jeśli jednak poznamy przyczynę ślinotoku (konkretną chorobę) i zaczniemy ją leczyć, ślinotok minie. Terapię dobiera się indywidualnie. Oprócz leczenia choroby podstawowej, stosuje się metody łagodzące objaw, czyli ślinotok, np. zabiegi fizjoterapeutyczne, ćwiczenia i leki.