Te trendy w odżywianiu pokochasz! W 2022 roku najmodniejsze będą diety na bazie warzyw i owoców. Roślinne zamienniki mają szansę zdetronizować tradycyjne mięso. Furorę robią również diety zgodne z biologicznym zegarem oraz dieta Wikingów, która dodaje energii. Ale uwaga, wśród różnych modeli żywienia ciągle popularna pozostaje dieta ketogeniczna, która może być niebezpieczna dla zdrowia.
Spis treści
Każdego roku redakcja U.S. News & World Report publikuje ranking najlepszych diet roku. Od lat w czołówce jest dieta śródziemnomorska i dieta DASH. Ale nie zawsze to, co najzdrowsze, staje się najpopularniejsze. Stosowanie zdrowych diet wymaga bowiem zmiany podejścia do odżywiania i świadomości, że na pierwszym miejscu warto postawić na profilaktykę zdrowotną, a dopiero później na spektakularny spadek wagi. Dlatego przeanalizowaliśmy najnowsze trendy żywieniowe, sprawdziliśmy, jakie diety królują wśród gwiazd, co najczęściej wybieramy z szerokiej oferty cateringów dietetycznych, a co zalecają specjaliści od żywienia. Tak oto powstał nasz zestaw dietetycznych trendów na 2022 r. Na pierwszym miejscu znalazła się w dieta DASH. Tuż za nią uplasowała się dieta keto, która wprawdzie przynosi rewelacyjne efekty w odchudzaniu, ale może być niebezpieczna. Trendy stała się także chronodieta i dieta wikingów – obie, odpowiednio stosowane, są zdrowe i nadają się do długiego stosowania.
Dieta DASH zajmuje pierwsze miejsce w rankingu najzdrowszych diet stworzonym przez ekspertów US News. Łatwa w stosowaniu. Chudniesz bez wyrzeczeń. To program żywieniowy dla osób, które chcą zrzucić zbędne kilogramy i jednocześnie obniżyć ciśnienie krwi.
UWAGA: Ostrożnie dietę DASH powinny stosować osoby, które mają kłopoty z wątrobą i nerkami.
Dieta ketogeniczna od kilku już lat jest lansowana przez influencerów. Polega na jedzeniu produktów wysokotłuszczowych i ograniczeniu węglowodanów.
UWAGA: Dietę ketogeniczną stosuj tylko pod okiem specjalisty, bo możesz rozregulować pracę jelit, nerek, wątroby, trzustki.
Chronodieta polega na komponowaniu posiłków zgodnie z dobowym rytmem biologicznym. To jeden z najgorętszych trendów żywieniowych w USA, który teraz podbija Polskę.
UWAGA: Komponując posiłki w chronodiecie, należy zadbać o różnorodność zdrowych nieprzetworzonych produktów i nie ograniczać jedzenia warzyw. Dzięki temu unikniemy niedoborów pokarmowych i zaparć.
Modna dieta Wikingów w 2022 r. może jeszcze zyskać na popularności, szczególnie wśród osób, które ćwiczą, bo daje siłę i energię.
UWAGA: Dieta tylko dla osób aktywnych fizycznie. Stosując dietę Wikingów trzeba intensywnie trenować.
W ostatnich latach popularne stało się ograniczanie mięsa w diecie. To cieszy dietetyków i lekarzy, bo mamy coraz więcej dowodów naukowych, które potwierdzają, że im mniej mięsa w diecie, tym mniejsze ryzyko zachorowania na choroby układu krążenia i nowotwory. Zdrowym trendem są także okresowe posty, które dają wiele korzyści zdrowotnych: przyspieszają metabolizm, zapewniają energię. Sporo zdrowotnych zalet mają także napoje roślinne. Nie zawierają laktozy, są dobrym źródłem zdrowych kwasów tłuszczowych i są łatwe do strawienia, szczególnie dla alergików. Uczuleniowcy chętniej też sięgają po czarne superfoods.
Sięganie po roślinne zamienniki mięsa to zdaniem producentów żywności idealne rozwiązanie dla tych, którzy lubią smak wędlin czy kotletów, ale nie chcą sięgać po produkty pochodzenia zwierzęcego.
Kotlety i wędliny roślinne, które smakują jak wołowina, przygotowywane są najczęściej z bobu, soi, soczewicy. Mają sporo białka, błonnika, żelaza, magnezu i folianów. Gotowych wegekotletów szukaj na półkach ze zdrową żywnością. Sprawdzaj ich skład – im krótsza lista, tym lepiej. Unikaj wzmacniaczy smaku, np. glutaminianu sodu.
Do tzw. czarnych superfoods zalicza się owoce, warzywa i zboża o fioletowym i czarnym zabarwieni. Są to m.in czarne oliwki, soczewica, ryż, sezam, jeżyny, aronia, borówki, porzeczki. Za ich ciemny kolor odpowiadają naturalne roślinne barwniki – antocyjany. Są to przeciwutleniacze, które wspomagają odchudzanie, ograniczają stany zapalne, wpływają na odporność, na wzrok i skórę.
Bierzemy przykład z gwiazd i sięgamy po napoje, które są zamiennikami mleka krowiego, czyli mleka roślinne, np. kokosowe, sojowe, ryżowe, migdałowe, owsiane. To bardzo dobra alternatywa dla alergików i wegan, którzy nie piją mleka krowiego. Są bez laktozy i mniej kaloryczne niż krowie. Wybierając mleko roślinne zwróć uwagę, by w składzie nie było: cukru, fosforanów, gumy ksantanowej i gellan (E418), lecytyny sojowej, karagenu i węglanu wapnia (E170).
Przepis na domowe mleko migdałowe
3 garści migdałów zalej 1 szkl. wody, przykryj i odstaw na noc. Rano przecedź, dodaj 2 szkl. czystej wody oraz 1-2 pokrojone daktyle, posól do smaku. Zblenduj.
Co jakiś czas mało popularne owoce i warzywa nagle stają się żywieniowymi hitami. Tak było z jagodami goji, nasionami chia czy z jarmużem. W 2022 roku kolejne zdrowe rośliny będą zyskiwać na popularności. Są to: