Ciecierzyca jest tańsza niż jajka, a zrobiona z niej panierka nie odpada, ładnie się rumieni, jest chrupiąca i smaczna. Świetnie się sprawdzi w daniach bezmięsnych, np. w wegańskich kotletach, ale możemy użyć jej również do przygotowania tradycyjnych kotletów z piersi kurczaka, krokietów czy placków.
Cieciorka, znana też jako groch włoski, dostarcza węglowodanów złożonych. Nasz organizm trawi je powoli, co pozwala uniknąć nagłych skoków i spadków energii. Ciecierzyca zawiera też wszystkie niezbędne aminokwasy, nienasycone kwasy tłuszczowe, beta karoten oraz witaminy, takie jak kwas foliowy (witamina B9), tiamina, niacyna czy ryboflawina.
Panierki z ciecierzycy można z powodzeniem używać w daniach wegańskich i wegetariańskich – podobnie jak soczewica, fasola i inne warzywa strączkowe ciecierzyca jest doskonałym źródłem białka roślinnego. To oznacza, że pomaga zachowywać dobre zdrowie kości i mięśni, długo utrzymać poczucie sytości, a także kontrolować masę ciała. Dlatego świetnie sprawdzi się np. w mielonych kotletach z warzyw, grzybów czy w bezmięsnych krokietach. Zawsze jednak warto łączyć ją z innym źródłem białka.
Trzeba też zwrócić uwagę na jej walory smakowe; panierka na bazie mąki z cieciorki ładnie się smaży, jest chrupiąca i po prostu smaczna. A przy okazji tańsza w przygotowaniu niż tradycyjna panierka z jajek.
Gotową mąkę z cieciorki możemy kupić w sklepie - jest dostępna w wielu marketach, można też zamówić ją przez internet. Jeżeli chcemy przygotować ją samodzielnie, wystarczy kupić suszoną ciecierzycę i zmielić ją w oczyszczonym młynku do kawy lub w blenderze. W przypadku tego drugiego urządzenia wybierzmy ostrza odpowiednie do blendowania produktów twardych: mielenia orzechów czy kruszenia lodu. Po kilku sekundach warto przerwać mielenie i zamieszać w pojemniku tak, by wszystkie ziarna uległy rozdrobnieniu. Wystarczy kilka chwil, a będziemy mieć mąkę własnej roboty!
Składniki:
Przygotowanie:
Przygotowanie panierki z ciecierzycy jest bardzo proste: do małej miseczki wsypujemy mąkę z ciecierzycy, dodajemy odrobinę soli. Stopniowo dolewamy wody, jednocześnie mieszając mąkę widelcem lub trzepaczką. Musimy uważać, aby nie powstały grudki. Dodajemy wody, aż mieszanka osiągnie konsystencję gęstej śmietany. Jeżeli okaże się zbyt rozwodniona, możemy zawsze dosypać do miski mąki. Przygotowanej w ten sposób mieszanki używamy tak, jak rozbełtanego jajka w tradycyjnej panierce.
Na głęboki talerz wsypujemy bułkę tartą (możemy przygotować ją sami - wystarczy zblendować wysuszone bułki, np. kajzerki). Dodajemy przyprawy, których zazwyczaj używamy przy panierowaniu. Mieszamy. Panierowany produkt najpierw zanurzamy w całości w mieszance z mąki ciecierzycowej, a następnie obtaczamy w bułce tartej z przyprawami. Smażymy na niewielkiej ilości oleju.