Jajka po irlandzku, inaczej scotch eggs, świetnie sprawdzą się na wykwintny obiad, zwłaszcza niedzielny lub świąteczny. Przygotujesz je szybko, bo w zaledwie pół godziny. Choć w swojej ojczyźnie najczęściej podaje się je na zimno, by proponujemy zaserwować je na gorąco w połączeniu z sałatką i puree ziemniaczanym. Zobacz, czym są jajka po irlandzku (scotch egg) i wypróbuj nasz prosty przepis.
Jajka po irlandzku (scotch egg) to świetna propozycja na wykwintny obiad. Choć mogą nieco przypominać pieczeń rzymską nadziewaną jajkiem, to jednak nie są tym samym. Podstawowa różnica między nimi polega na tym, że pieczeń rzymska to duży i podłużny walec, a jajka po irlandzku to nieduże kulki z jajkiem w środku. Ponadto w pieczeni rzymskiej jajko jest ugotowane na twardo, a w jajkach po irlandzku musi być one gotowane na półmiękko z przynajmniej częściowo płynnym żółtkiem.
Jajka po irlandzku w oryginale nazywają się "scotch egg", czyli dosłownie "szkockie jajka", a tak naprawdę pochodzą z... Londynu. To popularne brytyjskie danie z gotowanego na półmiękko jajka otoczonego mielonym mięsem w chrupiącej panierce i smażonego na głębokim oleju. W swojej ojczyźnie scotch eggs spożywane są zwykle na zimno, jako popularna przekąska spotykana w pubach oraz zabierana na pikniki w plenerze.
W Polsce jajka po irlandzku je się zazwyczaj na gorąco, kiedy półpłynne żółtko rozpływa się po przekrojeniu. Doskonale sprawdza się jako danie obiadowe. Najlepiej smakuje w połączeniu z ziemniaczanym puree ze świeżym koperkiem oraz sałatką z pomidorem koktajlowym, ogórkiem, porem i sałatą polaną sosem vinegret.
W naszym przepisie jajko po irlandzku otoczone jest w japońskiej panierce panko, co nadaje daniu jeszcze większą chrupkość. Jeśli jednak nie masz do dyspozycji specjalnej panierki, możesz otoczyć jajko w zwykłej bułce tartej. Danie najlepiej robić we frytownicy lub wysokim naczyniu z dobrze rozgrzanym olejem. Dzięki temu mięso się dopiecze, a panierka nie spali.
Składniki:
Sposób przygotowania: