Zioła mogą wspomóc leczenie chorób serca. Co prawda nie zastąpią leków, ale mogą łagodnie wspomagać układ krążenia i pomagać w schorzeniach tego mięśnia. Szczególnie skuteczne okażą się tutaj głóg, melisa, serdecznik, wiesiołek i chmiel. Wypróbuj koniecznie nasze przepisy na napary i polecane preparaty i mieszanki!
Głóg, wiesiołek, melisa, serdecznik, chmiel – te zioła wspomogą serce, które zmaga się z różnymi schorzeniami. Oto najlepsze ziołowe kuracje!
Kwiaty i owoce dzięki flawonoidom i procyjanidom zwiększają dopływ utlenionej krwi do serca i łagodnie obniżają ciśnienie.
Napar z kwiatów można pić 2 razy dziennie (1 łyżeczkę kwiatów zalej wrzątkiem i parz kwadrans), a napar z owoców – nawet 3 razy dziennie (2 łyżeczki owoców zalej wrzątkiem i odstaw na ok. 25 minut).
Właściwości uspokajające melisa zawdzięcza olejkom (cytral, cytronelal i geraniol).
Przepis na napar z melisy: 1 łyżeczkę suszu zalej wrzątkiem i odstaw na kwadrans. Pij do 3 filiżanek dziennie.
Preparaty na bazie serdecznika stosuje się przy łagodnej tachykardii i przyspieszonym pulsie.
Przepis na odwar z serdecznika: 1 łyżkę serdecznika zalej 1/2 szklanki wody, doprowadź do wrzenia i gotuj na wolnym ogniu pod przykryciem ok. 15 minut. Ciepły odwar pij 2 razy dziennie przed jedzeniem. Po 4 tygodniach zrób przerwę.
Z ziaren wiesiołka przygotowuje się olej. Jest on bogaty w nienasycone kwasy tłuszczowe, które normalizują poziom cholesterolu i usuwają nadmiar komórek tłuszczowych z żył i tętnic.
Gotowy olej z wiesiołka, np. Oleofarm, pij 3 razy dziennie po 1 łyżeczce, koniecznie przed posiłkiem.
Szyszki chmielu mają lupulinę, która działa uspokajająco na ośrodkowy układ nerwowy i pomaga na przyspieszone bicie serca.
Przepis na mleko chmielowe: 2 łyżki rozdrobnionych szyszek zalej 1 szklanki wrzącego mleka, przecedź, dodaj 1 łyżeczkę miodu. Pij przed snem
Cardiobonisan to gotowa mieszanka ziół do zaparzania. Wspomaga pracę i ukrwienie mięśnia sercowego oraz utrzymanie prawidłowego ciśnienia.
Zawiera ziele nawłoci, serdecznika, melisy, głogu, korzeń kozłka lekarskiego.