Herbata to codzienny napój większości z nas. Choć najpopularniejsza wciąż pozostaje czarna herbata, to zielona i czerwona wciąż zyskują nowych fanów. Szczególnie, że posiadają wiele zdrowotnych właściwości. Herbaty pobudzają, przyspieszają metabolizm, a nawet zapobiegają nowotworom. Sprawdź, jak każdy rodzaj herbaty wpływa na organizm i używaj go tak, by służył zdrowiu.
Każda herbata, bez względu na to, jak wygląda i jaki daje napar, pochodzi z wiecznie zielonych krzewów, uprawianych w Azji i Afryce. Listki zerwane z tych krzewów poddawane są różnym zabiegom decydującym o smaku, a przede wszystkim o działaniu tego napoju.
Sprawdź, jakie właściwości ma każdy rodzaj herbaty i jak należy je parzyć.
Jej najcenniejszymi składnikami są dwa związki: teina (odpowiednik kofeiny w kawie) i teanina. Dzięki nim mocna czarna herbata (łyżeczka na 180 ml) poprawia koncentrację i mobilizuje do działania. Nie należy jej parzyć dłużej niż 3 minuty. Po tym czasie do naparu przenikają substancje neutralizujące teinę. Pożądany rezultat zapewni wypicie filiżanki naparu, kiedy w ciągu dnia poczujesz senność. Dodatek przypraw korzennych zwiększy ten wpływ.
Znana jest pod nazwą pu-erh (czytaj: pu-er). Ma specyficzny, mocny ziemisty smak. Wiele osób potrafi go jednak zaakceptować, bo ta herbata ułatwia strawienie zjedzonego tłuszczu i przyspiesza przemianę materii. Trzy razy dziennie 30 min po posiłku należy wypić szklankę jak najcieplejszego naparu (łyżeczka na 200 ml; czas parzenia: 2-4 min). Po tygodniu zrób tydzień przerwy.
Zieloną herbatę wyróżnia wysoka zawartość polifenoli. Związki te zapobiegają reakcjom chemicznym, które uszkadzają komórki naszego ciała. Tym samym polifenole mogą zapobiegać powstawaniu nowotworów, zwłaszcza nowotworów skóry. Tę herbatę parzy się krótko (ok. 2 min) wodą o temp. 80ºC. Codziennie można sobie pozwolić na wypijanie 4-5 filiżanek (3/4 łyżeczki na 150 ml wody) bez ograniczeń czasowych.