Szparagi, groszek i bób pomogą obniżyć ryzyko miażdżycy. Wykorzystaj sezon i jedz je jak najczęściej!
Marta Barczyńska
09.05.2023 09:34
Do diety dobrej dla serca, czyli opartej na produktach roślinnych, warto włączyć szparagi, groszek cukrowy i bób. Te smaczne zielone warzywa zmniejszają ryzyko miażdżycy i choroby wieńcowej. Osoby z problemami kardiologicznymi powinny jeść codziennie przynajmniej jedno z tych warzyw. Przeczytaj, jak je kupować i przechowywać, aby nie straciły swoich właściwości.
Wprowadzając szparagi, groszek cukrowy i bób do diety obniżymy ryzyko choroby wieńcowej i miażdżycy. Warzywa te dostarczają błonnika, który obniża poziom cholesterolu i zawierają przeciwutleniacze wzmacniające ścianki naczyń krwionośnych. Jedząc te warzywa jako przekąskę, jarzynę do obiadu lub na kolację, wyświadczymy przysługę nie tylko swojemu sercu, ale i żyłom.
UWAGA! Szparagi, groszek cukrowy i bób zawierają związki purynowe dlatego lepiej ich nie jeść, jeśli cierpimy na dnę moczanową lub choroby nerek.
Szparagi wspomagają pracę serca
Szparagi zawierają asparaginę, która pobudza pracę serca123rf.com
Jak kupować i jeść?
Szparagi powinny mieć zamknięte główki. Gdy dwa potrzemy o siebie, powinny trzeszczeć (to znak, że są świeże).
Można jeść je na surowo, zwłaszcza młode, ale częściej je się gotowane. Zielonym odcinamy tylko końcówki, białe obieramy. Końcówek nie wyrzucamy – można z nich ugotować zupę krem. Na wrzątek z dodatkiem cytryny wrzucamy luźno związany pęczek tak, by wystawały główki. Zielone gotujemy 3 minuty, białe – 12-13 minut.
Możemy też przyrządzić je na parze (10-12 minut).
Jak przechowywać?
ZAMKNIJ
Wkładamy do szklanki z wodą i wstawiamy do lodówki. Trzymamy maksymalnie 4-5 dni.
Właściwości zdrowotne
Zawierają dużo wit. K, która przyczynia się do wiązania wapnia w kościach, przeciwdziałając wapnieniu żył. Zaś asparagina pobudza pracę serca. Dla zdrowia warto jeść 10 pędów dziennie.
Kupujmy zielone strąki jędrne, soczyste, bez plamek.
Najlepszy jest na surowo nawet razem ze strąkami. Można też w całości go sparzyć, zblanszować lub podsmażyć na maśle, doprawić curry, sokiem z cytryny, miętą, bazylią lub parmezanem.
Jak przechowywać?
By zachował jak najwięcej antyoksydantów, najlepiej zjeść go od razu. Jeśli chcemy go przechowywać, to krótko – 3-5 dni – i koniecznie w lodówce.
Przechowujemy strąki owinięte w wilgotny ręcznik papierowy i w zamkniętym pojemniku.
Właściwości zdrowotne
Zawiera kwas foliowy, nikotynowy, wit. B3 i B6, które zmniejszają w organizmie poziom homocysteiny (przyczynia się do powstawania zakrzepów). By groszek miał lecznicze działanie trzeba jeść ok. szklanki dziennie przez kilka dni.
Bób dla cukrzyków i na prawidłowe ciśnienie
Bób pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i wzmacnia serce123rf.com
Jak kupować i jeść?
Najczęściej sprzedawany jest już wyłuskany, w foliowych torebkach, ale taki łatwo zaparowuje – zwłaszcza w upały – i mogą się w nim pojawić zarodniki pleśni (nie są widoczne). Dlatego lepiej kupować bób w strąkach – zwłaszcza młody można jeść w całości, jak fasolkę szparagową.
Młody bób jedzony surowy ma maksimum substancji odżywczych i niski indeks glikemiczny. Mogą go jeść osoby, które mają problemy z cukrem.
Możemy go też ugotować lub zgrillować z całymi strąkami, ale będzie mieć wtedy wysoki indeks glikemiczny. Taki nie jest wskazany, gdy cierpimy na cukrzycę czy insulinooporność.
Szkl. bobu gotujemy w 2 szkl. wody przez 15 min. Pod koniec dodajmy pół łyżeczki soli. Jeśli lubimy słodki smak, dodajmy pół łyżeczki cukru.
Najwięcej witamin i błonnika jest w skórce, więc jeśli nie mamy nadwrażliwego jelita, młody bób jedzmy razem z nią.
Jak przechowywać?
By zachował jak najwięcej właściwości, przechowujemy w lodówce do tygodnia, owinięty w wilgotną szmatkę.
Możemy też go ususzyć lub po obgotowaniu przez 3 minuty zamrozić na 3-4 miesiące.
Właściwości zdrowotne
Dzięki dużej ilości magnezu i potasu pomaga utrzymać prawidłowe ciśnienie krwi i wzmacnia serce. Jedzmy minimum po szklance, ale nie codziennie (wzdyma).