Zrazy to jedna z najpopularniejszych i najsmaczniejszych form przygotowywania wołowiny. Tradycyjne polskie danie w naszej wersji miesza się z przepyszną kuchnią włoską. Zamiast nadzienia z boczku, cebuli i ogórka kiszonego w mięso zawijamy suszone pomidory, cebulę i oliwki. Takie danie doskonale sprawdzi się na obiad.
Zrazy to bardzo popularne danie o iście szlacheckim pochodzeniu. W swoim tradycyjnym kształcie najprawdopodobniej wywodzi się z kuchni litewskiej, chociaż jego nazwa wywodzi się z języka polskiego i oznacza plaster mięsa czy pieczeni odcięty od całości.
Charakterystyczna cecha zrazów, czyli ich zawinięcie, nie jest pierwszą formą przygotowywania tej potrawy. Tradycyjne zrazy staropolskie (tzw. suropieki) rzadko były zawijane, niekiedy po prostu plastry mięsa duszono w specjalnym garnku w sosie własnym z cebulą lub w sosie grzybowym, wtedy często duszono je poprzekładane warstwami grzybów i przypraw.
Obecnie zrazy wykonuje się z różnych gatunków mięsa, zazwyczaj ciętego w plastry, niekiedy mielonego, a następnie podsmażanego i duszonego z dodatkiem tłuszczu, cebuli, musztardy, czerstwego pieczywa, ogórków kiszonych, grzybów leśnych (często w postaci farszu), śmietany itp. Jak je zrobić, by były najsmaczniejsze?
Podstawą do przygotowania idealnych zraz jest najlepszy rodzaj mięsa. Najlepsze mięso na zrazy to udziec, rostbef lub pierwsza krzyżowa. Mięso warto rozbijać przykrywszy je wcześniej folią spożywczą. Mięso najlepiej przyprawić solą, pieprzem, ostrą papryką, a następnie posmarować łyżką musztardy.
Tradycyjne zrazy wołowe przyrządza się z dodatkiem cebuli, ogórka oraz boczku lub słoniny. Oryginalny smak osiągniesz, zastępując te składniki parówką i prażoną cebulką. Zamiast ogórka możesz wykorzystać kiszoną kapustę.
Składniki:
Sposób przygotowania: