Do złamania paznokcia najczęściej dochodzi podczas prac domowych, choć oczywiście nie tylko. Czasami wystarczy przypadkowo puknąć paznokciem w twardą powierzchnię i pęknięcie gotowe. Na szczęście zwykle uszkodzoną płytkę udaje się naprawić i uratować złamany paznokieć.
Złamany paznokieć – niby błaha sprawa, wystarczy wziąć pilnik i nadać właściwy kształt płytce. Paznokieć będzie wprawdzie krótszy, może będzie się różnił od pozostałych (chyba że obetniesz i spiłujesz wszystkie), ale trudno, odrośnie. Jeśli jednak twoje paznokcie często się łamią, może to być spowodowane problemami zdrowotnymi, niewłaściwą dietą czy niedoborami witamin oraz mikroelementów.
Zdrowe paznokcie mają równą bladoróżową powierzchnię, bez przebarwień i spękań. Płytka paznokci zbudowana jest z keratyny, czyli białka o wyjątkowej odporności. Czasem jednak ta twarda z natury płytka zaczyna się łamać lub kruszyć. Paznokcie łatwo i często się łamią. Przyczyny mogą być różne. Bardzo często jest to niewłaściwa pielęgnacja lub brak dbałości o paznokcie. Ale złamanie paznokcia może też świadczyć o toczącej się infekcji lub chorobach ogólnoustrojowych.
Częste złamania paznokcia to także normalny objaw starzenia się organizmu. W miarę jak przybywa nam lat paznokcie stają się coraz bardziej cienkie i częściej się łamią.
Jeśli twój jadłospis jest mało urozmaicony, często się odchudzasz i stosujesz diety, wówczas organizmowi może brakować witamin i mikroelementów koniecznych do tego, by płytka paznokci była twarda i się nie łamała. Przyczyną złamanego paznokcia może być niedostateczna ilość dostarczanego żelaza, krzemu, biotyny (witaminy H lub B7), braki innych witamin z grupy B, a także dieta niskobiałkowa. Należy też zwrócić uwagę na ewentualne niedobory witaminy E oraz witaminy A. Są szczególnie potrzebne naszej skórze. Aby zapobiegać tym niedoborom, trzeba zadbać o jak najbardziej urozmaiconą dietę, dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych.
Złamany paznokieć może być skutkiem infekcji grzybiczych. Pęknięcia lub urazy skóry wokół paznokci sprzyjają wnikaniu grzybów, które atakują płytkę paznokcia. Objawami grzybicy paznokci są m.in. przebarwienia (paznokcie stają się żółte, białe lub brązowe), pogrubienia oraz złamania paznokci. Grzybica należy leczyć odpowiednimi środkami, miejscowo i za pomocą leków ogólnoustrojowych. Należy zatem udać się do lekarza dermatologa.
Złamania paznokci mogą także powodować takie choroby jak: łuszczyca i zaburzenia czynności tarczycy (np. niedoczynność), które objawiają się między innymi łamliwością paznokci.
Jest kilka prostych sposobów na to, aby dokleić złamaną końcówkę paznokcia. Oto one.
Niestety, nie zrośnie się. Gdy masz złamany paznokieć, musisz po prostu uzbroić się w cierpliwość i poczekać, aż odrośnie. Od razu zabezpiecz paznokieć i daj mu czas, aby rósł w swoim tempie, będąc takiej samej długości, jak pozostałe. Już po kilku dniach będziesz mogła spiłować go razem z innymi i pozbyć się pęknięcia - bez efektu nierównych paznokci.
Kiedy paznokieć jest złamany do krwi, nie korzystaj z klejów, plastrów itp. sposobów, nie lakieruj tez płytki. To bardzo ryzykowne. Może bowiem dojść do podrażnienia, a nawet zakażenia. Najlepiej jest wówczas skrócić i wyrównać wszystkie paznokcie.