Suchość w ustach odczuwamy, gdy się stresujemy lub po przebudzeniu, jeśli przez nie oddychamy. Jeżeli są inne przyczyny i objawy, idź do lekarza. Podpowiadamy, na co zwrócić uwagę i jakie choroby może oznaczać suchość w ustach. Podajemy też kilka sposobów, jak ją szybko pokonać.
Spis treści
To normalne, że teraz częściej odczuwamy suchość w ustach, bo przebywamy w pomieszczeniach z suchym powietrzem. Jeśli nie mija mimo picia 2 litrów wody dziennie, warto przyjrzeć się innym objawom, bo może sygnalizować chorobę wymagającą leczenia. Zobacz, w jakich przypadkach warto zgłosić się do lekarza.
Chwilowa suchość w ustach, np. po wysiłku, nie powinna niepokoić. Ale jeśli trwa tygodniami, lepiej skonsultować się z lekarzem. Przyczyn suchości w ustach może być wiele, m.in.:
Suchość w ustach może być również objawem schorzenia zwanego kserostomią lub zespołem suchych ust. Jest ono wywoływane pogorszeniem pracy ślinianek. To sprawia, że błony śluzowe w jamie ustnej wysychają. Powodem zmniejszonego wydzielania śliny może być wiek (przypadłość ta dopada osoby po 65. roku życia), niedoczynność tarczycy, sarkoidoza (choroba autoimmunologiczna), grzybica jamy ustnej czy niedobory witamin z grupy B. Trzeba o problemie powiedzieć lekarzowi, który pomoże znaleźć przyczynę.
Niedobór hormonów tarczycy osłabia pracę całego organizmu, także ślinianek, i zaburza mikrokrążenie w błonie śluzowej jamy ustnej.
Inne objawy:
Jeśli podejrzewasz u siebie niedoczynność tarczycy, określ stężenie TSH we krwi i w razie potrzeby zrób USG tarczycy.
Anemia powoduje zmiany zanikowe śluzówki jamy ustnej i obrzęk języka.
Inne objawy:
Jeśli podejrzewasz u siebie anemię, oprócz pełnej morfologii musisz określić poziom żelaza, ferrytyny, kwasu foliowego i witaminy B12.
Z cukrzycą związane są również zaburzenia procesu wytwarzania śliny.
Inne objawy:
Jeśli podejrzewasz u siebie cukrzycę, oznacz poziom glukozy we krwi.
W przypadku reumatoidalnego zapalenia stawów organizm wytwarza przeciwciała przeciwko własnym białkom, wywołuje zapalenie i uszkodzenie gruczołów ślinowych.
Inne objawy:
Jeśli podejrzewasz u siebie RZS, zrób morfologię, określ autoprzeciwciała anty- CCP i CRP oraz czynnik reumatoidalny (RF).
Co wspomoże wydzielanie śliny? Spożywaj mniej soli, cukru i ostrych przypraw, zrezygnuj z używek. Żuj bezcukrową gumę, plasterki cytrusów, suszone śliwki, pij siemię lniane, które nawilża błony śluzowe jamy ustnej i gardła, płucz usta naparem z szałwii.