Kwiaty kosaćca w przeróżnych kolorach i odcieniach podziwiać będziemy aż do lata. Które irysy są najpiękniejsze i jakie warunki uprawy lubi ten gatunek wiosennych kwiatów cebulowych?
Irysy, zwane także kosaćcami, występują w wielu odmianach, barwach i fakturach. Dzięki temu możemy przebierać w gatunkach, co może jednak utrudnić wybór. Które kwiaty są zatem najbardziej atrakcyjne wizualnie, a także na jakich stanowiskach czują się najlepiej i najbujniej kwitną?
Osiąga od 80 cm do 1,2 metra. Tworzy okazałe kępy, złożone z długich i wąskich, jasnozielonych liści, które przypominają trawę. Wiosną, od maja do czerwca, rozwijają się delikatne, niebieskofioletowe kwiaty z żółtobrązowymi prążkami (szczególnie obficie kwitnąca jest odmiana „Perrys Blue”). Kosaciec syberyjski nie lubi suchych i gorących stanowisk. Preferuje lekki półcień, a także sąsiedztwo zbiorników wodnych.
Dorasta do 40 cm wysokości. Ten irys kwitnie od kwietnia do maja – szczególnie obficie w miejscu słonecznym i ciepłym, w glebie umiarkowanie wilgotnej (źle znosi zalewanie). Jego kwiaty w różnych odcieniach żółci, z brązowymi plamkami na dole płatków, wydzielają przyjemnie słodki zapach.
Ta bylina cebulowa o wzniesionym pokroju osiąga, w zależności od odmiany, 20-50 cm. Ten kosaciec ma przepiękne kwiaty – niebieskie lub niebieskofioletowe z rozchylającymi się na boki płatkami, ukazującymi od wewnętrznej strony żółte plamki. Do dobrego kwitnienia (od maja do lipca) potrzebuje słonecznego stanowiska, osłoniętego od wiatru. W cieniu może nie zakwitnąć.
Bujnie rośnie w miejscu słonecznym oraz w lekkim półcieniu, osiągając od 80 cm do 1 metra. Ten irys doskonale nadaje się do obsadzania brzegów oczek wodnych, bo dobrze się czuje częściowo zanurzony w wodzie (do 15 cm głębokości), a przy okazji ją natlenia. Liście ma sztywne, mieczowate, zwykle ciemnozielone, a bywa, że w kremowe paski (odmiana „Variegata”). Okazałe, jasnożółte kwiaty z brązowymi wzorkami na dolnych listkach okwiatu pojawiają się od maja do początków lipca.
To idealny kosaciec na niską (dorasta zaledwie do 15 cm), słoneczną rabatę bylinową. Zakwita wcześnie, bo już w marcu i kwietniu. Jego kwiaty, osadzone pojedynczo lub po dwa na pędzie, są niebieskie lub fioletowe, często pokryte plamkami i cętkami. Jeśli rośnie w glebie lekkiej, przepuszczalnej, piaszczystej, nie musimy co roku wykopywać cebul. Jeżeli na cięższej, wykopujemy je na początku czerwca, gdy liście są jeszcze zielone.
Nazwę swą wziął od charakterystycznej smugi włosków, tzw. bródki, wzdłuż środkowego nerwu na dolnych płatkach. Osiąga 50-70 cm. Kwitnie w maju i na początku czerwca, a jego kwiaty występują w niespotykanej skali barw. Ten kosaciec wymaga słońca oraz gleby żyznej, próchniczej (warto między roślinami rozłożyć dobrze przefermentowany obornik).
Ten irys osiąga wysokość 70 cm. Najlepiej rośnie na glebie żyznej, wapiennej, dobrze zdrenowanej. Liście ma sztywne, zielonoszare, przypominające szable. Od maja do czerwca na wierzchołku wzniesionych pędów pojawiają się żółte kwiaty z wyraźnym brązowym żyłkowaniem na zewnętrznych płatkach.